AB’ye rest: Sığınmacı anlaşması gözden geçirilmeli!

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’ten son dakika açıklaması: Türkiye AB ile sığınmacı anlaşmasındaki karadan geçişler konusunu tekrar değerlendirmelidir.

Türkiye'den AB'ye rest: Sığınmacı anlaşması gözden geçirilmeli! ömer çelik

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları:

“Avrupa demokratlarına iş düşüyor”

“Avrupa da aşırı sağla mücadele için aşırı sağ söylemi kullanırsanız, sonuç olarak aşırı sağ yükselir. Ben hep muhataplara söyledim. ‘Aşırı sağ ile mücadele için aşırı sağ söylem kullanmayın’ dedim. Hollanda’da aşırı sağı engellemek için kullanılan bu yöntemler onu güçlendiriyor. Seçime gerek yok, iktidara sayısal olarak gelmese de siyasal olarak iktidara gelmiştir. Avrupa’nın pek çok yerindeki aşırı sağ liderler özel toplantı yapıp, ortak bir eylem planı koydular. Avrupa demokratlarına iş düşüyor, Hollanda’daki neo faşist uygulamalara karşı seslerini yükseltmeli, karşı koymalılar.


Açık bir suçtur!

Maslahatgüzarın tutuklanması, Bakanın sokulmaması açık bir biçimde suçtur. Bu AB ile paylaştığımız değerlerin de ihlalidir. Birlik hassas ve etkin bir politika yürütmeli. Bu geçiştirilir, göz yumulursa AB açısından siyasi birlik olmaktan bahsedilemez. Dünya açısından temel değerler birliği olması açısından cazibesini kaybeder.  Ne zaman ekonomik bir sorun olsa aşırı sağ politikalar öne çıkıyor. Aşırı sağ üzerinden dillendirilen görüşler Avrupa’da sessiz kaldığı sürece ikinci dünya savaşı öncesi koşullara dönmektedir.

Tansiyonu düşürün demek yetmez!

Çare şudur, insan hakları demokrasi gibi değerleri aşırı sağcılar reddediyor diye bu değerlerin değeri çözülmez. Biz bu değerlere riayet etmeye çağırıyoruz. Hollanda Hükümetini de bu değerlere uymaya çağırıyoruz. Yapılanlar karşısında mutlaka müeediyeler olacaktır.  Tansiyonu düşürün demek yetmez, bunun nereden kaynaklandığını bulup AB yetkilileri gereğini yapmalılar. Böyle bir konuda tarafsız kalınamaz, taraflara ‘itidale davet ediyoruz’ diye bir yaklaşımla yetinilemez.”

Hollanda ile ilişkilerin askıya alınması

Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Hollanda ile ilişkilerin askıya alınması teklifine ithafen şöyle konuştu:


“Türkiye niye bugüne kadar AB’ye yatırım yaptı, Türkiye’nin çıkarına olduğu için. Şunu görmek lazım. AK parti döneminde cumhuriyet dönemindeki reformları kapsayacak reformlar yapmıştır. Türkiye’nin milli gururunuzu onurunu inciten her yaklaşıma karşı gereken cevabı vereceğiz. Ama milli çıkarımızla ilgili de dengeyi gözeteceğiz. ”

AB ile Türkiye arasında kopuş yaşanması isteniyor

Bunun karşılığı verilecektir, bunun üzerine çalışılacaktır, zaten notalar verildi. Türkiye’nin bazı rakipleri var. Bu rakiplerin bazıları Türkiye’nin bu sorunlarını kopuşa çevirmeye çalışıyor. Biz sağcıların da bunu kopuşa çevirmeye çalıştıklarını biliyoruz. Avrupa’da olmayan bazı rakiplerimizin de bunu yapmaya çalıştığını biliyoruz. Hatta aşırı sağın teslim aldığı Avrupa’nın da kendileri açısından iyi olacaklarını düşünüyorlar. Aşırı sağ ve ırkçılar AB ile Türkiye’nin kopuş yaşanmasını istiyor. Türkiye, AB ile sığınmacı anlaşmasındaki karadan geçişler konusunu tekrar değerlendirmelidir.

Siyasi krizleri tetiklemeye çalışıyorlar

Evet çıkarsa, herkes pozisyonunun ona göre alır. Bize bazı yaklaşımlar üretiyorlar, net bir şekilde bazı ülkeler, Türkiye ile normal koşullarda yürütemedikleri rakebeti, Türkiye’de siyasi krizleri tetikleyerek yürütmeye çalışıyorlar. Bazen niye acele ediyorsunuz diyorlar ? Yav 200 yıldır sistem tartışıyoruz. 200 yıldır tartışıyoruz, rejim değişikliğinden bahsedenler en çok rejim değişikliğine destek verenlerdir.

Milli onurumuzu inciten şey karşılıksız kalmaz

Vatandaşlarımızın hukukunu korumaya mecburuz. Ama bir korku ile de hareket edemeyiz. Yanı biz bir adım atarsak, vatandaşlarımız sıkıntıya girer gibi, vatandaşlarımız da haklı olduklarını gösterdi. Milli onurumuzu inciten bir şey karşılıksız kalmaz, milli çıkarlarımızı gözetecek duyarlılık içinde de hareket ederiz.

AB’den beklenen açıklama bu değil!


Son derece apolitik bir yaklaşım. Burada Türkiye Cumhuriyeti’nin Dışişleri Bakanı’na uçuş izin verilmemiş. Bir kadın bakan böyle bir muameleye tabii tutulmuş, kendi toprağımıza girmemiz engellenmiş, AB yüksek temsilcisinden beklenen açıklama bu değil. Karşılıklı gerilimden kaçınmaktan bahsediyorsa hiçbir etkisi olmaz bu açıklamanın. Bu gerilimin sürmesini istemiyorsanız, bu karşılıklı söylem gerilimi olsa bu açıklamayı doğru buluruz. Ama vatandaşlarımıza şiddet uygulandı. Türkiye gerilimden kaçınsın ifadeleri bizim açımızdan hoş değil. Türkiye hukuka uyan taraftır, uymayan taraf Hollanda’dır.” (Hürriyet)

NATO ve AB’den Türkiye’ye şaşırtan ikaz


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.