Kuzey Irak’ta referandumun ilk resmi sonuçları açıklandı

Kuzey Irak’ta pazartesi günü yapılan bağımsızlık referandumunun ilk resmi sonuçları açıklandı.

Kuzey Irak’ta referandumun ilk resmi sonuçları açıklandı

Bağımsız Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu, 4 milyon kişinin oy kullandığını, katılım oranının ise yüzde 78 olduğunu açıkladı. ReferandumKomisyonunun Erbil’de düzenlenen basın toplantısında, sandığa gidenlerin yüzde 92,7’sinin ‘Evet’ oyu verdiği belirtildi.

Kesin sonuçlar 72 saat sonra açıklanacak

Barzani yönetimi, sonuçların 72 saat sonra açıklanacağını açıklamasına rağmen, yerel kaynaklar evet oranının yüzde 95 civarında olduğu bilgisi geçti.


Seçime katılan kişi sayısı 3,3 milyon, katılım oranı da yüzde 72,61 oldu

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından 25 Eylül’de yapılan referandumla ilgili bir son dakika haberi geldi. Referandumun resmi sonuçları açıklandı. Açıklamaya göre oy kullanan kişilerin yüzde 92.73’ü ‘evet’ oyu kullandı.

Kuzey Irak’ta referandumun ilk resmi sonuçları açıklandı

Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rûdaw’ın haberine göre; 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunun resmi sonuçları açıklandı.

Türkiye’nin “yok hükmünde” dediği Kuzey Irak’taki referanduma katılım % 72

“Kürdistan Bölgesi Yüksek Seçim Komisyonu” tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Referandumda 4 milyon 581 bin 255 kişiden 3 milyon 305 bin 925 kişi oy kullandı.

Referandumda geçerli oy sayısı: 3 milyon 85 bin 935


Referandumda geçersiz oy sayısı: 21 bin 180

Evet: % 92.73

Hayır: % 7.27

Tartışmalı bölgelerde sandıklar kuruldu

Referandum için Erbil, Süleymaniye, Ninova Ovası, Hanekin, Akre, Gulala, Zaho, Karatepe, Cebare, Soran, Mahmur, Amediye, Duhok ile Kerkük’ün gibi tartışmalı bölgeler olarak tabir edilen Musul’un batısındaki Şengal ilçesiyle doğusundaki Başika kasabası, Tuzhurmatu ve Hanekin ilçeleriyle Mendeli, Celavla ve Karatepe kasabalarında sandıklar kuruldu.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’ndan flaş açıklama: Türkiye Cuma günü uçuşları durduruyor

Kuzey Irak’ta referandumun ilk resmi sonuçları açıklandı

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu, Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün aldığı karar uyarınca Türkiye’den Erbil ve Süleymaniye’ye yapılacak uçuşların Cuma günü itibariyle askıya alınacağını duyurdu.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğu’nun yaptığı yazılı açıklamada, Irak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Irak Bölgesel Kürt yönetimine yapılan uçuşlarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada “THY, Atlas Global ve Pegasus tarafından Türkiye’ den Erbil ve Süleymaniye ye yapılmakta olan karşılıklı seferlerin Cuma günü saat 18.00 den itibaren gerçekleştirilmesi mümkün olamayacak ” denildi.


Açıklamada, uçuşların askıya alınacağı Cuma günü TSi 18.00’e kadar gerçekleştirilecek uçuşların kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığı belirtildi.

Kuzey Irak bağımsızlık referandumu: Tüm sınırlar kapatıldı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.