Suret-i Cihan: Murat Gür ve Mustafa Yılmaz’ın fotoğraf sergisi

Fotoğraf sanatçıları Murat Gür ve Mustafa Yılmaz’ın “Suret-i Cihan” temalı sergisi Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde açıldı.

Murat Gür ve Mustafa Yılmaz'ın fotoğraf sergisi: "Suret-i Cihan"

Dünyanın sıcak yüzlerine objektiflerini netleyen Murat Gür ve Mustafa Yılmaz yirmi yıllık dostluk ve fotoğraf seyirlerinin birikimini Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezinde dün açılan Suret-i Cihan adlı sergilerinde bir araya getirdi.

Serginin açılışında konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, fotoğraf sanatına olan özel ilgisinden söz ederek “Fotoğrafta ben de birazcık mesafe kat etmeye çalışıyorum. Bu yürüyüşte bana büyük katkı sağlayan ve emek veren Süleyman Gündüz, İbrahim Zaman gibi arkadaşlar var yanımda. Hem iki sanatçımız hem de ustalarımızı, hocalarımızı, fotoğraf sanatçılarımızı Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde ağırlıyor olmak benim için çok mutlu bir an.” şeklinde konuştu.


"Suret-i Cihan"

Fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman da fotoğrafın insanları birleştiren bir özelliği olduğuna dikkat çekerek, “Fotoğraf sevgi ve muhabbet demektir. Vizyon demektir. Fotoğraf sadece bakan değil gördüren bir iş koludur ve gördürürken de paylaşmayı beraberinde getirir. Sayın Başkan’ın da başından beri kültüre, sanata ve fotoğrafa tutkun olmasıyla böyle fevkalade olaylara imza atması bizim için çok sevindirici.” dedi.

Batı’da elimiz deklanşöre gitmiyor

 fotoğraf sergisi: "Suret-i Cihan"

Çad, Endonezya, Sudan, Hindistan, Nepal gibi ülkelerin yanı sıra Türkiye’den de çektikleri fotoğraflardan bir seçki yapan Gür ve Yılmaz’ın Suret-i Cihan sergisinde birbirinden etkileyici 40 fotoğraf yer alıyor.

Fotoğrafla ilgili teknolojiler geliştikçe hele de instagramdan sonra fotoğrafın çok tüketilir olduğunu söyleyen Murat Gür, bunun doğurduğu sakıncalara dikkat çekerek kendisinin fotoğrafı insani ve insana temas eden yönleriyle ele almayı tercih ettiğini söyledi.

Sergide daha çok Doğu’dan ve Afrika’dan fotoğraflar olduğuna dikkat çeken Gür, “Batı’dan fotoğraf koyamadık çünkü o coğrafyada insan ilişkileri kendi adımıza fotoğraf çekmemizi zorlaştırıyor.


Akdeniz’de çok sıkıntı yok. İtalya’ya, İspanya’ya gidiyorsunuz Güney Fransa, Kuzey Afrika’da sıkıntı yok ama kuzeye gittikçe çeken ve çekilen arasında bir tereddüt oluşuyor. Bundan rahatsız olduğumuz için oralarda parmağımız deklanşöre gitmiyor.

Sergimizde Afrika’dan, Asya’dan, Ortadoğu’dan yani kendimizi yakın ve rahat hissettiğimiz coğrafyalardan çektiğimiz fotoğraflar var.” diye konuştu.

Fotoğrafın hayatının merkezinde durduğunu söyleyen Mustafa Yılmaz da “Karşımızdaki insanın sevincini, hüznünü fotoğraflayabiliyorsak ve bunu seyirciye de hissettirebiliyorsak başarılı fotoğrafçıyız demektir.”dedi.

Portrelerini çekerken önce insanlarla diyalog kurduklarını, kimi zaman bu tanışıklıkların dostluğa dönüştüğünü anlatan Yılmaz’ın en ilginç anılarından biri 2005 yılında Konya’da çektiği bir portre sonrası yaşanmış.

Ahmet Müftüoğlu’nun hikâyesini şöyle özetliyor Mustafa Yılmaz, “2005 yılında Konya Karapınar’da Ahmet Müftüoğlu’nun fotoğrafını çektik. Sonrasında her sene ziyaretine gitmeye başladık. Bir sene gidemedik. İkinci senenin sonunda beni gazete ilanı ile aratmış. Biz fotoğrafını çektiğimiz insanlarla bu şekilde ilişki kuruyoruz. O an için değil ömür boyu süren bir ilişki kuruyoruz. Küçüklüğünü çekip de gelin olduğu anın fotoğraflarını da biliyoruz biz insanların.”


Eşsiz karelerin gözler önüne serildiği “Suret-i “Cihan” sergisi 13 Mart Pazartesi gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Mersad Berber’in Bir Bosna Alegorisi sergisi Pera Müzesi’nde


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.