Audint: Farklı bir sergi deneyimi

Zorlu Holding ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin hayata geçirdiği dijital dönüşüm platformu Digi.logue, 2017 yılı boyunca gerçekleştireceği etkinliklerine “Audint” sergisiyle başlıyor.

Farklı bir sergi deneyimi: "Audint" başlıyor!

1945’li yıllarda şekillenmeye başlayan ve günümüzde Eleni Ikoniadou, Patrick Defasten, Toby Heys, Steve Goodman (Kode-9) ve Souzanna Zamfe ile devam eden Audint’in “Upload=Delphic Panaceas” isimli sergisi 20 Nisan tarihine kadar Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ziyaretçilerini bekliyor.

Çalışmaları The Tate Britain, The Academy of Art in Berlin, Art in General in New York’ta sergilenen, Londra ve Vancouver’da düzenlenen New Forms Festivali’ndeki performanslarıyla dikkat çeken Audint’in eski ve yeni çalışmalarının yer alacağı sergi, aynı anda 5 duyuya birden hitap ederek izleyicilerine farklı bir deneyim yaşatıyor.


 "Audint"

Çalışmalarında son 8 yıldır ses ve titreşimin frekanslarını inceleyen; varlık-yokluk, eğlence-işkence, hayat-ölüm gibi kavramları nasıl algıladığımızı ölçmek için çeşitli araştırmalar yapan Audint grubu, bu araştırmalardan elde edilen sonuçları; ses kayıtları, bilgisayar yazılımları, sanat enstalasyonları, performanslar, kitaplar ve filmler eşliğinde izleyicilere aktarıyor.


“Upload=Delphic Panaceas” isimli sergi

sergi

Zorlu PSM’de oluşturulan ve Digi.logue Space adı verilen özel bir alanda yer alan Audint’in “Upload=Delphic Panaceas” isimli sergisinde, ziyaretçiler kapalı alanda, kulaklıkla birlikte frekansları titreşim olarak omuriliğe yollayan özel giyilebilir aygıtlarla (subpac) gezerek farklı bir deneyim yaşıyor. Her biri 20 dakika süren farklı sonik hikayeleri izleyen katılımcılar, yayılan kokuyla birlikte tat alma duyusunun da ters yüz olduğuna şahit oluyor ve 5 duyunun gücünün daha da çok farkına varıyor.

sergi

Sergi kapsamında Yaşayan Ölüler’in Hezeyanları isimli animasyon ile Ghostcode isimli anime filmleri de gösterilecek Audint’in yakın zamanda piyasaya çıkacak kitabı “From AI to IA: The Holo Wars”tan yola çıkarak hazırlanan Ghostcode, 2056’da kurumsal şirketlerin ve hükümetlerin birleşerek tek bir ekonomik ve politik varlık haline gelen dünyada siyasi karmaşa ile birlikte holografik ve holosonik güçler arasındaki çatışmalarda kalan insan bedenini anlatıyor.

sergi


Audint sanatçıları, 24-25 Mart tarihlerinde Digi.logue sponsorluğunda PSM’de gerçekleştirilecek Sonar Festivali kapsamında, görsel-işitsel performanslar, sunum, demo ve workshoplar ile teknoloji kullanımı ve bilgi paylaşımı üzerine kurgulanan +D platformunda sanatseverlerle bir araya gelecek.

Fotoğraflarla sinema ve kolaj sergisi açıldı