Varan’ın ardından Ulusoy da tarihe karışıyor!

Türkiye’nin en büyük otobüs firmalarından Varan’ın geçen yıl faaliyetlerini durdurmasının ardından Ulusoy da iflasını açıkladı.

Varan Ulusoy iflas

Türkiye otobüs taşımacılığında bir dönem kapandı. İki devden Varan geçen sene faaliyetlerini durdururken Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre Ulusoy için de bugün iflas kararı verildi. Uçak ve demiryolu altyapısının gelişmesi ve şirket yönetiminde yaşanan sorunların iki firmayı da bitirme noktasına getirdiği ifade ediliyor.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TSOF) Başkanı Fevzi Apaydın otobüslerin prensipli çalıştığı sürece kemik bir müşteri kitlesi olduğunu belirtti fakat son yıllarda uçak biletinin ulaşılabilir hale gelmesinin de önemli olduğunu ifade etti.


Şehirler arası otobüs yolculuğu nereye gidiyor?

TSOF Başkanı Apaydın Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Karayolu taşımacılığı eskisi gibi değil. Hızlı tren ve uçak alternatifleri var artık. Tarih koşulları esnek. Ama otobüsler prensipli çalıştığı sürece hiç sorun yaşanmaz. Ne deniz yolunu tercih eder ne demiryolunu” diye konuştu.

Kara taşımacılığında istihdam sorunları olduğunu belirten Apaydın, “Kaliteli insan istihdam edebilmek için sosyal haklar vereceksiniz. Bu şirketler yüksek ücretli yakıt alıyorlar. Bu onları zorluyor. Uçaklar da otobüs gibi yoğun tarifelerle çalışınca sektör zora giriyor” diye konuştu.

Varan ve Ulusoy gibi devlerin piyasadan çekilmesiyle Nilüfer, Pamukkale ve Metro Turizm gibi şirketlerin pazar payları yıllar içinde gelişti.

Varan’ın hikayesi tomruk ticaretiyle başlamıştı

Türkiye’de milyonlarca kişinin Varan ile bir anısı bir hikayesi var. Zira marka, Türkiye’nin en eskilerinden. Yüzlerce otobüsü, binlerce çalışanı ile onlarca yıl yollarda hizmet verdi. Varan’ın hikâyesinin gerisinde 1942’de borç para ile alınan bir kamyon ile başlayan tomruk ticareti yatıyor. Batı Anadolu’dan İstanbul’a yapılan tomruk ticareti 1946’da yeni bir noktaya evrildi. Varan. 1946’da İstanbul-İzmit arası taşımacılığa başladı.

vatan turizm iflas

2000’lerin başında sıkıntıya girdi

Pekuysal Ailesi’nin sahibi olduğu marka 2000’lerin başında sancılı bir sürece girdi. Kurucu isim Nevzat Pekuysal’ın vefatı ile birlikte Varan için de zorlu bir süreç yaşanmaya başladı. Uzun bir süre satış görüşmeleri yürütülen Varan 2011 sonunda Ulusoy bünyesine geçmişti.


Haluk Ulusoy yönetiyor

Ulusoy, Türkiye’nin en köklü kara taşımacılığı markalarından biri konumundaydı. Markanın temeli, 1937’de Hacı Mehmet Bahattin Ulusoy tarafından, Trabzon-Of arası yük taşımacılığına dayanıyor. Aile şirketindeki bölünme sonrası, otobüs taşımacılığı Haluk Ulusoy’a kalmıştı.

ulusoy turizm iflas

Otobüsler icradan satışa çıkarılmıştı

Ancak, Ulusoy, hem sektörün yaşadığı sıkıntılar hem de grubun diğer işlerinde yaşanan sıkıntı nedene ile toparlanamadı. Ulusoy’un Bahçelievler’deki dev arazisi icradan satışa çıkarılırken, ünlü markanın bir dizi otobüsü de icradan satışa konulmuştu. Ulusoy markası, kara yolu taşımacılığında ‘efsane marka’ olarak anılıyor. Ulusoy’un 6 yıl önce bünyesine kattığı Varan da geçen yıl seferlerini durdurmuştu.

GÜNCELLEME / 21 Haziran 2017 TSİ: 18:40

“Ulusoy iflas etti” haberleri sonrası şirketten açıklama

Geçen yıl faaliyetlerini durduran 80 yıllık seyahat şirketi Ulusoy iflas etti. Ancak şirketten yapılan açıklamada kararın Ulusoy Ulaşım A.Ş.’yi kapsamadığı duyuruldu. Ünlü seyahat firması Ulusoy’un iflas ettiği duyuruldu. Bakırköy 3. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen iflas davasında karar 15 Haziran’da çıkmıştı.

Ancak bu haberlerin medyada yer alması üzerine Ulusoy Ulaşım Anonim Şirketi bir yazılı açıklama yaparak, faaliyetlerine ve otobüs seferlerine devam ettiğini duyurdu. Söz konusu iflas kararının Ulusoy Seyahat Nakliyat Anonim Şirketi hakkında olduğu belirtiliyor.

Mali sıkıntı içerisindeki Ulusoy Seyahat ise geçen yıl faaliyetlerini durdurmuştu.
Şirketin Bahçelievler’deki arazisi icradan satışa çıkarılırken, bir dizi otobüsü de icradan satılmıştı.


İşte Ulusoy’un kamuoyuna açıklaması:

ulusoy iflas açıklaması kamuoyu duyurusu

Psikoteknik testi geçemeyen sürücüler otomobil kullanamayacak!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.