Boğaz köprüleri çift taraflı ücretlendirilecek mi?

Boğaz köprüleri çift taraflı olarak ücretlendirilecek mi? Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan iddialara yanıt verdi.

Boğaz köprüleri çift taraflı olarak ücretlendirilecek mi? Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan iddialara yanıt verdi.

Karar yazarı İbrahim Kahveci’nin “Boğaz köprüleri çift taraflı ücretlenecek” başlığıyla yayımlanan (6 Nisan 2017) yazısı şöyleydi:

“Hükümetin yerinde olsaydım ne yapardım?


Özellikle demokrasi destanı yazan Türk Halkına daha rahat bir yaşam için tüm imkanları seferber ederdim. Mesela, 15 Temmuz sonrası tek kuruş kamu zammı yapmazdım.
Örneğin, akaryakıt vergisini 20 kuruş artırarak toplumunun maliyetini artırmazdım.
Örneğin, doğalgazda dünyada yüzde 60 düşen fiyatları, en az yüzde 25-35 arası indirimle bu Halkın hizmetine sunardım.

Örneğin, doğalgazdaki bu indirim ile elektrik maliyetlerindeki düşüşü de yüzde 10-15 indirimle halkın kahramanlık hikayesine hediye ederdim.

Örneğin, enerji maliyetlerindeki büyük düşüşü sanayiciye de indirim fırsatı olarak verip, genel bir fiyat indirimi kampanyasına dönüştürürdüm.

Örneğin, genel indirim kampanyası ile adete silinecek olan enflasyondan dolayı bankaların faizleri de hızla düşürmesine imkan sağlar ve ucuz kredini kapısını aralardım”

***

Bu satırları 17 Ekim 2016’da yazmıştım. Hatta bakın daha neler eklemişim o yazıya:

“15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimi sonrası ortaya çıkan “Milli Birlik Gücü”nü bu ülke için en büyük güç olarak dile getirdim. Bir demokrasi ve özgürlük gücü olarak, hukuk ve adalet ekseninde yeniden oluşuma imkan sağlar sandım. Ama Cumhurbaşkanı’nın dediği gibi “at izi, it izine karışırken” demokrasi, hukuk ve adalet kredi notlarının kırılmasında da ana neden oldu.”

Bu yazılardan sonra ne oldu?

Doğalgazda ve elektrik fiyatlarında indirim beklerken, elektrikte indirim yerine zam oldu. Ama zam da bir çok iş gibi yeni modaya uygun olarak örtülü gerçekleşti. Kasım-Aralık 2016’da yaşanan elektrik krizi ile 2 milyon 700 bini aşan serbest tüketiciler artık 16-18 kuruştan elektrik alamaz oldu. Onların fiyatları yüzde 20 civarı zamla 20-21 kuruş sınırına yükseldi.

Mesela 15 Temmuz Şehitler köprüsünün geçiş ücreti de 4,75 liradan, yüzde 48 zamla 7,00 liraya yükseltildi. Aynı zam Rahmetli Turgut Özal’ın yaptırdığı Fatih Sultan Mehmet   köprüsüne da uygulandı. Oysa her iki köprüden geçiş ücreti 2015 yılında 3,50 liraydı. İki yılda 7,00 liraya yükseldi.

***

Yukarıda alıntı yaptığım 17 Ekim 2016 tarihli yazımın başlığı şuydu: “15 Temmuz Şehitler Köprüsüne Yeni Gişe”

Yazıda şu konu işleniyordu: Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve açılacak Avrasya Tüneli sonrasında İstanbul’dan karşıya geçişlerde fiyatlar uyuşmuyordu. Yavuz S. S. Köprüsüne ve Avrasya Tüneline verilen araç garantileri ile fiyat farkları, Demirel ve Özal’ın yaptırdığı 1. ve 2. köprülere de zammı gerekli kılıyordu.

Zaten o tarihlerde Ulaştırma Bakanı da “emsallere göre 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ila Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çok ucuz” diyerek işaret vermişti.


Bu açıklamalar ve fiyat farklarına baktığımda şu sonuca varmıştım: Türk Halkının büyük kahramanlık gösterdiği 15 Temmuz Şehitler köprüsüne, her konuşmada “bu Halka aşığız, Halka hizmet etmeye aşığız” diyen bir siyasi hareketin Hükümeti büyük zam yapamaz. Daha 1 yıl önce 3,50 liradan 4,75 liraya yükselen geçiş ücretini çok fazla yükseltemez. Bu nedenle köprülere ikinci bir gişe ekleyerek, örtülü zam yapılabilir düşüncesindeydim.

Ama yanıldım…

Hükümet 3,50 liraya geçilen 1. ve 2. boğaz köprülerinin geçiş ücretini 2 yılda yüzde 100 artışla 7,00 liraya yükseltecek zammı yaptı.

***

Peki, şimdi durum ne olacak?

Bütün otoyollar ve köprüler gidiş-dönüş olarak fiyatlanıyor. İstanbul’da da son yapılan Yavuz S. S. Köprüsü ila Avrasya Tüneli gidiş ve dönüşte çift taraflı fiyatlanıyor. Ve fiyatlar her iki geçişte de 1. ve 2. köprüye göre iki katın üzerinde.

Her iki geçişte Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile özel sektöre araç garantili yaptırıldı. Yani bu yollardan ve köprülerden araç geçmediğinde (veya az geçtiğinde) Hazinden ödeme yapılıyor.

Ulaştırma Bakanı Sn Ahmet Arslan,15 Temmuz Şehitler Köprüsünün geçişini de “serbest geçiş” sistemi olarak yenileyeceklerini açıkladı. Yani geçişlerde OGS ve HGS bandı olmayacak.

Sanırım bu yenileme esnasında her iki köprüye de çift taraflı ikinci bir gişe eklenecek. Böylece Boğaz köprülerinden ve alt geçişlerden alınan ücret her iki yönde de ücretlenmiş olacak. Şu anda Avrupa yakasına geçişler Yavuz SS Köprüsünde ve Avrasya Tünelinde ücretli iken, 1. ve 2. boğaz köprülerinde ücretsiz. Çift taraflı ücretlendirme ile bu haksızlıkta kaldırılmış olacak. Git 7,00 lira, dön 7,00 lira olarak yeni köprü fiyatları belirlenmiş olacak.

***

Aldığım bilgiler ki, umarım beni yanıltır ve Bakanlık beni yalanlar; Osman Gazi Köprüsünde de bir düzenlemeye gidilecek. Buna göre şu anda büyük araçlar çok yüksek fiyattan Osman Gazi Köprüsünü kullanmak yerine, Karamürsel-Gölcük üzerinden Körfezi dolaşıyorlar. Osman Gazi Köprüsünün zararını da azaltmak için tıpkı İstanbul’da yapıldığı gibi, bu araçlara da Körfez geçiş  güzergahı yasaklanacak. Sivil yerleşimin yoğun olduğu bu güzergah yerine, büyük araçlar kamusal yaptırım ile Osman Gazi Köprüsünü kullanmak zorunda olacaklar.

Umarım yanılırım; umarım Türk Halkına hizmet aşkı zam olarak sürmez. 3 gün müsade. (Kaynak: Karar.com)

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan açıklama

Boğaz köprülerinin çift taraflı ücretlendirilmesi ile ilgili iddialara Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan açıklama geldi.

Boğaz köprülerinin çift taraflı ücretlendirilmesi ile ilgili iddialara Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan açıklama geldi.

Boğaz köprülerinin çift taraflı ücretlendirilmesiyle ilgili bazı yayın organlarında yer alan bu tür haberlerin ardından aradığımız Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ‘boğaz köprülerinden çift taraflı ücret alınması yönünde bir çalışmaları olmadığını’ açıkladı.


Bakan Arslan, “Şuanda ne Boğaz köprülerini çift taraflı ücretlendirme ne de büyük araçlara Osman Gazi Köprüsü’nü zorunlu kılma gibi bir çalışmamız var. Her iki konuda da mevcut uygulama devam edecek” dedi.

Ev alırken dikkat! Sizin de başınıza gelebilir!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.