Hollanda Sineması Akbank Sanat’ta

Akbank Sanat, 11-25 Şubat 2017 tarihleri arasında, Yakın Dönem Hollanda Sineması’na ev sahipliği yapıyor.

Hollanda Sineması Akbank Sanat'ta

Akbank Sanat Sinema Kuşağı kapsamında İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinlikte; Maraton, Bay Twister- Eğlenceli Sınıf, Finn, Soff ve Neydi O Günler isimli beş film Hollandaca orijinal ve Türkçe altyazılı olarak izleyiciyle buluşacak.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı – Yakın dönem Hollanda Sineması

Program:


  • 11 Şubat 2017, Cumartesi saat: 15.00 Maraton
  • 14 Şubat 2017, Salı saat: 19.00 Bay Twister-Eğlenceli Sınıf
  • 18 Şubat 2017, Cumartesi saat: 15.00 Finn
  • 21 Şubat 2017, Salı saat: 19.00 Soof
  • 25 Şubat 2017, Cumartesi saat: 15.00 Neydi O Günler

Tüm filmler Hollandaca orijinal ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

Etkinlik ücretsizdir. Salon kapasitesiyle sınırlı davetiyeler gösterimlerden bir saat önce Akbank Sanat Danışma’dan dağıtılmaya başlanacaktır.

Maraton (The Maraton)

Maraton

Gerard, Leo, Kees ve Nico, Gerard’ın garajında birlikte çalışan dört çok iyi arkadaştır. Ancak iş hayatları çok iyi gitmemektedir. Akıllarına parlak fikir gelir: Rotterdam Maratonu’nda koşabilmek için bir sponsor arayacak, böylece garajın iflas etmesini önleyebileceklerdir. Ama onları pek çok risk beklemektedir…

Tarih: 11 Şubat 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Diederick Koopal

Oyuncular: Stefan de Walle, Martin van Waardenberg, Marcel Hensema, Frank Lammers

Yapım ve Format: Hollanda, 2012, Eyeworks Film & TV Drama, 120′, DVD

***

Bay Twister-Eğlenceli Sınıf (Mister Twister – Class Of Fun)

Bay Twister

Genç, yatılı bir ilkokul öğretmeninin yaşadığı aksilikleri anlatan eğlenceli bir aile filmi. Tobias için, çocukların “Yedek Sam” lakabını taktığı öğretmenin gelişi, bundan daha ideal bir zamanda olamazdı. Tobias akıllı, neşeli ve komik bir çocuk olsa da, Miss Sanne bunu asla görememişti. O sadece problemleri görüyordu. Tobias’ın babası ölmüş, annesi de tüm gününü yatağında geçiriyor olabilirdi ama Tabias, okuldayken bunları düşünmek istemiyordu. “Yedek Sam” ile zaten düşünmesi gerekmeyecekti…

Tarih: 14 Şubat 2017, Salı saat: 19.00

Yönetmen: Barbara Bredero

Oyuncular: Willem Voogd, Sanne Wallis de Vries, Felix Osinga

Yapım ve Format: Hollanda, 2012, PV Pictures, 81′, DVD

***

Finn

Finn

Babasıyla birlikte kırsalda yaşayan dokuz yaşındaki Finn, müzik yapmak istemekte ama babası, diğer tüm çocuklar gibi onun futbol oynamasını istemektedir. Finn, terk edilmiş bir çiftliğin yakınında, çok güzel keman çalan yaşlı bir adamla tanışır ve müziğinden büyülenir. Babası futbol oynadığını düşünürken, Finn gizli bir şekilde çiftliğe gidip keman çalışmaya başlar. Finn, müziğin ne kadar büyüleyici olabileceğini anlayan tek kişi midir? Yoksa başka bir şey mi olmaktadır?


Tarih: 18 Şubat 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Frans Weisz

Oyuncular: Jan Decleir, DaanSchuurmans, Hanna Verboom

Yapım ve Format: Hollanda, 2013, Flinck Film, 90′, DVD

***

Soof

Soof

Soof, 40’lı yaşlarına yaklaşmaktadır ve hayal ettiğ her şeye sahiptir: Harika çocuklar, küçük bir toplu yemek hizmeti veren şirket ve ideal bir koca olan Kasper. Fakat bahçe evinin dönüşümü ona zarar vermeye başlar. Koreograf Jim’le tanışınca Kasper’in gerçekten aşık olduğu çekici erkek olup olmadığını sorgulamaya başlar. Hayata tutunmaya çalıştıkça, git gide raydan çıkıyor gibidir.

Tarih: 21 Şubat 2017, Salı saat: 19.00

Yönetmen: Antoinette Beumer

Oyuncular: Lies Visschedijk, Fedja van Huê, Dan Karaty

Yapım ve Format: Hollanda, 2013, KeyFilm, 90′, DVD

***

Neydi O Günler (Those Were The Days)

Neydi O Günler

1974 Yaz’ı Rotterdam. Hollanda, Dünya Kupası finalini kaybettikten sonra, Jaap Kooiman televizyonunu pencereden fırlatır ve kaynanasının köpeğinin ezilmesine yol açar. Bu noktada işler içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar. Jaap tutuklanır ve her şey o kadar kontrolden çıkar ki, mahkeme emriyle bir psikiyatri kliniğinde gözlem altına alınır. Karısı Nel ve en yakın arkadaşı Simon, Jaap’ı bu riskli durumdan kurtarabilecekler midir?

Tarih: 25 Şubat 2017, Cumartesi saat: 15.00

Yönetmen: Ineke Houtman

Oyuncular: Gerard Cox, Joke Bruijs, Sjoerd Pleijsier


Yapım ve Format: Hollanda, 2014, Infinity Film & TV Productions, 90′, DVD

Vizyonda bu hafta: Pepee Birlik Zamanı


 

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.