500 yıllık İnka mumyası ölümcül hastalıklara çare olabilir

Güney Amerika’da bulunan 500 yıllık İnka mumyası uykudaymış gibi duruyor. Mumyanın hiç bozulmadan günümüze ulaşması bilim insanlarını şaşırtmaya devam ediyor. En şaşırtıcı olanı ise mumyanın birçok ölümcül salgına çare olabileceği…

500 yıllık İnka mumyası ölümcül hastalıklara çare olabilir inka mumyası

Christoph Colomb Amerika’ya gelmeden önce Amerika kıtasındaki en büyük medeniyet İnka İmparatoluğuydu. İmparatorluk, yok olmaya mecbur bırakılsa da Güney Amerika’da izler bıraktı. Yapılan arkeolojik çalışmalarla İnkalar hakkında bilgiler ortaya çıkıyor. 1999 yılında Arjantin’de yapılan bir araştırmada And Sıra Dağları’nda Llullaillabur Zirvesinde Maiden ismi verilen genç bir kıza ait mumya bulundu.

maiden mummy cure

Genç kız, İnkalar tarafından Tanrılara kurban edilmiş ve bu sırada sadece 15 yaşındaymış. Genç kızın donmuş haldeki vücudu onca yıl geçmesine rağmen zarar görmemişti.


maiden mummy mumya inka

İnkaların ölüm ayinleri gereğince Tanrılara kurban edilen küçük kız dağın doruğuna çıkarıldı.

Maiden’in cansız bedenine yapılan otopsi esnasında şaşırtıcı bir şeyle karşılaştılar. 15 yaşındaki küçük kız kurban edildiği sırada kendisine alkol verildiği için kendinde değilmiş. Ayrıca kızın vücudunda tüberküloz benzeri bakteriyel bir enfeksiyon görülmüş. Küçük kızın hemen yanında bir kadın mumyası daha bulundu.

maiden mummy mumya inka arjantin

Maiden’ın bulunan mumyası sayesinde modern tıp açısından çığır açıcı gelişmeler olacağı tahmin ediliyor. Genç kızın vücudunda bulunan bakteriler sayesinde günümüzde tedavisi mümkün gözükmeyen pek çok hastalığın tedavisinin yapılabileceği düşünülüyor.

maiden mummy mumya inka

Mumyadan alınan kan örneği birçok ölümcül hastalığa çare olabilir

Maiden’ın 500 yıl önce Tanrılar için kurban edilmesi bir vahşet olsa da genç kız sayesinde birçok hastalığın tedavisi bulunacak.

New York City Üniversitesi’nden John Jay Ceza Hukuku Adalet Fakültesi’nden Angelique Corthals tarafından yönetilen bir araştırma ekibi proteomik olarak adlandırılan ve DNA kalıntılarından ziyade proteine ​​odaklanan yeni bir teknik kullandı ve alınan örneklerde bulunan bağışıklık sistemi tepkisini ortaya koydu.


maiden mummy mumya inka

“Maiden” ismi verilen İnka Mumyası’ndan gelen protein profilinin, günümüzde kronik solunum yolu enfeksiyonu çeken hastaların profiline benzediğini keşfettiler. Yaptıkları DNA analizi ise üst solunum yolu enfeksiyonları ve tüberkülozdan sorumlu olduğu düşünülen Mycobacterium’un varlığını gösterdi.

maiden mummy mumya inka

Kızın akciğer filmleri, ölüm anında bir akciğer enfeksiyonu bulgusunu da ortaya koydu. Karşılaştırıldığında, kız ile aynı bağlamda bulunan ikinci mumya ise solunum yolu enfeksiyonu bulgusu göstermedi.

Uygulanan teknik, 1918 veba salgınının neden bu kadar yıkıcı olduğu gibi tarihin en büyük sırlarını çözmeye yönelik yeni bir kapı açıyor. Geleceğimizin en yeni salgın tehditlerini, örneğin yeni bulaşıcı etkenlerin nasıl ortaya çıktığını veya yeniden ortaya çıkabilmesi ihtimali gibi konularda bilgiler verecek.

maiden mummy mumya inka

Bilim dünyasının uzun süredir ölüm nedenlerini bulmak için çalıştığı mumyaların bira ve kokainle uyuşturulduktan sonra donarak ölüme terk edildiği anlaşıldı.

maiden mummy mumya İnka Mumyası


Mumyaların aradan geçen 500 yıla rağmen uyuyor gibi görünmesi ise bilim insanlarını şaşkına uğratıyor.

Reenkarnasyona kanıt olarak gösterilen esrarengiz çocuk


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.