Macron: Erdoğan ile 10 günde bir konuşmak zorundayım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron: Dünya lideri olmak göründüğü gibi cool bir şey değil. 10 günde bir Erdoğan ile konuşmak zorundayım.

Macron Erdoğan ile 10 günde bir konuşmak zorundayım

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bir dünya lideri olmanın göründüğü kadar ‘havalı’ olmadığını söyledi. Buna örnek olarak da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sık sık görüşmesi gerekmesini gösterdi.

Le Point dergisine bir mülakat veren Fransa’nın genç cumhurbaşkanı, “Bildiğiniz gibi, küresel sahneye çıkmak aslında o kadar da havalı bir şey değil” dedi.


Reuters‘ta yer alan habere göre, dergi muhabirinin bu sözlerini açıklayıcı bir örnek vermesi istemesi üzerine ise Macron, “Erdoğan ile her 10 günde bir konuşması gereken benim” yanıtını verdi.

Macron’la Erdoğan son olarak 27 Ağustos’ta telefonda görüşmüştü. Bu görüşmede, Türkiye’de tutuklu bulunan bir Fransız gazetecinin durumu ele alınmıştı.


Macron’un yardımcılarından biri daha sonra bu sözlerin Erdoğan’a yönelik bir eleştiri yöneltme ya da dalga geçme niyeti taşımadığını söyledi. Yardımcısı, “Sayın Erdoğan ile yapılan görüşmeler her zaman çok ciddiye alınır” dedi.

Ahmet Hakan’dan Numan Kurtulmuş’a Ensar göndermesi