Erdoğan: Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Macron, NATO zirvesi öncesinde bir araya geldi. Erdoğan, Fransa’nın Silahlı Kuvvetler Bakanı’nın kadın olmasına şaşırarak, “Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan” dedi.

Erdoğan: Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan macron goulard

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Wiltcher’s Steigenberger Otel’de Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşmesi 45 dakika sürdü. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı Erdoğan ile Macron’un görüşmesi basına kapalı gerçekleşti. Macron, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı önce Dışişleri Bakanı jean-Yves Le Drian ile, ardından da Savunma Bakanı Sylvie Goulard ile tanıştırdı.

erdoğan macron

Goulard’ın kadın olmasına şaşırdı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tercümanlık görevini üstlendiği sohbette Macron, Goulard’ı “Savunma Bakanımız” diyerek Erdoğan’a takdim etti. Bakan Çavuşoğlu, tercümesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Gerçi ismi artık Silahlı Kuvvetler Bakanı olarak değiştirildi” derken, Erdoğan Savunma Bakanı’nın kadın olmasına şaşırarak “Silahlı kuvvetlerin başına bir bayanın gelmesi enteresan” ifadesini kullandı. (Cumhuriyet)


erdoğan macron çavuşoğlu

Macron, Erdoğan’a Türkiye’de açlık grevine başlayan Fransız gazeteciyi sordu

Brüksel’de NATO zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’de gözaltına alındıktan sonra açlık grevine başlayan Fransız gazeteci Depardon’un durumuna dikkat çekti.

Üst düzey bir Fransız yetkili, Brüksel’deki NATO zirvesinden önce bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Türkiye’de gözaltına alınan ve açlık grevine başlayan Fransız gazeteci Mathias Depardon hakkında konuştuğunu söyledi.


Associated Press’in haberine göre Macron’un, Fransız gazetecinin durumuna dikkat çekmesi üzerine Erdoğan, konuyla hızlı bir şekilde ilgileneceğini dile getirdi.

Fransız fotoğrafçı Depardon neden gözaltına alındı?
Mathias Depardon

Fransız fotoğrafçı Depardon neden gözaltına alındı?

National Geographic dergisi adına Batman’da bulunan Mathias Depardon, çektiği fotoğraflar nedeniyle 8 Mayıs’ta gözaltına alınmış, makinelerine de el konulmuştu. Fransız fotoğrafçının avukatı, gazetecinin geçtiğimiz hafta sonu açlık grevine başladığını açıklamıştı.

İsmini açıklamak istemeyen üst düzey bir Fransız yetkili, AP ajansına konuştu. Macron’un görüşme sırasında gündeme açlık grevine başlayan Mathias Depardon’u getirdiğini söyleyen yetkili Erdoğan’ın bu konuyla ilgileneceğini söyledi.

Suriye’yi konuştular


Öte yandan Erdoğan ve Macron’un AB-Türkiye ilişkisine ivme kazandırmak konusunda görüştükleri de kaydedildi. Görüşmede Suriye ve bölgedeki gelişmeler de masaya yatırıldı. Ankara kaynaklarına göre yıllık ticaret hacmini 22 milyar dolara (20 milyar euro) çıkarmak konusunda anlaşılırken, Ankara’nın AB ile olan ilişkilerini güçlendirmek konusunda da mutabakata varıldı.

ABD’ye Türk korumalara tavır nedeniyle nota verildi