Derin Tarih isimli dergiyle ilgili boykot büyüyor!

Atatürk’e hakaret eden Derin Tarih isimli dergiyi satan mağazalara tepki ve boykot kararı büyüyor. Programa RTÜK’ten ceza geldi. Dergiye reklam verenler afişe edildi.

Tarihçi kılığı altında Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e TV kanallarından ve yazılı basından hakaret eden Mustafa Armağan’ın dergisi Derin Tarih’in satışı önce Nezih Kırtasiye’de durduruldu. Ardından D&R ve Remzi Kitabevi’ndeki raflardan da kaldırıldı.

Perakende devi Migros ise sanal mağazalarından dergi satışını durdursa da mağazalarındaki raflardan çekip çekmediği konusunda bir açıklama yapılmadı. Boykot kararını sahiplenen @TrBoykot isimli Twitter hesabı, Migros’un ve sahibi olduğu Anadolu Grubu’nun konuyla ilgili dönüş yapmadığını belirtti.


Boykot kararını sahiplenen @TrBoykot isimli Twitter hesabı, Migros'un ve sahibi olduğu Anadolu Grubu'nun konuyla ilgili dönüş yapmadığını belirtti.

İlk kaldıran Nezih

Nezih Kırtasiye, “İlgili dergi bugün itibariyle raflarımızdan kaldırılmaktadır. Geri bildiriminiz ve hassasiyetiniz için teşekkür ederiz” dedi.

Migros: Raflarımızda bulunmamaktadır

Nezih Kırtasiye’nin ardından diğer kitap satış noktalarına da çağrıda bulunan yurttaşlara karşı, kurumların nasıl cevap vereceği merakla beklenirken Sozcu’ye açıklama yapan Migros yetkilileri, “Raflarımızda böyle bir ürün bulunmamaktadır” dedi.

Remzi ve D&R da raflarından kaldırdı

Remzi Kitabevi Satış Müdürü Fevzi Kılınçaslan, “Bugün konuyla ilgilendik ve Cumhuriyetimizin kurucusuna hakaret eden yazıların yer aldığı Derin Tarih dergisini raflarımızdan kaldırdık. Remzi Kitabevi olarak Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’e karşı yapılmış bu davranışlara ve hakarete kayıtsız kalamazdık. Bunun da gereği yaptık” dedi.

Atatürk’e hakaret eden Derin Tarih isimli dergiye reklam verenler de afişe edildi:

Atatürk’e hakaret eden Mustafa Armağan’ın Derin Tarih isimli dergisine reklam veren şirketler de afişe edildi. TrBoykot’un verdiği bilgiye göre Vestel, THY, Suryapı, Bellona, Denizbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Halkbank, Turkcell ve Renault dergiye reklam verdiler.

Derin Tarih isimli dergi paçavrasına reklam verenler afişe edildi

RTÜK’ten ‘Derin Tarih’ programına 70 bin TL ceza

Yandaş TVNet kanalında yayınlanan “Derin Tarih” programında tarihçiler Yavuz Bahadıroğlu ile Mustafa Armağan’ın Atatürk’e yönelik çirkin sözlerine ceza geldi.

Konu gündem dışı olarak RTÜK toplantısında ele alındı. Oy birliğiyle TV Net’e para cezası verildi. KHK düzenlemesine dayanılarak, yasadaki ceza miktarı da 5 misline çıkarıldı. Kanal yaklaşık 70 bin lira para cezası ödeyecek.

RTÜK toplantısında yasanın “Yayınlar, insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez” maddesi uygulandı. Ayrıca “Yayınlar, toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz” ilkesi nedeniyle de ceza verildi.


Başbakan Yıldırım’dan Atatürk’e hakaret edenlere tepki

Başbakan Yıldırım'dan Atatürk'e hakaret edenlere tepki

Başbakan Yıldırım şöyle konuştu: “Atatürk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyetimizin kahramanlar bizim milli değerlerimizdir. Dolayısı ile bunlara yapılacak yakıştırmayı asla kabul etmeyiz. Uygun görmeyiz. Bu ve buna benzer girişimleri şiddetle kınıyorum ve hukuken da yapılması gereken ne varsa bunlar da yapılacaktır. Biz kahramanlarımızın kurduğu binlerce şehidimizin bize emanet ettiği yurdumuzu daha ileri götürecek ne tedbir varsa bunları yapacağız. Tarihimiz bizi utandıracak hiçbir şeye sahip değildir. Bu tartışmaların yapay anlamsız ve maksatlı olduğunu düşünüyoruz. Bizim bu konuda kafamız çok nettir.”

Bakan Ömer Çelik de tepki gösterdi

Yeni AB Bakanı Ömer Çelik; AB Türkiye için seçenek değil!

Bakan Ömer Çelik şunları söyledi: “Bazı şahısların televizyonlarda  söylediği bazı çirkin sözler söz konusu. Bu temelde bir tartışma söz konusu. Bu söylenen çirkin sözleri özellikle de cumhuriyetimizin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımız, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili olarak tarihsel tartışmaların, bilimsel tartışmaların dışına çıkacak şekilde bir zihinsel tahrifatın ürünü olan, özellikle de annesiyle ilgili manevi kızıyla ilgili söylemleri kınıyoruz.

Ne olmuştu?

6 Mayıs 2017 tarihinde Albayrak Holding’in sahibi olduğu TVNet’te yayımlanan ‘Derin Tarih’ isimli programda Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan hakkında “Çankaya’nın nikahsız First Lady’si” denilmişti.

‘Afet İnan’ın manevi evlat olamayacağını’ iddia eden Yeşilyurt, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“Mustafa Kemal İzmir’de bir müsamerede Afet İnan’ı görür. Afet İnan’ın alımlı çalımlı halini görünce babası Ziraat Müdürü İsmail Hakkı Bey’i çağırtılar, der ki ‘Ben kızınızı manevi evlat almak istiyorum.’ Şimdi burada doğruları konuşmak lazım. Manevi evlat kimdir? Bakıma muhtaç, tahsile muhtaç ama bu bir Ziraat Müdürü’nün kızı, bir dönem de milletvekilliği yapmış. Hem ziraat müdürünün hem milletvekilinin kızını almak, el vicdana koyacağız. Afet İnan, Latife Uşşakizade’den sonra Çankaya’nın çağlayanıdır. Afet İnan hiçbir zaman manevi evlat değildir, Çankaya’nın nikahsız First Lady’sidir.”

boykot Süleyman Yeşilyurt, katıldığı 'Derin Tarih' isimli programda Atatürk'ün manevi kızı Afet İnan hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Türkiye’nin Büyük Masonları, Ermeni Yahudi Rum Asıllı Milletvekilleri ve Atatürk’ün Gönül Galerisi gibi kitapların yazarı Süleyman Yeşilyurt, katıldığı ‘Derin Tarih’ isimli programda Atatürk’ün manevi kızı Afet İnan hakkında açıklamalarda bulunmuştu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca “Atatürk’ün hatırasına hakaret etme” suçundan Süleyman Yeşilyurt hakkında gözaltı kararı verildi.

Hasan Akar’a da gözaltı kararı

hasan akar atatürk'e hakaret gözaltı hakaret


Diğer yandan Fethullah Gülen’in Nur Cemaati’nin ‘Okuyucular’ kolunun ‘hocalarından’ Hasan Akar‘ın ise Atatürk’e yönelik skandal ifadelerinin bulunduğu bir video geçtiğimiz günlerde sosyal medyada paylaşılmıştı. Hasan Akar, skandal videoda Mustafa Kemal Atatürk için “1938’de geberen p.ç” ve annesi Latife hanım için “Annesi resmi kayıtlarda genelevde çalışıyor” diyor.

Atatürk’e hakaret eden dergiyi satanlara boykot çağrısı!