Erdoğan: Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, NATO zirvesi öncesinde bir araya geldi. Erdoğan, Fransa’nın Silahlı Kuvvetler Bakanı’nın kadın olmasına şaşırarak, “Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan” dedi.

Erdoğan: Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan macron goulard

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Wiltcher’s Steigenberger Otel’de Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesi 45 dakika sürdü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı Erdoğan ile Macron’un görüşmesi basına kapalı gerçekleşti. Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı önce Dışişleri Bakanı jean-Yves Le Drian ile, ardından da Savunma Bakanı Sylvie Goulard ile tanıştırdı.

erdoğan macron

Goulard’ın kadın olmasına şaşırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tercümanlık görevini üstlendiği sohbette Macron, Goulard’ı “Savunma Bakanımız” diyerek Erdoğan’a takdim etti. Bakan Çavuşoğlu, tercümesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Gerçi ismi artık Silahlı Kuvvetler Bakanı olarak değiştirildi” derken, Erdoğan Savunma Bakanı’nın kadın olmasına şaşırarak “Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan” ifadesini kullandı. (Cumhuriyet)


erdoğan macron çavuşoğlu

Macron, Erdoğan’a Türkiye’de açlık grevine başlayan Fransız gazeteciyi sordu

Brüksel’de NATO zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’de gözaltına alındıktan sonra açlık grevine başlayan Fransız gazeteci Depardon’un durumuna dikkat çekti.

Üst düzey bir Fransız yetkili, Brüksel’deki NATO zirvesinden önce bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Türkiye’de gözaltına alınan ve açlık grevine başlayan Fransız gazeteci Mathias Depardon hakkında konuştuğunu söyledi.


Associated Press’in haberine göre Macron’un, Fransız gazetecinin durumuna dikkat çekmesi üzerine Erdoğan, konuyla hızlı bir şekilde ilgileneceğini dile getirdi.

Fransız fotoğrafçı Depardon neden gözaltına alındı?
Mathias Depardon

Fransız fotoğrafçı Depardon neden gözaltına alındı?

National Geographic dergisi adına Batman’da bulunan Mathias Depardon, çektiği fotoğraflar nedeniyle 8 Mayıs’ta gözaltına alınmış, makinelerine de el konulmuştu. Fransız fotoğrafçının avukatı, gazetecinin geçtiğimiz hafta sonu açlık grevine başladığını açıklamıştı.

İsmini açıklamak istemeyen üst düzey bir Fransız yetkili, AP ajansına konuştu. Macron’un görüşme sırasında gündeme açlık grevine başlayan Mathias Depardon’u getirdiğini söyleyen yetkili Erdoğan’ın bu konuyla ilgileneceğini söyledi.

Suriye’yi konuştular


Öte yandan Erdoğan ve Macron’un AB-Türkiye ilişkisine ivme kazandırmak konusunda görüştükleri de kaydedildi. Görüşmede Suriye ve bölgedeki gelişmeler de masaya yatırıldı. Ankara kaynaklarına göre yıllık ticaret hacmini 22 milyar dolara (20 milyar euro) çıkarmak konusunda anlaşılırken, Ankara’nın AB ile olan ilişkilerini güçlendirmek konusunda da mutabakata varıldı.

ABD’ye Türk korumalara tavır nedeniyle nota verildi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.