Contemporary Istanbul 2017 program ve öne çıkan eserler

Contemporary Istanbul (CI) çağdaş sanat fuarı, 14 – 17 Eylül tarihleri arasında dünyanın dört bir yanından çağdaş sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. İşte CI 2017 katılımcı listesi ve bazı öne çıkan eserler…

12. Contemporary Istanbul

Contemporary Istanbul (CI), 11 yıldır Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiriyor. Çağdaş sanatı odak noktasına alarak Türk sanatını dünya sanatıyla buluşturan Contemporary Istanbul, bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak Kasım ayı yerine 15. İstanbul Bienali ile birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.

ci 2017 indigo dergisi contemporary istanbul

Akbank desteği ve Ferko Ortak Sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı‘nda düzenlenecek olan fuar, pek çok yenilikle yerli ve yabancı sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.


Ahmet Güneştekin, Angel of the Sun Cocoon (Marlborough) - Contemporary Istanbul 2017
Ahmet Güneştekin, Angel of the Sun Cocoon (Marlborough) – Contemporary Istanbul 2017

Türkiye’de güncel sanat piyasasının gelişmesinde önemli bir aktör olan CI, uluslararası bir sanat platformu olmanın ötesinde artık İstanbul’a ait bir değer. İstanbul’u ve Türk sanatını dünya piyasasıyla buluşturan CI, 12. edisyonunda bölgedeki önde gelen genç ve köklü galerilerin yanı sıra birçok yeni galeri ve temsilci ülkeyi ağırlıyor. 12. edisyonunda sanatsal içerik, estetik tavrı, VIP Programı ve ziyaretçi memnuniyetine yönelik üst seviyede hizmet farkı ile CI kendini diğer fuarlardan ayırıyor.

Maria Kılıçoğlu - Contemporary Istanbul 2017
Maria Kılıçoğlu – Contemporary Istanbul 2017

CI 2017 İçerik ve Projeleri:

CI Dialogues:

Contemporary Istanbul 10 yıldır sanatın iletişimi, aracılığı ve eğitimi için uluslararası bir platform olarak sürdürülüyor. 10 yıldır düzenlenen CI Dialogues bu yıl “MOVEMENT” / “HAREKET” ana temasıyla yola çıkıyor. “Hareket”e sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşan CI Dialogues programı, günlük hayatın temelinde yer alan Teknoloji, Mimari, Mekân, Tasarım konularını işliyor. “Movement in Space”, “The Interconnected Art of Taste”, “Human Estetics in Future Technologies” ekseninde gerçekleşecek paneller ile; program boyunca, uluslararası alanda önde gelen mimar, tasarımcı, akademisyen, teorisyen, sanat profesyoneli, sanatçı ve koleksiyonerleri bir araya getiriyor.

Contemporary Istanbul 2017

Collectors’ Stories 2016

Collectors’ Stories Kitabı: 2016 yılında 11. yaşınıCollectors’ Stories isimli heyecan verici projeyle karşılamış olanCI, bu yıl 12. yaşını iseCI Yayınları’nın ilk kitabı olanCollectors’ Stories ile kutluyor. Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri CI sırasında ilk kez bir araya getirenCollectors’ Stories projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçtiği eserler geçen yıl fuar alanında 1.500 m2’yi aşan bir alanda sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü.

Contemporary Istanbul 2017

Barbaros Reserve Bodrum Projesi’nin desteğiyle hayata geçecek olanCollectors’ Stories kitabının ön lansmanı,Barbaros Reserve Bodrum’da düzenlenecek bir yaz etkinliği ile kutlanacak. Kitabın lansmanı ise fuar ile eş zamanlı olarak Eylül ayında fuar alanında gerçekleşecek. Türkiye’de koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayan ve sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü de sunan Collectors’ Stories projesinin kitabının uluslararası öncü sanat kurum ve kuruluşlarına dağıtımı gerçekleştirilecek.

Suat Akdemir - Contemporary Istanbul 2017
Suat Akdemir – Contemporary Istanbul 2017

Plugin Yeni Medya Bölümü:

Bilim, teknoloji ve siyasetin kesişim noktasında yer alan güncel sanat eserlerini sergilemeye adanmış Plugin, beşinci senesinde yeni medya sanatının dikkat çeken eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ceren ve Irmak Arkman’ın üçüncü kez küratörlüğünü üstlendiği Plugin, Siemens Markalı Ev Aletleri sponsorluğunda Contemporary Istanbul’un geleceği kucaklayan bir uzantısını oluşturuyor.

Sexy Windows - Contemporary Istanbul 2017
Sexy Windows – Contemporary Istanbul 2017

Contemporary Istanbul Kavramsal Mimari:

Fuarın mimari konsept tasarımı, dünya çapında başarılı projelere imza atmış, ödüllü mimarlık firması Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından kurgulanıyor. Contemporary Istanbul’un iç mekan tasarımı, -özellikle açık havada yer alan- kamusal alanlara yapılan vurguyla, bir kent parkı çeşitlemesi olarak özgün bir anlayışla gerçekleştiriliyor. CI Mimari Konsept Sponsoru Tabanlıoğlu Mimarlık, galerilerin yer aldığı sergi mekânının ‘tasarı bir topoğrafya’ya dönüştürülmesi ile aynı zamanda yerel kaynakları ve ihtiyaçları vurgulamayı amaçlıyor. Yapay olarak düzenlenmiş fuar iç mekanı, aynı zamanda, etkinlik sırasında açık havada heykellerin sergileneceği fuar alanına bitişik Sanatçılar Parkı’nın bir uzantısı olarak da ele alınıyor ve İstanbul’un nadide ve değerli yeşil mekânlarından biri olan Maçka Parkı’na bağlanıyor.

Sırtlan
Sırtlan

Contemporary Istanbul 2017 Beşinci Element Sergisi:

“Beşinci Element toprağa, havaya, suya, ateşe ve insana, çağlar ötesinden gelen ve madde ve zaman ötesine geçen, devam eden serüvenle bir yüzleşme: bir hesaplaşma! Ve hepsinin ötesinde: madde ve düş gücü!” (Prof. Hasan Bülent Kahraman)

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın CI2017 mimari konsept tasarımından hareketle Sanatçılar Parkı’nda gerçekleştirilecek olan Beşinci Element heykel sergisinin küratörlüğünü Prof. Hasan Bülent Kahraman üstleniyor. Şişli Belediyesi ile birlikle İstanbul’da bir park alanında ilk defa gerçekleşecek olan çağdaş heykel sergisinin katılımcı sanatçı listesinde ise Erdağ Aksel, Fabian Marcaccio, Genco Gülan, Günnür Özsoy, Jan Fabre, Jannis Kounellis, Johan Tahon, Magdelena Abakanowicz, Osman Dinç , Tony Cragg, Wim Delovoie ve Yaşam Şaşmazer bulunuyor.

Serdar Akkılıç - Contemporary Istanbul 2017
Serdar Akkılıç – Contemporary Istanbul 2017

Yeme- İçme

İstanbul’un gastronomik tatlarını da sunuyor. Bugün yeme-içme sektöründe Türkiye’de ve uluslararası platformda, yönetiminde olduğu işletme adedi ve çeşidi ile benzersiz bir konumda olan d.ream fuar süresince yeni VIP salonunda ve yemek alanlarında ziyaretçilere keyifli bir fuar tecrübesi yaşatıyor. d.ream 2012 senesinde yeme-içme sektörüne değer katmak, sektörde kurumsal bir yapılanma oluşturmak ve sektöre yeni bir vizyon getirmek amacıyla kuruldu.

Salustiano - Contemporary Istanbul 2017
Salustiano – Contemporary Istanbul 2017

Contemporary Istanbul 2017 Sponsorları

Akbank, ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra, toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumlulukları olarak sahipleniyor. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bu bağlamda, özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor.

bedri baykam contemporary istanbul 2017
Bedri Baykam – Contemporary Istanbul 2017

Deneyimli tasarım ve mühendislik ekibinden aldığı güçle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, 2015 yılından bu yana Contemporary Istanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor. Ferko‘un eşsiz mimarisi ile dikkat çeken, dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster tarafından tasarlanan Ferko Signature projesi İstanbul’un en değerli bölgesi Levent’te yükselmeye devam ediyor. Yenilikçi, öncü, ilham veren mimari projelerinin yanı sıra Ferko, Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerleri arasında olup, Collectors’ Stories katılımcıları arasında yer alıyordu.

CI, Türk Hava Yolları‘nı yedinci kere resmi taşıyıcı sponsoru olarak duyurmaktan mutluluk duyuyor. Contemporary Istanbul’un 12’inci senesinde Türk Hava Yolları CI VIP konukları ve katılımcı galerileri için özel fiyatlar sunuyor.

Borusan Otomotiv 2017 yılında ilk kez, Contemporary Istanbul’un ortak sponsorluğunu üstleniyor. Borusan Otomotiv, BMW marka üst segment araçları ile CI koleksiyonerlerine ve misafirlerine özel hizmet vererek etkinliğe destek sağlıyor.

CI, 12. edisyonunda yeni çözüm ortağı olarak Asya International Movers ile de işbirliği yapıyor.

Contemporary Istanbul 2017
Olcay Art – Contemporary Istanbul 2017

İstanbul’da bir hafta boyunca sanat

Eylül ayının ikinci haftasında, Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünü yaptığı 15. İstanbul Bienali‘nin açılışına denk gelen Contemporary Istanbul’un ön izleme ve açılış programı; Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Borusan, Elgiz Müzesi, Akbank Sanat ve Arter gibi önde gelen sanat kurumlarının etkinlikleriyle aynı hafta içinde gerçekleşiyor.

İstanbul’un global bir kültür ve sanat merkezi olarak konumlanması için gerçekleşen bu haftadaki etkinlikler, uluslararası sanat takviminde İstanbul’u daha da cazip bir çekim merkezi haline getirirken, Türk çağdaş piyasasının hak ettiği uluslararası ilgi ve beğeniyi devam ettirmek adına atılan önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Saddle International Space Station - Contemporary Istanbul 2017
Saddle International Space Station – Contemporary Istanbul 2017

Sakıp Sabancı Müzesi (SSM)

Müzenin iç ve dış mekanlarında sergilenecek olan Çinli sanatçı Ai Weiwei’in geniş bir sergisine ev sahipliği yapacak. Müze, İstanbul Boğazı’nın köklü yerleşimlerinden biri olan Emirgan’da bulunuyor. 1998’de Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürülen Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Üniversitesi’nin mirasında.

Arter

1990’ların sonlarından bugüne kadar üretilen yeni ve mevcut eserlerin yer aldığı Türk sanatçı CANAN’ın eserlerine ev sahipliği yapacak. Vehbi Koç Vakfı’nın (VKF) bir girişimi olan Arter, çağdaş sanatın üretilmesi ve sergilenmesi için sürdürülebilir bir altyapı sunmak amacıyla 2010 yılında açıldı.

Kezban Arca Batibeki - Contemporary Istanbul 2017
Kezban Arca Batibeki – Contemporary Istanbul 2017

Borusan Contemporary

Amerikalı sanatçı, küratör, yazar ve eğitimci olan Diana Thater’ın kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Thater, 1990’lı yılların başlarından beri film, video ve montaj sanatı alanında öncü bir isim. Borusan Contemporary, Perili Köşk’ün ofis alanlarında ise kendi koleksiyonundan çeşitli sanat eserlerini sergileyecek. Borusan Contemporary, Borusan çağdaş sanat koleksiyonu ile önemli sergiler, etkinlikler, eğitim programlarının düzenlendiği bir müzedir.

 - Contemporary Istanbul 2017
– Contemporary Istanbul 2017

Elgiz Müzesi

Daha önce hiç sergilenmemiş Elgiz koleksiyonundaki eserlerin yanı sıra, önde gelen yerel sanatçılar ve uluslararası sanatçıların çağdaş sanat eserlerini içeren geçici bir sergiye ev sahipliği yapacak. Bu hafta boyunca, Haziran’dan Ekim 2017’ye kadar sürecek olan 9. teras sergisi de Elgiz Müzesi’nde görülebilecek. Elgiz Müzesi, Sevda- Can Elgiz tarafından 2001 yılında Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olarak kuruldu.

 - Contemporary Istanbul 2017

15. İstanbul Bienali – İstanbul Modern

İstanbul Modern, 15. İstanbul Bienali’nin ana mekânlarından biri olacak. İstanbul Modern ayrıca Sanatçı ve Zamanı isimli sergisine de ev sahipliği yapacak. Türkiye’de modern ve çağdaş sanat sergileri yapan ilk özel müze olan İstanbul Modern, 2004 yılında Boğaz’ın kıyısında 8.000 metrekareyi kaplayan bir alanda kuruldu.

 - Contemporary Istanbul 2017

Pera Müzesi

15. İstanbul Bienali’nin ana mekânlarından biri olacak. 8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan özel bir müzedir.

Akbank Sanat

Akbank Sanat, 24. yaşı şerefine bir sergiye ev sahipliği yapıyor olacak. 1993 yılında Akbank tarafından kurulmuştur ve çağdaş sanatın Türkiye’de geliştirilmesine destek olmaktadır.

Face lift
Face Lift – Contemporary Istanbul 2017

Contemporary Istanbul ile ilgili gelişmeleri ve etkinlik takvimini sosyal medyada @contemporaryistanbul hesabından; #Ci17 ve #CiCalendar17 etiketleri üzerinden takip edebilirsiniz.

 - Contemporary Istanbul 2017
Evrim Kılıç – Contemporary Istanbul 2017
Ecaterina Vrana Aye
Ecaterina Vrana Aye

double noir Doris Arkın - Icarus

Dar Geçit
Dar Geçit
Cömert Doğru
Cömert Doğru
Christiaan Lieverse Nymphaea 2017
Christiaan Lieverse Nymphaea 2017
Boxing Bust CiCat 2017
Boxing Bust CiCat 2017
Bowie by Klinko
Bowie by Klinko
adnan çoker contemporary istanbul 2017
Adnan Çoker

rihanna contemporary istanbul 2017

sarkis contemporary istanbul 2017

Contemporary Istanbul 2017
Mt Paektu – Contemporary Istanbul 2017

 

Metamorphosis - Contemporary Istanbul 2017

Contemporary Istanbul 2017 Seçici Kurul Üyeleri:

Kamiar Maleki (CI Fuar Direktörü), Marc Oliver Wahler (Michigan Eyalet Üniversitesi Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi Müdürü), Nathalie Mamane Cohen (Koleksiyoner), Haldun Dostoğlu (Galeri Nev İstanbul’un Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı), Yeşim Turanlı (Pi Artworks İstanbul & Londra’nın Kurucusu), Alexander Heller (Leila Heller Gallery New York ve Dubai’nin Kurucu Ortağı) ve Kemal Has Cıngıllıoğlu (Koleksiyoner) ve Simon de Pury (Koleksiyoner ve Küratör).

Contemporary Istanbul 2017 Katılımcı Galeriler:

55Bellechasse, Paris & Miami

Ab Anbar, Tahran

Ab Gallery, Seul

Acaf, Şangay

Alan Istanbul, İstanbul

Andakulova, Dubai

Anna Laudel Gallery, İstanbul

Archeus Post-modern, Londra

Aria Art Gallery, Floransa

Art On Istanbul, İstanbul

Aureus Contemporary, Wakefield

Bozlu Art Project, İstanbul

C.A.M, İstanbul

C24, New York

Cep Gallery, İstanbul

Dastan’s Basement, Tahran

Dix 9, Paris

Dirimart, İstanbul

Eastwards Prospectus, Bükreş

Flowers Gallery, Londra

Gaia Gallery, İstanbul

Galeri Miz, İstanbul

Galeri Nev, İstanbul

Galeria Continua, San Gimignano & Beijing


Galerist, İstanbul

Galeri̇ 77, İstanbul

Galeri Baraz, İstanbul

Galeri Binyil, İstanbul

Galeri Siyah Beyaz, Ankara

Gallery 1957, Gana

Gallery One, Ramallah

Gama Gallery, İstanbul

Gazelli Art House, Londra & Bakü

Heavenlymade, İzmir

Inda Gallery, Budapeşte

Isabel Bernheimer, Berlin

Isabel Croxatto, Santiago

Joan Gaspar, Barselona

Karavil Contemporary, Londra

Krank Art Gallery, İstanbul

Kristen Hjellegjerde, Londra

Leila Heller, New York & Dubai

Licht Feld, Basel

Liquid Art, Capri

Magic Beans, Berlin

Mark Hachem, Paris & Beyrut

Marlborough, New York

Maximilian William, Londra

Merkur, İstanbul

Michael Schultz, Berlin

Mixer Gallery, İstanbul

N2 Gallery, Barselona

Nicodim Gallery, Bükreş & Los Angeles

Olcay Art, İstanbul

Öktem & Aykut, İstanbul

Parasite Gallery, Tel Aviv

Pg Art Gallery, İstanbul

Pi Artworks, İstanbul & Londra

Pilevneli Gallery, İstanbul

Piramid Sanat, İstanbul

Plan B, Cluj, Berlin

Project Artbeat, Ti̇blis

Red Art Galeri, İstanbul

Sanatorium, İstanbul

Shirin Gallery, Tahran & New York

Smac Gallery, Cape Town

Sophia Contemporary, Londra

Triangle Gallery, Tel Aviv

Victor Lope, Barselona

Victoria Miro, Londra

Vigo Gallery, Londra

Villa Del Arte, Barcelona

X-ist,İstanbul


Zilberman Gallery, İstanbul & Berlin

74. Venedik Film Festivali: Altın Aslan Guillermo del Toro’nun


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.