Beyaz Müzayede: Sezonu ustaların gözde eserleriyle kapatıyor

Beyaz Müzayede, 4 Haziran’da Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek ’40. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’ ile sezonu kapatıyor.

Beyaz Müzayede: Sezonu ustaların gözde eserleriyle kapatıyor

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen çağdaş sanatçılarının birbirinden değerli yapıtlarının yer aldığı müzayedede, Tate Modern’ın kurucuları arasında bulunan önemli koleksiyonerler Sir ve Lady Sainsbury’nin de koleksiyonuna giren Mübin Orhon’un 1965 tarihli ‘Le Havre’ isimli başyapıtı, 250 bin-400 bin TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor.

Mübin Orhon’un yanı sıra, Nejad Melih Devrim, Fahrelnissa Zeid, Selim Turan, Abidin Dino, Hakkı Anlı gibi ‘Fransız ekolü’ Türk Çağdaş Sanatı’nın birbirinden değerli temsilcilerinin çeşitli dönemlerine ait önemli eserler ve başyapıtlardan oluşan çok zengin bir koleksiyon, sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.


Birbirinden değerli eserlerin satışa sunulacağı 40. Beyaz Müzayede’de Türk Çağdaş Soyut Sanatı’nın en büyük ustalarından Burhan Doğançay’ın 1970 ve 2000 yılları arasına ait 9 eseri yer alıyor. Sanatçının 1973 tarihli Hücum Serisi’nden ‘Swirling Breakthrough’ isimli yapıtı 170 bin-250 bin TL ve 1970 tarihli ‘The House of the Rising Sun’ isimli yapıtı 160 bin-220 bin TL tahmini fiyat arağı ile satışa çıkıyor.

Türk Çağdaş Soyut Sanatı

Türk Çağdaş Soyut Sanatı’nın çok önemli ustası Adnan Çoker’in ise 1996 tarihli ‘Çemberli Mor II’ isimli yapıtı 180 bin-260 bin TL ve 1997-2014 tarihli ‘Beş Kare’ isimli yapıtı 160 bin-220 bin TL tahmini fiyat aralığı ile satışa sunuluyor.

Türk Çağdaş Figüratif Sanatı

Mehmet Güleryüz

Müzayede’de Türk Çağdaş Figüratif Sanatı’nın ustalarının görkemli eserleri ve başyapıtlarının yer aldığı, son yılların en zengin figüratif koleksiyonu sanatseverler ile buluşuyor.

Alaettin Aksoy

Türk Çağdaş Figüratif Sanatı’nın diğer ustalarına kıyasla sınırlı sayıda eseri bulunan Alaettin Aksoy’un 1987 tarihli ‘Yalan’ isimli 150x188cm ebatlı başyapıtı 200 bin-300 bin TL, bu sene kaybettiğimiz Yüksel Arslan’ın 2002 tarihli ‘G. Büchner et R. Lenz’ isimli 564 no’lu ‘Arture’ü 80 bin-160 bin TL ve Mehmet Güleryüz’ün 1986 tarihli ‘Kaplan Adamın Karısı’ isimli yapıtı 180 bin-260 bin TL tahmini fiyat aralıkları ile görücüye çıkıyor.


 Yüksel Arslan

Türk Modern Naif Sanatı

Bedri Rahmi Eyüboğlu

4 Haziran’da satışa sunulacak eserler arasında Türk Modern Naif Sanatı’nın en büyük ustası Nedim Günsür’ün 1979 tarihli ‘Balıkçı Evi’ isimli önemli yapıtı 100 bin-160 bin TL ve Türk Modern Sanatı’nın en büyük ustalarından ‘Hocaların Hocası’ Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ‘Karabaş Dönemi’ diye anılan, sanatçının kitaplarında da yer alan, koleksiyonerler tarafından en çok aranan dönemine ait ‘Kalamış’tan’ isimli meşhur yapıtı 70 bin-130 bin TL tahmini fiyat aralıkları ile yer alıyor. 

Türk ve dünya çağdaş sanatından saygın ustalar, seçkin eserler

40. Beyaz Müzayede’de ayrıca diğer çağdaş ve modern sanat ustalarımızdan Fikret Mualla, Ömer Uluç, Ferruh Başağa, Güngör Taner, Mustafa Ata, Zekai Ormancı, Devrim Erbil, Alev Ebüzziya Siesbye, Neşe Erdok, Komet, Ergin İnan, Cihat Burak, Cevat Dereli, Koray Ariş, Osman Dinç, Orhan Peker, Şükriye Dikmen, Nuri İyem, Avni Arbaş, Adnan Varınca, Fethi Arda, Turan Erol, Ali Çelebi, Nuri Abaç, Zühdü Müridoğlu;

Türk Çağdaş Sanatı’nın orta ve genç kuşağından Canan Tolon, Kemal Önsoy, Selma Gürbüz, Azade Köker, Kezban Arca Batıbeki, Ahmet Güneştekin, Serdar Arat, Elvan Alpay, Haluk Akakçe, Seçkin Pirim, Murat Pulat gibi Türk Çağdaş Sanatı’nın ustalarından gençlerine kadar geniş yelpazeye ait değerli Türk sanatçıların yanı sıra, eserleri dünya müzelerinde yer alan Sarah Morris, Gudmundur Erro, Jan Voss, Pat Andrea, Ben Willikens, Mark Brusse ve Hunt Slonem gibi dünya çağdaş sanatı ustalarının seçkin eserleri de satışa sunuluyor. 

Ferruh Başağa

2016-2017 sezonunun son müzayedesi olan 40. Beyaz Çağdaş ve Modern Müzayedesi’nde önemli koleksiyonlardan derlenmiş 137 sanatçının 271 sıra dışı eseri yer alıyor.

Beyaz Müzayede’deki yapıtlar, 25 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde saat 10.00-20.00 arasında Beyaz Müzayede’nin Nişantaşı’ndaki sanat mekanı ‘Beyaz Space’de sanatseverlerin ziyaretine açık sergileniyor.


Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek olan 40. Beyaz Müzayede, 4 Haziran Pazar günü saat 13.30’da Maslak’ta Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Serra Behar’ın ilk kişisel sergisi: Hatırlamak


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.