Trump, ABD vize başvurularında sıkı güvenlik başlattı

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson geçen hafta tüm dünyadaki ABD diplomatik misyonlarına yazı gönderdi. Seyahat yasağı kararları yargı engeliyle karşılaşan Trump yönetimi, bu defa vize koşullarını zorlaştırıyor.

Trump, ABD vize başvurularında sıkı güvenlik başlattı

Dışişleri Bakanı Tillerson’ın, geçen hafta tüm dünyadaki ABD diplomatik misyonlarına gönderdiği yazıda, vize için yapılan başvurularda daha sıkı güvenlik incelemesi yapılması talimatını verdi. Dışişleri Bakanlığının yürürlüğe soktuğu sıkı güvenlik incelemeleri, Trump’ın iki kez yargıya takılan vizelerin düzenlenmesinin tamamlayıcı bir unsuru olarak görülüyor.

Son 5 yıldaki sosyal medya kullanımı sorulabilecek

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, ABD vizesi başvurusu yapan kişilerin son 15 yıldaki seyahat geçmişi, ikamet ettiği adresler ve çalıştığı işyerleri ile son 5 yıldaki e-posta adresleri ve sosyal medya hesapları sorulabilecek.


Trump, ABD vize başvurularında sıkı güvenlik başlattı
ABD’den vize almak uzun ve kapsamlı oldu. Grafikteki açık renkteki ülkeler için vize almak daha kolay, koyulaştıkça zorlaşıyor.

Vize başvurusu yapan kişilerin daha kapsamlı şekilde vize mülakatına alınması önerilen belgede, elçilik veya konsolosluklardaki yetkililerin “kimlerin ABD için tehdit olup olmadığına” karar vereceği ifade edildi.

Ayrıca İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali ve Sudan’dan ABD’ye yapılacak vizelerin başvurularında, başvuru sahiplerine “daha önce DEAŞ’ın kontrol ettiği bir bölgede bulunup bulunmadıkları” da sorulacak.

ABD vizesi prosedürünün zorlaşması ve sürecin uzaması bekleniyor

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın geçen hafta tüm dünyadaki ABD diplomatik misyonlarına gönderdiği yazıda, Amerikan vizesi için yapılan başvurularda daha sıkı güvenlik incelemesi yapılması talimatını verdiği bildirildi.

“Güvenlik endişesi duyduğunuz herhangi bir durumda başvuruyu reddetmekte tereddüt etmeyin” diye seslendiği belgedeki adımların, zaten uzun süren Amerikan vizesi prosedürünü daha da uzatacağı ifade ediliyor.

15 Mart tarihli belge

Bakan Tillerson imzasını taşıyan 15 Mart tarihli belgede, “ülkenin terör tehdidine karşı korunması için yabancı girişlerinin daha sıkı güvenlik tedbirleriyle kontrol altına alınması” amacına vurgu yapıldı.

Trump, ABD vize başvurularında sıkı güvenlik başlattı

Newyork Times Gazetesi’nde yer alan ve söz konusu diplomatik belgenin de paylaşıldığı haberde, Trump yönetiminin yeni vize rejimine ilişkin katı güvenlik prosedürlerinin detayları yer aldı.


Belgeye göre, ABD’nin Vize Muafiyet Programı kapsamındaki 38 ülke hariç, dünya genelindeki vize başvurularında başvuru sahiplerinin birçok kişisel bilgisi detaylı olarak incelenebilecek.

Buna göre vize başvurusu yapan adayların son 15 yıldaki seyahat geçmişi, ikamet ettiği adresler, çalıştığı işyerleri ile son 5 yıldaki e-posta adresleri ile sosyal medya hesaplarıyla ilgili bilgiler sorulabilecek…

ABD vizesi için başvuran kişilerin

  • Son 15 yıldaki seyahat bilgileri,
  • Aile ve çocuk adları, boşanma durumu varsa önceki eşlerin ad ve soyadları,
  • Son 15 yıl içinde yaşanılan adresler,
  • Vize için başvuran kişinin geçmişte kullandığı pasaport numaraları,
  • Son 15 yıl içinde yaptıkları işler ve işverenlerin kim olduğu,
  • Başvurucunun son 5 yıl içinde kullandığı cep telefonu numaraları,
  • Başvurucunun son 5 yıl içinde kullandığı bütün elektronik posta adresleri ve sosyal medya hesaplarının soruşturulması istendi.

ABD vizesi başvurusu yapan kişilerin daha kapsamlı şekilde vize mülakatına alınması önerilen belgede, elçilik veya konsolosluklardaki yetkililerin “kimlerin ABD için tehdit olup olmadığına” karar vereceği ifade edildi.

6 ülkeye ekstra güvenlik prosedürü

Bunun yanı sıra İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali ve Sudan’dan ABD’ye yapılacak vize başvurularında ise başvuru sahiplerinin bilgileri daha detaylı incelenirken, “daha önce IŞİD’in kontrol ettiği bir bölgede bulunup bulunmadıkları” da sorulacak.

Irak’a ayrı bir parantez açılan belgede, bu ülkenin Trump yönetiminin yeni vize düzenlemesinden muaf tutulduğu ancak özellikle daha önce IŞİD’in elinde olan bölgelerde bulunmuş Irak vatandaşlarının da aynı katı güvenlik prosedürlerine tabi olacağı ve tüm sosyal medya hesaplarının kontrol edileceği kaydedildi.

ABD Başkanı Donald Trump, 20 Ocak’ta göreve geldikten bir hafta sonra nüfusunun çoğunluğu Müslüman 7 ülke vatandaşlarına 3 ay ülkeye giriş yasağı getirmiş ancak kararın yürütmesi federal bir yargıç tarafından durdurulmuştu.

Trump, ABD vize başvurularında sıkı güvenlik başlattı

6 Mart’ta imzalanan, koşulları görece hafifletilmiş ve Irak’a muafiyet getiren yeni vize düzenlemesi de 16 Mart’ta yürürlüğe girmesine saatler kala federal bir yargıç tarafından askıya alınmıştı.


ABD Dışişleri Bakanlığının yürürlüğe soktuğu sıkı güvenlik incelemeleri, Trump’ın iki kez yargıya takılan vizelerin düzenlemesinin tamamlayıcı bir unsuru olarak görülüyor. (AA)

Trump 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini sınırlayacak


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.