Down sendromlu kedi Monty ile tanışın

Danimarka’da bir kedi almak isteyen çift sığınma evini ziyaret ederler. Gördükleri kedi, çifti tam anlamıyla büyüler. Down sendromlu kedi Monty ile tanışın. Facebook’ta 370 bin üstünde takipçisi var.

down sendromlu kedi monty

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ın biraz dışındaki Rødovre kasabasından Michael Bjørn ve kız arkadaşı Mikala Klein yeni bir kedi almak için sığınma evinin yolunu tutarlar. Barınağa vardıklarında tüm kedilerden farklı küçük bir kediyi görürler. Bu kedinin kendilerini sonsuza dek ona hayran bırakacaklarını beklemiyorlardı.

Onun adı Monty

Uzun bir süre hayvan barınağında ikamet eden bu şirin kedi, kimse tarafından evlat edinilmemişti. Çünkü biraz farklı göründüğü için kimsenin ilgisini çekmemişti. Ancak çiftimiz, bu eşsiz görünümlü kediyi gördükleri anda adeta tutulurlar.


down sendromlu kedi monty

Michael, yerel bir gazeteye verdiği röportajda şöyle der: “Monty ile tanışmamız hızlı oldu ama kısa zamanda ona resmen aşık olduk. Bizim onu değil de onun bizi seçtiğini hissetmiştik.”

Monty sahiplenildikten ve çiftin evine taşındıktan sonra, Michael ve Mikala, kedide farklı ve benzersiz davranışlar keşfederler. Örneğin kedi uykusunda altını ıslatır. Davranış devam ettiği için bir veterinere götürürler. Veteriner onlara, altını ıslatma davranışının genelde yaşı büyük kedilerde görüldüğünü ve rastgele zamanlarda tuvalete çıkmayı kontrol edemediklerini açıklar. Ancak Monty ne yaşlı bir kedidir, ne de rastgele zamanlarda altını ıslatmaktadır. Yalnızca uykusunda tuvaletini yapmaktadır.

down sendromlu kedi monty

Durum böyle olunca Monty’nin bunu yerini işaretlemek amacıyla yapmış olabileceğinden şüphelenirler. Zira çiftimizin evinde başka kediler de yaşamaktadır. Evinde hiç hayvan bulunmayan bir arkadaşından, Monty’nin bir süre onda kalmasını ve altını ıslatma davranışının olup olmayacağını gözlemlemesini isterler. Ancak arkadaşları, kısa sürede Monty’nin gece uyurken altını ıslatmaya devam ettiğini gözlemler.


down sendromlu kedi monty

Sonrasında nihayet Monty’yi bu kadar özel kılan şeyin ne olduğunu keşfettiler. Diğer davranışlarının yanı sıra, altını ıslatma davranışının aslında Monty’nin bir kromozom anomalisinden kaynaklandığını öğrendiler.

down sendromlu kedi monty

Down sendromlu kedi Monty

Hayvanlarda kromozom anomalileri üzerine pek fazla çalışmanın yapılmadığını söyleyen Michael, “Bir kedide de insandakine benzer davranış özellikleri olacağını sanıyorduk” diyor ve ekliyor: “Ancak Monty, diğer kediler gibi oyuncu ve hareketli.”

down sendromlu kedi monty

Monty beş yaşında olmasına rağmen, bir yavru kedi kadar oyuncu, eğlenceli, hareketli ve mutlu. Michael ve Mikala çiftine çok bağlı. Her gece Michael’ın bacakları arasında uyumayı çok seviyor.

down sendromlu kedi monty


Monty yalnızca kendi evinde popüler değil. Onun 370 bin üstünde takipçisi olduğu bir Facebook hayran sayfası da var. Michael ve Mikala çifti, Monty logolu kıyafet ve oyuncakları bu sayfa üstünde satıyor. Satış gelirlerinin tamamını Monty’nin yaşadığı hayvan barınağına bağışlıyorlar.

Gökçer Korkmaz: Kendini yüzlerce köpeğe adamış uçsuz bucaksız bir kalp