Norveç Cezaevleri’ndeki konfor suç oranını düşürüyor mu?

Norveç cezaevlerinin koşulları ve suçluları tekrar topluma kazandırmak için sağladığı olanaklar tüm dünyada tartışılan bir konu.

Norveç Cezaevleri'ndeki konfor suç oranını düşürüyor mu?

Bu koşullar ve olanaklar tartışılırken, cezaevlerine özel yeni mobilya çalışması ile Norveçli yetkililer seviyeyi bir tık daha yukarıya taşıdılar.

Norveç cezaevleri bilinenden uzak bir yapıda bu tip tesisler şeklinde inşa ediliyor. Yeşilin ortasında daha çok bir rehabilitasyon merkezi ya da huzur evini andıran bu yapılar aslında birer hapishane. Mahkumlar bu hapishanelerde suçlarının karşılığını öderken rahatları çok yerinde gözüküyor. Oyun odasında bir gardiyan ile iki mahkumun oyun konsolundaki karşılaşması fotoğraflanmış.


Cezaevlerindeki sosyal olanaklar mahkumları topluma tekrar kazandırmada çok büyük önem taşıyor.

sosyal olanaklar

Örneğin bu kayıt stüdyosunda müzik ve seslendirme gibi aktiviteler yürütülüyor. Mahkumların hayattan kopmaması sağlanıyor. Mahkumlar dışarıdaki hayattan farklı olmayan, ancak duvarlar ardında bir dönem geçiriyorlar. Burada bir mahkum içinde en son çıkan filmlerin dahi olduğu DVD koleksiyonundan seçim yapıyor.

sosyal olanaklar

Odalarının şartları da bu şekilde.

oda şartları

Mahkum seçtiği DVD’yi odasında izleyebiliyor. Artık mahkumların kullandığı bu ortak ve özel alanlar yeni tasarlanan mobilyalarla daha konforlu. Ülkenin saygın üniversitelerinden Bergen Üniversitesi öğrencileri tasarladıkları yeni mobilyalar ile mahkumların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyor.

Bergen Üniversitesi Tasarım Fakültesi öğrencileri devlet kurumları ile ortaklaşa çalışıyor.

koltuk tasarımlarıTasarım öğrencileri Norveç Islah Hizmetleri adı verilen ve cezaevlerinin yönetiminden sorumlu olan devlet kurumuna yaptıkları mobilya tasarımlarını sundular. Mobilyalar geçtiğimiz günlerde Stockholm Mobilya Fuarı’nda sergilendi.Yapılan sunumlarda mobilya tasarımcısı öğrenciler, elde edilen tasarımların mahkumların psikolojik ve fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması amacıyla yapıldığını belirtiyor.

Örneğin bu oturma ünitesinde mahkumların her oturma açısı düşünülmüş. Öğrenciler konforu minimalist tasarımlarla elde etmeyi amaçlamışlar. Mahkumlar serbest kalmadan kısa bir süre önce bu koltuğu kullanmaya başlayacak.


Araştırmalara göre serbest kalma öncesi dönemde kaygının en üst seviyede olduğunu gözleyen Norveçli uzmanlar, bu tip bir koltuğun ve özellikle ince uzun sarılma yastığının kaygıyı büyük ölçüde giderdiğini düşünüyor.

Koltuğun bu güzel sarılma yastığı dışındaki özelliği de ilgi çekici

Bu koltuklar odanın her yerine hakim bir noktaya koyulacağından mahkum için en geniş görüş açısını sağlayacak. Böylece her şeyin yolunda gittiğini kolayca takip edecek olan mahkum kaygılarından arınacak.

Tasarımların bazı ortak özellikleri var.

koltuk tasarımı

Özellikle oturma gruplarında farklı oturma şekillerinin uygulanabileceği tasarımlar kullanılmış. Dinlenme alanlarının dışında cezaevlerinin en önemli yerleri çalışma alanları olan atölyeler. Bu atölyelerde mahkumların kolayca aydınlanmasını sağlayacak sade tasarımlar mevcut. Tasarımların işlevleri görselliklerinin oldukça önünde.

Bir diğer aydınlatma ünitesinin sadeliğine bakar mısınız?

Hal böyle olunca Norveç’te suç tekrarlama oranları oldukça düşük. Cezaevlerinde topluma tekrar kazandırılan Norveç vatandaşları sadece %20 oranında suçlarını tekrarlıyor. Karşılaştırmanız için Amerika Birleşik Devletleri’nde bu oran %60’lara yakın.

Sonuçlar gerçekten “İnsan bu ortamı bırakır mı?” diyenleri yanıltacak cinsten.


Öte yandan bu durum refah seviyesi yükseldikçe suç oranının düştüğü istatistikleri doğruluyor. Etik olarak suçluya nasıl davranılması gerektiği tartışmalarında da önemli bir örnek olan Norveç’in yöntemleri işe yarıyor gibi görünüyor. Kaynak: onedio.com

Bedeni özgür aklı tutuklu olanlar için hapishane rehberi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.