Türkiye yarın 140 milyon TL zarar edecek!

4,5G ihalesini kazanan operatörler, 657 milyon Euro tutarındaki son taksit ödemesini 2 Ocak’taki döviz alış kuru üzerinden yapılacak. Güncel kur ile 2 Ocak arasında 21 kuruş fark dolayısıyla devlet hazinesi yaklaşık 140 milyon TL zarar etmiş olacak.

Türkiye yarın 140 milyon TL zarar edecek!

OHAL KHK’sı ile sabit kura geçilmişti

25 Ocak 2017 tarihinde çıkan OHAL KHK’sı ile kamu alacaklarında sabit kura geçilmişti. Böylece Türk Telekom ve Turkcell gibi özel şirketlerin devlet hazinesine milyonlarca lira daha az ihale taksiti ödeyeceği ortaya çıkmıştı.

Kamuoyunda 4,5G olarak bilinen IMT-Advanced yetkilendirmesine ilişkin ihaleyi kazanan operatörler, 657 milyon Euro tutarındaki son taksit ödemesini yarın Hazine’ye yapacaklar. Ancak burada dikkat çeken nokta, ödemenin yarınki kur üzerinden veya 2 Ocak’taki Merkez Bankası döviz alış kuru üzerinden Türk lirası cinsinden yapılabilecek olması.


Hazine ne kadar zarar edecek?

657 Milyon Euro ödeme; 2 Ocak 2017 tarihli Euro kuru ile yapılırsa, aradaki 21 kuruşluk fark dolayısıyla devlet hazinesi yaklaşık 140 milyon TL zarar etmiş olacak.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), 4,5G ihalesini 26 Ağustos 2015’te gerçekleştirmiş ve ihale tutarı, KDV dahil 4 milyar Euro’yu bulmuştu. İhale kapsamında yarın ödemesi yapılacak son taksit tutarı ise 657 milyon 171 bin Euro. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı OHAL kanun hükmünde kararnamesi kapsamında ödeme Türk lirası olarak yapılabilecek. 683 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) göre, devlete döviz borcu olanlar talep etmeleri halinde, Merkez Bankasının 2 Ocak’ta açıkladığı döviz alış kuru üzerinden ödeme yapabiliyor.

Turkcell ve Türk Telekom (Avea) taksitli ödemeyi tercih etmişti

İhalede Turkcell, 8 pakette KDV dahil toplam 1 milyar 915 milyon 683 bin Euro, Avea (Türk Telekom) 5 pakette toplam 1 milyar 126 milyon 520 bin Euro, Vodafone ise 5 pakette toplam 918 milyon 10 bin Euro teklif sunmuştu. İhaleyi kazanan işletmeciler, toplam 2 milyar 39 milyon 246 bin Euro olan ilk ödemelerini 26 Ekim 2015’te yapmıştı.


Vodafone, ihale kapsamındaki ödemeyi peşin yaparken, Turkcell ve Avea taksitli ödeme yolunu tercih etmişti. Turkcell 413 milyon 822 bin Euro, Avea ise 243 milyon 349 bin Euroluk son taksit ödemesini yarın Hazineye yapacak. Böylece yaklaşık 4 milyar Euroluk ihalede ödemeler tamamlanmış olacak.

AYM töreninde Kılıçdaroğlu ile Yıldırım hasret giderdi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.