Ian McKellen: Erdoğan’ın ev halini merak ediyorum

Yüzüklerin Efendisi’nde Gandalf ve X-Men filmlerinde Magneto rolleriyle hafızalara kazınan Sir Ian McKellen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili merak ettiklerini paylaştı.

Ian McKellen: Erdoğan'ın ev halini merak ediyorum

Hürriyet’ten Yenal Bilgici’ye konuşan Sir Ian McKellen, dünya edebiyat tarihine damga vurmuş isimlerden olan İngiliz yazar Williams Shakespeare sayesinde siyasetçiler hakkında çok şey öğrendiğini söyledi:

Ian McKellen: Her söylediğine ‘evet’ denen bir liderden daha tehlikelisi yok.

“Çünkü o siyasetten çok iyi anlar. Gücün yollarını bilir. Gücün siyasetçilere ne yaptığını bilir. Onların neden öyle davrandığını bilir. Bir örnek: Eski günlerde kralın soytarısı vardı, bilirsiniz. Krallara her şeyi söylemeye hakları vardı; hatta ona aptal olduğunu bile söylerlerdi. Bence bir liderle birlikte soytarı da seçmeli belki. Çünkü her söylediğine ‘Evet’ denen bir liderden daha tehlikeli birisi yok bence.”


“Erdoğan’ın ev halini merak ediyorum”

Shakespeare’in kudretli insanların, kralların, liderlerin, zenginlerin perde arkasında neler yaptığını mükemmel anlattığını söyleyen Sir Ian McKellen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da ‘ev halini’ merak ettiğini ifade etti: “Liderlerin sokaklardaki afişlere yansıyan hallerini değil evdeki hallerini gösteriyor bize. Bu beni büyülüyor. Örneğin sizin cumhurbaşkanınızın ev halini de merak ediyorum bu yüzden. Tam şu anda ne yapıyor acaba? (Önündeki sehpada duran kurabiyeleri gösteriyor) Kurabiye seviyor mu mesela? Bir yiyeceğe takıntısı var mı? Var mı gerçekten, biliyor musunuz?”

Birine aşık olduğumuzda da bütün mesele bu değil midir?


Kendi ülkesindeki liderleri de sürekli bu şekilde düşünmeye çalıştığını ifade eden dünyaca ünlü oyuncu Ian McKellen, ‘güçlüler’in herkes gibi ‘kırılgan’ olduğunu bilmenin rahatlatıcı olduğunu dile getirdi: “Birisiyle ilk tanıştığımızda ya da birisine âşık olduğumuzda da bütün mesele bu değil midir: Gerçekte nasıl biri bu kişi? İlginç birine benziyor ama sıkıcı mı aslında? Küçük şeylerden anlamlar çıkarmaya çalışırsınız… İşte Shakespeare’in gücü güçlülerin de tıpkı bizler gibi kırılgan olduğunu göstermesindedir. Bu rahatlatır hepimizi. Bir yandan da uyarır. Çünkü güçlü insanlar kırılganlaştıklarında tehlikeli olurlar.”

Ian Mckellen’a İKSV’den eşcinsellik sansürü