Türkiye’de en çok kimler bakıcı olarak çalışıyor?

Birçok kadın bakıcı olarak iş hayatına atılma fırsatı yakalarken; üniversite öğrencileri de oyun ablalığı/abiliği ile hem bütçelerine katkıda bulunuyor hem de çalıştığı aileler sayesinde birçok şansa erişiyor.

Türkiye'de en çok kimler bakıcı olarak çalışıyor?

Türkiye’nin lider insan kaynakları platformu Kariyer.net iştiraki bakiciburada.com, Türkiye’de bakıcı arayanlarla bakıcıları online platformda birleştiriyor.

Bu alanda öncülüğünü sürdüren firma; aileleri hem üniversite öğrencisi oyun ablaları ve abileriyle hem de kendi çoğunu büyütmüş olan yetişkin bakıcılarla buluşturma fırsatını sunarken profesyonel bakıcılarla çalışma imkanı da tanıyor. Toplamda 1.000 bakıcı ilanı bulunuyor ve 100 bine yakın bakıcı bu ilanlar aracılığıyla iş bulma fırsatı yakalıyor.


Deneyimli kadın bakıcılar ön planda

Sitede özgeçmiş dolduran bakıcıların özgeçmişleri incelediğinde adayların %88’inin kadın olduğu görülürken adayların sadece %12’sini erkek bakıcılar ve oyun abileri oluşturuyor.

Buna ek olarak adayların %71’inin bekar olduğu; %29’unun ise evli olduğu dikkat çekiyor. Ayrıca veriler incelendiğinde bakıcı adaylarının %9’unun çocuk sahibi olduğu, dolayısıyla çocuk yetiştirme konusunda deneyimli olduğu görülüyor.

Bekar adaylarda ise çoğunluğu oyun ablalığı/abiliği yapmak isteyen genç adaylar oluştururken; tek başına yaşayan ve çocuğuna bakmak, evini geçindirmek için iş hayatına atılmak isteyen kadınların da site üzerinden özgeçmiş doldurarak iş arayışında bulunduğu dikkat çekiyor.


Bakıcı olmak isteyen adayların özgeçmişlerine bakıldığında adayların %9’unun pedagojik enformasyon almış olması dikkat çekiyor. Ayrıca adayların tecrübeleri incelendiğinde de bakıcı olmak isteyenlerin yarısından fazlasının (%56) 1-5 yıl arası tecrübeye sahip olduğu görülüyor. Bakıcı olmak isteyen adayların %31’inin 1 yıldan az tecrübesi varken; 5 yıldan fazla tecrübeye sahip adayların oranı ise %13 olduğu ortaya çıkıyor.

Üniversite öğrencilerinin tercihi: Oyun ablalığı/abiliği

Üniversite öğrencileri

Adayların özgeçmişleri incelendiğinde, adayların yarısının (%52) 18-25 yaş aralığında olduğu ve bu oranın büyük bölümünü de üniversite öğrencilerinin oluşturduğu görülüyor.

26-35 yaş aralığındaki adayların oranı %28, 36-45 yaş aralığındaki adayların oranı %12 ve 46 yaş üstü adayların oranı ise %8 olarak karşımıza çıkıyor. Adayların eğitim durumları incelendiğinde ise %41’inin üniversite öğrencisi, %24’ünün üniversite mezunu, %26’sının lise mezunu, %5’inin ortaokul mezunu, %4’ünün de ilkokul mezunu olduğu ortaya çıkıyor.

Bakıcılık, yabancıların da tercihi


Özgeçmiş dolduran adayların % 96’sını Türk adaylar oluşturuyor. Platformda, Türk adaylardan sonra en çok özgeçmiş dolduran adayların Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Bulgaristan, Almanya, Gürcistan, ABD ve Rusya ülkelerinden olduğu ortaya çıkıyor. Yabancı adaylar yatılı da çalışabildiği için bazı ailelerin yabancı uyruklu bakıcılarla çalışmayı tercih ettiği kullanıcı görüşlerinden elde edilen bilgilerde görülüyor.

Çalışan anneler, mükemmel anne sendromuna dikkat!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.