Donald Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gelme demiş

ABD Başkanı Donald Trump ile ilk fırsatta görüşmek istediğini birçok defa açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Washington’dan beklediği daveti alamadığını, görüşmenin referandum sonrasına kaldığı izlenimi edindiklerini açıkladı.

Donald Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gelme demiş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referandum öncesinde ABD’den beklediği daveti alamadığını söyledi. Erdoğan, ABD’nin seçimlere 60 gün kala o ülkenin siyasetçileriyle özel görüşme yapmama teamülleri olduğunu aktardı.

Rusya’yı ziyaret ederek Devlet Başkanı Vladimir Putin ile 1 saat 15 dakika görüşen ve “Üst Düzey İşbirliği Konseyi” toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova dönüşü uçakta gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Erdoğan’a sorulan sorulardan biri de ABD Başkanı Donald Trump ile görüşme olup olmayacağıydı. Yeni ABD Başkanı Donald Trump ile ilk fırsatta görüşmek istediğini birçok defa açıklayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, referandum öncesinde Washington’dan beklediği daveti alamadığını belirtti.

Referandum’dan sonraya kalacak

Nagehan Alçı’nın Milliyet gazetesindeki köşesinde aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Yeni ABD yönetimiyle görüşme referandum sonrasına mı kaldı? Rakka konusunda bir gelişme var mı?” sorusu yöneltildi. Erdoğan’ın yanıtı ise şöyle oldu:

“ABD’de, seçimlere 60 gün kala o ülkelerden gelen siyasetçilerle özel görüşmeler yapmama gibi bir teamülleri olduğunu aktardılar. Ondan dolayı da görüşmenin nisandaki halk oylamasından sonraya kalacağı izlenimi edindik.”

Danimarka Binali Yıldırım’ın ziyaretini ertelemesini istedi

Danimarka Başbakanı Rasmussen, Hollanda ile yaşanan kriz sebebiyle ‘Başbakan Binali Yıldırım’ın Danimarka’ya yapacağı ziyareti ertelemesi’ teklifinde bulundu.


İHA’nın haberine göre Danimarka Başbakanlığı tarafından yayınlanan basın bildirisinde, son günlerde Almanya ve Hollanda ile Türkiye arasında yaşanan gerilim ışığında bu kararın alındığı belirtildi. Lars Lökke Rasmussen, “Normal şartlarda Binali Yıldırım ile Türkiye’deki gelişmeleri tartışmak isterdim. Türkiye’nin Hollanda’ya karşı takındığı tavırdan ayrı bir şekilde bir ziyareti değerlendirmem mümkün olamayacaktır. Bu yüzden Türkiye’den bu ziyareti iptal etmesini istedim” dedi.

Türkiye Hollanda’ya iki diplomatik nota verdi