Deprem sırasında alınacak önlemler nelerdir?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi kadınları depreme hazırlıyor ve deprem sırasında alınacak önlemleri anlatıyor…

Deprem sırasında alınacak önlemler nelerdir

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, deprem sırasında alınacak önlemlerin anlatılması için kadınlara özel “Afet Bilinçli Anneler, Bilinçli Toplumlar Yetiştirir” projesi başlattı.

Proje çerçevesinde 11 Mayıs 2017, Perşembe Günü Kandilli Rasathanesi Başakşehir Belediyesi işbirliğiyle kadın misafirlerini ağırladı.


Kadınlar 5.5 şiddetinde depremi yaşayarak bilinçlendi

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener eğitim toplantısında Türkiye’nin içinde olduğu coğrafyanın bir deprem coğrafyası olduğunu anımsatarak depreme her an hazırlıklı olunması gerektiğini belirtti.

Bu nedenle afet bilincinin yerleştirilmesi yönünde özellikle 1999 depreminden sonra Enstitü olarak çok yoğun çalışmalar yaptıklarını ve bugün de bu çalışmaların sürdürülmekte olduğunu belirtti.

İstanbul’daki 39 belediye ile işbirliği çerçevesinde dokuzuncu eğitimi gerçekleştirdiklerini ifade eden Özener bu eğitimleri halka halka tüm topluma yaygınlaştırmayı hedeflediklerini; aile ve çocuklar konusunda birinci derecede sorumluluk sahibi olmaları açısından kadınların bilinçlendirilmesinin çok önemli olduğuna değindi.

Kadınlara afet bilinci ve depremde korunma eğitimi verildi.

eğitim

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Afete Hazırlık Eğitim Birimi Proje Koordinatörü Seyhun Püskülcü tarafından kadınlara afet bilinci ve depremde korunma eğitimi verildi.

Püskülcü, büyüklüğü ne olursa olsun depremden korunmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. Püskülcü verdiği eğitimde güvenli binalarda oturmanın, bir afet planı listesi yapmanın ve ev içinde eşyaların sabitlemenin depreme karşı alınması gereken önlemlerin başında geldiğini söyledi.

Kandilli Rasathanesi’nin konuklarına daha sonra özel  simülasyon odasında, 5.5 şiddetinde deprem anı yaşatıldı ve depremde yapılması gerekenleri uygulamalı olarak gösterildi.

İstanbul genelindeki 39 belediye ile ortak yürütülen proje çerçevesinde, her Perşembe günü bir belediyeden 40 kişilik kadın grubuna afetlerde alınacak önlemler konusunda eğitim veriliyor ve deprem öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında bilgilendirme yapılıyor.


Teorik eğitimin ardından gelen simülasyon ile depremde ne yapmaları gerektiği konusunda bilgiler aktarılıyor. Eğitimlerle İstanbul genelinde yaklaşık 1.500 kadına ulaşılması hedefleniyor.

Depreme hazırlıklı olmak için binalarımızı sudan korumalıyız