Meclis’i bombalayan F16 pilotunun şaşırtan ifadesi

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Meclis’i bombalayan F-16 pilotlarından Hüseyin Türk, yaşananları ‘terörle mücadele harekatı’ zannettiğini söyledi.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Meclis'i bombalayan F-16 pilotu Hüseyin Türk'ün ifadesi: Terörle mücadele harekatı zannettim.

Akıncı Üssü‘ndeki gelişmelere ilişkin iddianamede, 15 Temmuz gecesi Meclis’in bombalanması da yer aldı.

Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı 141’inci filoda pilot kurmay yüzbaşı olarak görev alan pilot  Hüseyin Türk’ün kursiyer pilotları toplayarak görev dağılımı yapıp emirler verdiği belirtilen iddianamede,  yarbay Hakan Karakuş’un terörle mücadele harekatı beklediklerine ilişkin yaptığı savunmaya da yer verildi.


İddianamede, Türk’ün, 03.24 ve 03.25’te ‘Aslan 6’  kodunu kullanan F-16 uçağı ile TBMM’ye iki bomba atarak 32 kişiyi yaraladığı, ‘Aslan 3’ kodunu kullanan F-16 uçağı pilotu Uğur Uzunoğlu’yla bir GBU-10 bombasını Gölbaşı ilçesinde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı‘na attığı ve 44 kişiyi öldürüp 36 kişiyi yaraladığı, aynı gün ‘Aslan 6’ kodunu kullanan F-16 uçağıyla 03.14, 03.15, 03.17 ve 03.19’da dört bomba atarak TÜRKSAT tesislerinde hasar oluşturduğu kaydedildi.

‘Darbeyi bakım ekibinden öğrendim’

Kullandığı uçakta altı bomba olduğunu, bunlardan dördünü şehir dışında kendisine verilen koordinatlara attığını, ikisini de Meclis olduğunu düşündüğü koordinatlara attığını söyleyen Türk, havada iki kez yakıt ikmali yaptığını, Akıncı üssüne inmesinin ardından bakım ekibinin kendisine darbe girişimi olduğunu söylediğini belirtti.

‘Karakuş 15 Temmuz’da toplantı yaptı’

Sivil yerleşim yerlerine atış yapıldığından haberdar olmadığını söyleyen Türk, 15 Temmuz akşamı yarbay Karakuş’un toplantı düzenlediğini, ‘terörle mücadele harekatı’ yapılacağını, harekatın süresinin ve nereye gidileceğinin belli olmadığını belirterek koordinatların pilotlara havada verileceğini söylediğini aktardı.


Türk, savunmasında, yarbay Karakuş’un ‘terörle mücadele harekatı’ beklediklerini belirtmesi ve yola çıkmamasını istemesi üzerine Ramazan Bayramı için tatile gitmediğini ifade etti.

Ülker tartışılan 1 Nisan reklamı için düğmeye bastı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.