Şule Erdem’in “Zarf” isimli fotoğraf sergisi Kadınlar Günü için Eataly’de

Fotoğraf sanatçısı Şule Erdem’in çektiği fotoğraflar 6-12 Mart tarihleri arasında Eataly’de sergilenecek.

Şule Erdem'in "Zarf" isimli fotoğraf sergisi: Kadınlar Günü için Eataly'de

Fotoğraf sanatçısı Şule Erdem’in Türk asıllı Alman dansçı Ninel Çam’in ‘kadına şiddet’ temalı çalışmasından ilham alarak çektiği fotoğraflar 6-12 Mart tarihleri arasında, ünlü plastik cerrahı Prof. Dr. Erdem Tezel’in sponsorluğunda Eataly’de sergilenecek.

Sergiden elde edilecek gelir ise başta meme kanseri olmak üzere meme hastalıkları üzerine hem sağlıklı insanları hem de sağlık çalışanlarını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla kurulan Pembe Kurdele Derneği’ne bağışlanacak.


Şule Erdem

Lezzet tutkunlarının buluşma noktası Eataly 8 Mart Dünya Kadınlar günü için “ZARF” isimli fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak.

Fotoğraf sanatçısı Şule Erdem, Ninel Çam’in gerçekleştirdiği ‘kadına şiddet’ temalı çalışmanın kendisini çok etkilediğini ifade ederek şunları söyledi:

 "Zarf" isimli fotoğraf sergisi

“Bir kadının içinde bulunduğu tüm sancıların, sanatçının ‘ENVELOPE’ (ZARF) adını verdiği örtü içindeki devinimlerinin ortaya çıkardığı estetik nüansları muhteşemdi. Bu gösteriyi, sahneden alıp fotoğrafa taşıyarak belgelediğim tarih aynı zamanda kemoterapi aldığım tarihlerdir. Ninel’in gösterisinde, bu süreçte yaşadığım sancılar ve mücadelenin bu performans ile vücut bulmuş halini gördüm. Fotoğrafta konu başlığım ‘Kadına dair her şey’ olduğu için, sahnede izlediğim performans, bana hem kadınların bu ülkede ve dünyada ayakta kalabilmek uğruna yaşadığı sancılı süreçleri, hem de hastalığım ile mücadelemi hissettirdi. Bu duygular içerisinde, beyaza boyama tekniği ile çalışmayı uygun gördüğüm fotoğraflarım ortaya çıktı. Beyaz; çünkü biz kadınlar bünyemizde bütün renkleri barındırır ve hayata yansıtırız. Beyaz renk, görülebilir dalga boylarındaki tüm renkleri kapsayan renktir. Fotoğraflar bu yüzden beyazdır.” dedi.


“Zarf” koleksiyonundan seçkiler 6-12 Mart tarihleri arasında Eataly’de izlenebilir.

Şule Erdem Hakkında:

 Kadınlar Günü için Eataly'de

2007 yılında başlayan profesyonel fotoğrafçılık kariyeri süresince konu başlığı, öncelikle kendi yaşam hikayesinden yola çıkarak “Kadın ve Kadına Dair Her Şey”dir.

‘Marmaray Projesinin Su Altı Çalışmaları’, ‘Uşak Eşme Altın Madeni’ gibi, foto belgesellere imza atmıştır.


Fransa-Almanya ortak kanalı ARTE 2015 yılında hazırladığı “Ankara ve Şule Erdem Belgeseli” ile “Türkiye de Kadın Sanatçılar Özgürce Sanat Yapabiliyorlar Mı?” konusuna eğilmiştir. Doğum, portre, profil, foto belseseller, nude fotoğraf çalışmaları halen devam etmektedir.

Suret-i Cihan: Murat Gür ve Mustafa Yılmaz’ın fotoğraf sergisi