Ahmet Güneştekin’in eserleri Rosenhang Museum koleksiyonunda

Rosenhang Museum Ahmet Güneştekin’in eserlerini koleksiyonuna dahil ediyor.

Ahmet Güneştekin'in eserleri Rosenhang Museum koleksiyonunda!

Güneştekin’in ikonik işlerinden oluşan Mavi Efsane adlı sergi, Rosenhang Museum’ın 3 – 4 Haziran tarihlerinde açılış sergisi olacak.

Galerie Michael Schultz tarafından düzenlenen sergi 31 Ağustos’a kadar devam edecek. Güneştekin’in sergilenen işleri arasından bir seçki de müzenin koleksiyonuna dahil edilecek. 


Rosenhang Museum

Ahmet Güneştekin

Rosenhang Museum’un gelenek ve modernin iç içe geçtiği yerleşimlerden biri olan Weilburg’da eski bira fabrikasından dönüştürülmüş bir sanat müzesi.

Müzenin koleksiyonları arasında Gerhard Richter, Stephan Balkehnhol, Elvira Bach, Georg Baselitz, Markus Lüpertz, Jörg Immendorff, Günther Uecker, Otto Piene, Heinz Mack gibi sanatçıların işleri yer alıyor.

Mavi Efsane

Mavi Efsane

Mavi Efsane Güneştekin’in kırkyama üzerindeki müdahalelerinden, metal ve aynanın duvar rölyeflerinde ve boyutlu tablolarda melez yöntemlerle kullanımına kadar, mitolojik hikaye ve dinlere ait öğeleri yeniden yorumladığı işleri bir araya getiriyor; içbükey ayna ve metal kafes gibi nesneleri, optik yanılsamalar ve renk geçişleri ile birleştiriyor.

Kullandığı çoklu araçların eşit etkileşimini ön planda tutarak işlerine enerji katmayı başaran Güneştekin, bu olanağı, geldiği ve benimsediği kültürün özelliklerini temsil ettiği mitolojiler ile moderniteyi yan yana getirdiği sanatsal alanın ifade şekli sunmuştur.

kırkyama

Çalışmaları biçim ve kompozisyonda benzeşmekle birlikte, materyale bağlı kurgulamaları değişim gösteren Güneştekin’in işlerinde ilginç olan, tekstil çalışmalarındaki mikro yapısal inceliklerin yağlı boya sanatında da yansımalarını bulması ve tersi durumda, yani resim sanatındaki aynı büyünün ve esrarengiz düzeyin tekstilde de kendini korumasıdır.

Ahmet Güneştekin

Mavi Efsane, sanatçının mitoloji ve modern dinlerin etkisinde bir sembolizm anlayışıyla kurguladığı özgün bir alana bakış olanağı sunuyor. Modern ile gelenekselin bir arada oluşunu vurgulayarak, değişime direnen ile yeni arasında olası bir diyalog yolunu gösteriyor.


Rosenhang Museum’da 5 Haziran’da sanatseverlerin ziyaretine açılacak sergi, 31 Ağustos’a kadar devam edecek.

Fahrelnissa Zeid: Gökkuşağında İki Kuşak sergisi