İş dünyasında “wellness” trendleri neler?

Son yılların yükselen trendi Wellness yani “iyi yaşam” kavramı iş hayatında da adından söz ettiriyor.

İş dünyasında "Wellness" trendleri neler?

Global Wellness Day kapsamında dünya çapında 80 ülkede hizmet veren Sodexo’nun yaptığı İşyeri Trendleri Raporu’nda yer alan Wellnesss 3.0 raporunun sonuçlarını açıkladı.

Rapora göre çalışanlar, sağlıklarına yatırım yapılmasını bekliyor ve iş yaşam dengesine her zaman olduğundan daha fazla önem veriyor.


Çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlığına yapılacak yatırımın performansa olumlu etkileri olacağına değinilen raporda, birçok kurumun bir adım öteye giderek, işyerlerini çalışanlar için birer ‘sağlık merkezi’ haline getirmeye odaklandığı belirtiliyor.

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi, Haziran ayının ikinci Cumartesi günü olarak kabul edilen Global Wellness Day kapsamında iş dünyasında Wellness trendlerini açıkladı.

Dünya çapında 80 ülkede hizmet veren firmanın iş dünyasının geleceğine yön verecek değişikleri paylaşmak amacıyla hazırladığı İşyeri Trendleri Raporu’nda yer alan Wellness 3.0 bölümünden öne çıkan başlıklar ise şu şekilde:

“işimi yapıyorum – maaşımı alıyorum” anlayışının geride kaldığı vurgulanan rapora göre bugünün çalışanları, kendilerine verilen değeri ortaya koyacak ve sağlıklarını koruyacak yeni bir yaklaşım arayışındalar.


Çalışan sağlığına ve güvenliğine odaklanan şirketlerin daha başarılı bir performans sergilediğine değinilen rapora göre yeni nesil çalışanlar, işverenlerinden sağlığa önem veren bir kültür geliştirmelerini, zindeliği artıracak girişimler ve programlar belirlemelerini bekliyorlar.

İş dünyasında yaşam kalitesi hiç olmadığı kadar önemli

iş dünyası

Çalışma hayatı ile günlük yaşam arasındaki çizgiler bulanıklaştıkça çalışanların iş yerlerinden beklentilerinin değiştiğine değinen Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi CEO’su Ahmet Zeytinoğlu “Sonuçlarını açıkladığımız rapor, çalışanların işyerlerinin artık stres kaynağı değil, yaşam kalitelerini geliştirecek bir sağlık merkezi haline gelmesini beklediklerini gösteriyor” dedi.

Türkiye’nin en prestijli şirketlerine ve kamu kuruluşlarına yaşam kalitesi hizmetleri sunduklarını anlatan Zeytinoğlu, “Hizmet verdiğimiz tüm noktalarda çalışanların damak tatlarına uygun lezzetli ve sağlıklı menüleri onlar için tasarladığımız özel mekanlarda sunuyor, ortak alanların temizliğinden, bahçelerinin bakımına kadar her detayı özel olarak planlıyoruz. Bu sayede hem damağa hem de ruha hitap ediyor, iş ortaklarımıza daha mutlu çalışma alanları yaratmaları için destek oluyoruz” diye konuştu.

Kronik hastalıklar iş yerlerini sağlık reformlarına sevk ediyor

Amerikalı Kaiser şirketi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına da yer veren rapora göre ABD’deki iş yeri sağlık programlarının sadece yüzde 13’ünün yeterli kapsama sahip olduğu düşünülürken Amerikalı çalışanların sadece yüzde 40’ı sağlık programların hayatlarına ve sağlıklarına katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Araştırmaya göre Amerikalı 3 çalışandan biri bu programları kullanmıyor ve yüzde 10’u ise herhangi bir programa dahil olup olmadığını bilmiyor. Buna ek olarak, insan odaklı bu yaklaşım, kronik hastalıkların görülme sıklığının artmasıyla birlikte iş yerlerini sağlık odaklı reformlara sevk ediyor.


Özellikle son yıllarda insan sağlığının en büyük tehditleri arasında yer alan diyabet, obezite, astım gibi hastalıklar çalışanların iş yerlerinden beklentilerinin sağlık ve kaliteli yaşama odaklanmasını zorunlu kılarken bu alanda atılan adımları hızlandırıyor.

Global ‘Wellness’ Day: İyi yaşam herkesin hakkı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.