Gençler bilimi geliştirmek için neler yapmalı?

Üsküdar Üniversitesi girişimciliği ve ticarileşmeyi desteklemek amacıyla BrainPark şirketini hayat geçirdi.

Gençler bilimi geliştirmek için neler yapmalı?

BrainPark ile genç girişimcilere başlangıç desteği vermek, gelecek vaat eden fikirleri belirlemek ve bu fikirlerin önünü açmak hedefleniyor.

Dünyayı değiştiren tüm buluşların bir hayalden çıktığına dikkat çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gençlere “Hayal kurun” dedi. “Bilimi popülerize etmek ve topluma mal etmek şart” diyen Prof.Dr. Tarhan, bunun için de BrainPark’ı kurduklarını söyledi.


Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark’ta faaliyete geçen ve doğrudan ticari ürüne dönüşme potansiyeli olan girişimleri destekleyen BrainPark düzenlenen bir programla tanıtıldı.

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programın açılış konuşmalarını Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, GOSM Teknopark Genel Müdürü Dr. Emre Aksan ve Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç yaptı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bilimi topluma mal etmek gerekiyor”

Nevzat Tarhan

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında ülkelerin sahip oldukları bilgi gücü oranında güçlü olduklarını belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çağımızda fiziksel ve parasal gücün yerini bilginin aldığını söyleyerek “Gelişmiş ülkeleri gelişmiş yapan oradaki üniversitelerde üretilen ilginç fikirler ve buradaki fikirlerin üretime dönüştürülmesi. Bu konuda ülkemizde önemli bir açık ve eksik var. Biz üniversite olarak bu konuda ne yapabiliriz dedik. Üniversitelerin AR-GE ve toplumu bilgilendirme görevleri var. Bilimi popülerize etmek ve topluma mal etmek gerekiyor. İnsanlarda heyecan uyandırsın, bilim ticari ürüne dönüşsün. Bunun için BrainPark’ta altyapıyı oluşturduk. Hedef kitlemiz de öğrencilerimiz ve hocalarımız” diye konuştu.

Şirketler kurun fikirlerinizi hayata geçirin

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, genç arkadaşları bekleyen keşifler olduğunu belirterek “Ümitlerinizi körelten söylemler olabilir. Bunlara aldırmayın, genç arkadaşlarımın mutlaka projeleri olsun. Şu anda gelişmiş ülkelerdeki üniversiteler öğrencilerini takip ediyorlar, hangi mezunum nerede çalışıyor değil, hangi mezunum nerede hangi şirketi kurdu? Buna bakılıyor. BrainPark bizim için de övünç kaynağı olacak. Şirketler kurun, fikirlerinizi hayata geçirin. BrainPark’ta öğrenci bütçesine dokunmadan burada çalışabilecek ama hayallerini de hayata geçirebilecek” dedi.

Gençler realizmi, idealizmi ve aktivizmi birleştirmeli…

Hayal kurmanın önemine değinen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dünyadaki tüm buluşların bir hayalden çıktığını hatırlatarak “İnsan saçma bile olsa hayal kurmalı. Hayallerin sonrasında keşifler ortaya çıkıyor. Arşimet ya da Newton nasıl çıkmış, hep hayal kurmuşlar. Newton veba salgını olduğu için Cambrigde Üniversitesi’nden iki yıl boyunca çıkmamış, fizik ve kimya kitapları okuyup düşünmüş ve hayal kurmuş. Newton bir gün elma ağacının altında oturduğu sırada kafasına elma düşünce yerçekimi kanununu bulmuş. Keşfedici düşünceler böyle çıkıyor. Gençlerin realizmi idealizmi ve aktivizmi birleştirmeleri gerekiyor. Bu üçü bir araya gelince hayaller ürüne dönüşüyor” dedi.

Dr. Emre Aksan: “Zorlu olan bu yolculukta çok çalışın ve yılmayın”

Üsküdar Üniversitesi

GOSM Teknopark Genel Müdürü Dr. Emre Aksan, Teknopark olarak en büyük sorunlarının kalifiye eleman bulamamak olduğunu belirterek Türkiye’de 64 adet teknoparkın olduğunu söyledi.

Teknoparklarının bünyesinde 130-140 arasında şirket bulunduğunu bunların 30-35 tanesinin kuluçka şirketleri olduğunu belirten Aksan teknoparklarda önemli devlet desteklerinin olduğunu da ifade etti.


Sosyal sorumluluk projelerine de önem verdiklerini belirten Dr. Aksan, gençlere 4 yıllık eğitimle yetinmemelerini, çok çalışmalarını ve zorlu olan bu yolculukta asla yılmamaları gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Türker Kılıç: “BrainPark Üsküdar Üniversitesine çok yakıştı”

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç ise hayalden gerçek üretmenin her zaman çok zor olduğunu belirterek Üsküdar Üniversitesini ve Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan’ı bu düşünü gerçeğe dönüştürmüş biri olarak tebrik ettiğini söyledi.

Beynin evren gibi bir bağlantısal bütünlük içinde çalıştığını belirten Kılıç “İnsanı inan yapan yanındaki. Hiçbir şey tek başına anlamlı değil her şey içinde bulunduğu ağ ile anlamlı. Bu açıdan bakıldığında BrainPark’ın Üsküdar Üniversitesine çok yakıştığını, onu çok geliştireceğine inanıyorum çünkü bu yapının zaten buna ihtiyacı vardı. Türkiye’de bunun önderliğini yapıyor olmanız dolayısıyla sizleri alkışlıyorum” diye konuştu.

Doç. Dr. Barış Metin: “Ürünlerin ticari hayata geçmesini hızlandırmak istiyoruz”

Proje ile ilgili bilgi veren BrainPark Direktörü Doç. Dr. Barış Metin, BrainPark’ın Üsküdar Üniversitesi tarafından kurulan bir şirket olduğunu belirterek genç girişimci arkadaşlara başlangıç desteği vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Metin, “Ürünlerin ticari hayata geçmesini hızlandırmak istiyoruz. Ciddi bir vergi ve kira avantajı var. Genç arkadaşlar bu avantajları kullanarak çok minimal masraflarla ticaret hayatına atılabiliyorlar. Amacımız ticari hayata başlayacak genç girişimcilere eğitim, danışmanlık, şirketleşme ve ofis desteği sağlamak” dedi. Doç. Dr. Barış Metin ciddi bir cari açıkla karşı karşıya olan Türkiye’nin ancak üreterek ve fikirleri gerçeğe dönüştürerek bu açığı kapatabileceğini söyledi.

Aslanoba Capital Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Hasan Aslanoba “Melek Yatırımcı Desteği Nasıl Alınır?” ve Young Guru Academy Kurucusu Sinan Yaman da “Girişimcilik ve Liderlik” başlıklı konuşmaları ile tecrübelerini paylaştı.

Hasan Aslanoba: “İyi bir ekip kurun ve büyük Pazar hedefleyin”

Hasan Aslanoba da mutlaka iyi bir ekip oluşturmak gerektiğini belirterek “Adreslenebilir pazarınızın çok büyük olması gerekiyor ve orada büyük bir derdi ve sorunu çözmeniz gerekiyor. Ürününüzün mutlaka çok inovatif çok yaratıcı kimsenin düşünmediği bir ürün olması gerekmiyor. Yurt dışında çok başarılı olmuş bir iş modelini de başlatabilmeniz sizi yeterince inovatif yapar bizim gözümüzde. Biz zaten hadiseye bu özgün bir fikir mi değil mi olarak bakmayız, bu ne kadar büyük ekonomik değer yaratır ne kadar büyük bir pazar adresidir, ne kadar büyük bir sorunu çözer diye bakarız. İyi ekip olarak bir araya gelin, büyük pazar hedefleyin, yatırımcınızı etkileyecek, güzel bir kullanıcı deneyimi olan bir ürününüz olsun. Bu güzel bir web sitesi bir uygulamadır. Ondan sonra da yatırımcınıza bu ürün ve pazar uyumunun sağlandığını yani işin artık tutmaya başladığını göstermeniz gerekiyor. Sürekli olarak dünyayı takip etmek gerekiyor. Sadece lokal çevrenizle kısıtlı kalmayın, okuyun, takip edin ve seyredin. Teknolojik girişimcilik çok zor olan bir alan, herkesin harcı değil, kısaca kan ter ve gözyaşı. Yıllarca çalışmanız ve odaklanmanız gerektiğini en başta anlayarak bu işe girmenizi tavsiye ediyorum” dedi.

Sinan Yaman: “Sen ben kavgasının olmadığı bir iklimde başarı olur”

Sinan Yaman ise dünyanın en çok okunan, saygın liderlik dergilerinden Harward Business Review’in başarı için ihtiyaç olan üç odayı hayal odası, hayalin önündeki manileri tespit odası ve girişim odası olarak tanımladığını belirterek “Bu üç odanın hakkını verebilirsiniz ama yanınızdakilerle beraber hakkını vermek çok önemli. Etrafınızı kimlerle çevirdiğiniz çok önemli. Girişimciler sen ben kavgasının olmadığı iklimde birlikte başarmayı başarabilirler” dedi. YGA’nın yaptığı projelerle inovasyonlarla değil, o projeleri yapış şekliyle dünyaya ilham vermek istediklerini belirten Yaman, “YGA’nın varoluş amacı bu yani bunun nasıl yapıldığı bu girişimlerin nasıl hayata geçtiği. Birlikte özgürce fikirlerin söylendiği özgün projelerin oluşturulduğu, özgüvenli insanların birlikteliği” dedi. Sinan Yaman, “Eğer geleceği hayal etmemiş, planlamamışsanız, birilerinin hayalinin bir parçası olursunuz” diyerek gençleri hayal kurmaya ve hayallerinin peşinden gitmeleri için çaba göstermelerinin önemine işaret etti.


Üsküdar Üniversitesi Televizyonundan da canlı yayınlanan program plaket takdimi ve hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

Bilim ve Fikir Festivali: Merak ve hayret duygusu ile kişi daha kolay öğreniyor


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.