Erdoğan’a hakaret suçundan 3 bin 658 kişi hakkında dava

Adalet Bakanlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan 3 bin 658 kişi hakkında dava açıldığını açıkladı. Basına yansıyan 46 bin 193 rakamının ise devletin egemenliği ve organlarına yönelik suçlara ilişkin toplam sayı olduğu belirtildi.

Erdoğan'a hakaret suçundan 3 bin 658 kişi hakkında dava

Adalet Bakanlığı tarafından, Cumhuriyet Gazetesi‘nde Çarşamba günü yayımlanan ve “2016’da 240’ı çocuk 46 bin kişi Erdoğan’a hakaretle suçlandı” ifadesinin yer aldığı haberle ilgili bir açıklama yapıldı.

Adalet Bakanlığı’ndan Perşembe günü yapılan yazılı açıklamada; söz konusu haberin “Erdoğan aleyhinde algı oluşturmaya yönelik, gazetecilik, etik ve ahlak ilkeleriyle bağdaşmayan, gerçekleri yansıtmayan çarpıtma” olduğu ifade edildi.


Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberdeki 46 bin rakamına açıklık getirildi. Açıklamada, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 299-301. Maddelerinde düzenlenen “Devletin Egemenliğine ve Organların Saygınlığına Karşı İşlenen Suçlar” ile ilgili yapılan toplam işlem sayısının 46 bin 193 olduğuna dikkat çekildi.

Söz konusu rakamın Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan 2016 yılı adli istatistiklerinde yer aldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan 3 bin 658 kişi hakkında kamu davası

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan açılan davalara ilişkin bilgi de verildi. Buna göre, 2016 yılında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan Cumhuriyet Başsavcılıklarınca 2776 dosyada 4098 suçtan 3658 kişi hakkında kamu davası açıldığı belirtildi.


Cumhuriyet Gazetesi’nin haberinde; “Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016 yılı içinde Cumhurbaşkanı’na hakaret ve devletin organlarının saygınlığına karşı suçlar kapsamında, 46 bin 193 işlem yapıldı. 4 bin 936 dosya hakkında savcılık tarafından kamu davası açıldığı” belirtilmişti. Haberde, “12 ile 15 yaş arasında 102, 15-18 yaş arasındaki 138 çocuğa ‘devletin egemenliğine ve organlarının saygınlığına karşı suç’ iddiası yöneltildiği” ifade edilmişti.

Atatürk’e hakarete jet tahliye: Süleyman Yeşilyurt serbest


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.