Biz Almanya ve Hollanda ile uğraşırken Kerkük gitti!

Kerkük Valiliği’nin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için yaptığı başvuruya Türkiye’den tepki geldi.

Biz Almanya ve Hollanda ile uğraşırken Kerkük gitti!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’nin Şubat ayı sonunda Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Ankara ve İstanbul’da göndere Kürdistan bayrağı çeken Ankara yönetimi, Kerkük’ün bayrak talebinden rahatsız oldu.

Ankara yönetimi, Kerkük Valiliği'nin bayrak talebinden rahatsız oldu
İstanbul ve Ankara’da göndere çekilen Kürdistan bayrağı

Dışişleri Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu’nun Kerkük Valiliği’nin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyla ilgili kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıt şöyle:


Hüseyin Müftüoğlu: “Yapılan başvuruyu yadırgıyoruz”

“Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi yönünde bir karar alınması için Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyu yadırgıyoruz. Irak anayasası Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit etmiştir. Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır.”

“İstanbul ve Ankara’da oluyor da Kerkük’te neden olmuyor?”


Irak’ın Kerkük Valisi Necmettin Kerim’in geçen hafta aldığı ve Irak Türkmen Cephesi’nin tepkisine neden olan Irak Bölgesel Kürt yönetimi bayrağının resmi kurumlara asılması kararı ile ilgili tartışmalar sürüyor. Kerim dün yaptığı açıklamada, “Kürdistan bayrağı Türkiye’de, İstanbul ve Ankara’da göndere çekiliyorsa Kerkük’te neden çekilmesin?” dedi. (DHA)

Ömer Halisdemir davası öncesi vatandaşların darağaçlı tepkisi