ABD’nin YPG’ye ağır silah kararına Başbakan Yıldırım’dan tepki

ABD Başkanı Trump’ın YPG’ye ağır silah vermeyi onaylamasının ardından Başbakan Yıldırım’dan sert açıklama geldi.

ABD'nin YPG kararına Başbakan Yıldırım'dan tepki

ABD Savunma Bakanlığı, Suriye’de terör örgütü PKK bağlantılı YPG güçlerine ağır silah verilmesinin önünü açan tasarıyla ilgili “Türkiye’nin endişelerini çözmeye çalışacağız” açıklaması yaptı. Mattis’in bu beyanları ajanslara düştükten birkaç dakika sonra Başbakan Binali Yıldırım’dan çok sert bir tepki geldi.

Savunma Bakanı Jim Mattis, Litvanya ‘dan yaptığı açıklamada, “ABD’nin Türkiye ile yaşanan gerilimi çözebileceğini” ifade etmişti. Reuters ‘ın haberine göre; “Türkiye ‘nin endişesini çözmeye çalışacağız” diyen Mattis, gazetecilere yaptığı açıklamada sözlerini şöyle sürdürdü: “Güney sınırlarının güvenliği için Türkiye ile yakın çalışma yürüteceğiz. Türkiye Avrupa ‘nın güney sınırı ve yakın olarak bağlantıda kalacağız.”


Başbakan Yıldırım’dan sert tepki

Başbakan Binali Yıldırım ise Mattis ‘in bu çıkışından birkaç dakika sonra konuştu. İngiltere ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı ‘nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yıldırım, ABD’nin Türkiye ‘nin kaygılarına rağmen verdiği YPG kararıyla ilgili “Bunun sonuçları olur” açıklaması yaptı.

Türkiye ‘nin bu konudaki tavrının net olduğunun altını çizen Yıldırım, “PKK ‘nın IŞİD ‘e karşı kullanılmasına karşıyız. Bunu net bir şekilde muhattaplarımıza söyledik. Bunu Amerika çok iyi bir şekilde bilmektedir” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da sert çıkmıştı

ypg Darbe girişiminin ardından Türkiye'de bugün son durum

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD ‘nin verdiği tartışmalı kararı değerlendirirken, YPG’nin de PKK’nın da terör örgütü olduğunu bir kez daha vurgulayarak, YPG’ye verilecek her silahın Türkiye ‘ye tehdit olduğunu söyledi.

Ana omurgasını YPG ‘nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içindeki Arap unsurların Kürt militanlarla karıştırılmaması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, Rakka’yı IŞİD’den temizleme operasyonu sırasında şehre girmesi gerekenlerin Arap güçler olduğunu ifade etti.


Washington Yönetimi’nin Türkiye’nin YPG’ye karşı tavrını bildiğini anlatan Çavuşoğlu, “Suriye’de yanlış adım atılmamalı” uyarısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedefimiz AB’ye tam üyelik!