ODTÜ Ormanı 1200 konutluk rezidans ve AVM için mi katledildi?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok’tan, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörlüğü ve Ankara Valiliği arasında yapılan protokolün ardından, 9 Eylül gecesi ODTÜ’de Büyükşehir’e bağlı iş makinelerinin 12 bin ağacı kesmesi sonrası gündeme bomba gibi düşen sorular geldi.

ODTÜ Ormanı 1200 konutluk inşaat için mi katledildi?

ODTÜ Ormanı’nda kesilen ağaçların bulunduğu yol, çevre site ve yerleşkelerde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, “Konunun takipçisi olacağımızı söylemiştik. İncelemelerimiz sonucu işin görünmeyen yüzünde çok vahim iddialarla karşılaştık. Katledilen orman bölgesinde açılan yolun Bel-Beton ve Melih Gökçek‘e yakın inşaat firmaları tarafından yapılan lüks konut sitelerine açıldığı iddialarını yerinde gözlemledik. Yaptığımız araştırmalar ve incelemeler sonucu iddiaların ciddi şekilde ele alınması ve açığa kavuşturulması gerektiğini gördük” dedi.

Röportaj Zeynep Altıok Akatlı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı

“12 bin ağacın kesilerek açıldığı yol doğrudan iki inşaat alanına çıkıyor”

Altıok, Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörlüğü ve Valilik tarafından yapılan protokolde yol için kesilmesi planlanandan çok daha fazla ağaç kesildiğini kaydederek “Protokolde 35 metre denilmesine rağmen yerinde, kendi ölçümlerimiz bize 120 metre genişliğinde yol yapıldığını ortaya çıkardı. Şantiyeleri teker teker gezerek inceledik. Kamuoyuna sunduğumuz fotoğraflarda da görüleceği üzere 12 bin ağacın kesilerek açıldığı yol doğrudan iki inşaat alanına çıkmaktadır. Bu inşaatlardan birinin bir kooperatife, diğerinin de Gökçek ailesine ait bir firmaya ait olduğuna yönelik birçok yetkili ve çevre sakininden bildirim aldık. Bu iddiaların en hızlı şekilde araştırılması ve kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor. Bu inşaatların ağaç katliamı öncesi başlamış olması tesadüf mü? Açılan yolun hastaneye değil de bu konut inşaatlarına çıkması, bu inşaat sahipleri ve ortaklarının tespitini mecbur kılmaktadır” dedi.


İşte o fotoğraflar

Zeynep Altıok bahsi geçen inşaatlara açılan yolların fotoğraflarını basın ve kamuoyuyla paylaştıklarına dikkat çekerek ilgili görüntülerin, iddiaları çok ciddi şekilde güçlendirdiğini kaydetti. 

odtü ormanı ağaç katliamı ODTÜ lüks konut inşaat

Altıok konuyla ilgili soru önergesi verdiklerini belirterek “Anlaşılan o ki bu yollar hastaneye değil ranta açılıyor. Fotoğraflar da bunu gösteriyor zaten. Bölgede yaşayan vatandaşlarla görüştük. Konuyla ilgili uzmanlardan bilgi aldık. Sonuçta görünen şu ki belediye ODTÜ ormanı ve arazisinde iktidarın talan ve rant anlayışını kararlılıkla sürdürüyor” dedi.

odtü ormanı ağaç katliamı ODTÜ ANKARA büyükşehir belediyesi melih gökçek

ODTÜ Ormanı katliamıyla ilgili Zeynep Altıok’tan 10 soru

Zeynep Altıok’un Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği önergesinde sorduğu sorular şu şekilde:

1- Ankara Büyükşehir Belediyesi, ODTÜ Rektörlüğü ve Ankara Valiliği arasında yapılan protokole ne kadar uyulmuştur?

Protokole göre yol genişliği 35-50 metre arasındayken bizlerin ve uzmanların yerinde yaptığı ölçümlerde 120 metre genişliğe kadar ağaç kesildiği tespit edilmiştir. Neden protokolde yer alan maddede belirtilen alanın iki katı kesim yapılıp yol açılmıştır? Bahsi geçen tünel hangi bölgeden geçecektir? Tünelin projeden çıkarıldığı iddiaları doğru mudur?

odtü ormanı ağaç katliamı ODTÜ

2- Suçu örtmek istercesine gece ODTÜ Ormanı’na girip ağaçları kesmek için bu acele niye?

Protokolün 8 Eylül’de onaylanmasının ardından ertesi gün bir suçu örtmek istercesine yüzlerce iş makinesiyle gece yarısı ODTÜ Ormanı’na girip ağaçları kesmenin gerekçesi ve acelesi neydi? Olağan mesai ve çalışma koşullarının zorlanarak standart aşımına neden gerek duyuldu? Bu çalışma, emek ve maliyet belediyeye ek yük getirmiş midir? Getirmişse bahsi geçen ek yük ve tutar ne kadardır?


3- Ağaçlar AVM ve rezidans için mi?

Protokole uyulmayarak bu kadar fazla sayıda ağaç kesilerek geniş bir alan ve yol açılmasının amacı bu bölgeyi daha sonra AVM ve rezidans inşaatlarına açmak mıdır?

odtü ormanı ağaç katliamı ODTÜ4- Bağlantı yollarındaki lüks konut ve kooperatif inşaatları kime ait?

Şehir hastanesi için yapıldığı iddia edilen bahsi geçen yolun bağlantı noktalarında yer alan lüks konut ve kooperatif inşaatları kim ya da kimlere aittir? Bu inşaatlara ne zaman başlandı? Bu inşaatların yapıldığı arazilerin devir ihaleleri ne zaman, ne şekillerde, kimler tarafından ve ne karşılığında yapıldı?

5- Melih Gökçek iddiaları doğru mu?

Bel-Beton Firmasının bu yolun devamındaki inşaatları yaptığı, burada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ait ve Gökçek ailesiyle bağlantılı 1200 konut inşaatı yapıldığı iddiaları, bu konutların satışının şimdiden yapıldığı hatta tamamlandığı iddiaları doğru mudur?

odtü ormanı ağaç katliamı ODTÜ

6- Kimlerin ortaklığı var?

Bu inşaatlarda herhangi bir siyasinin, yönetici veya idari amirin dairesi ya da ortaklığı bulunmakta mıdır? Kooperatife ait olduğu belirtilen inşaatta kaç üye vardır? Bu üyeler kimlerdir?

7- Mevcut yol dururken, bu yol genişletilerek kullanılabilecek ve yeterli olacakken neden bu güzergah tercih edildi?

Şehir hastanesi inşaatı için Ankara’da başka uygun arazi hiç mi bulunamadı? Bu arazi hangi nedenle emsalsizdir? Hastane ve yolunun hükümet ve belediye tarafından devamlı hedefe alınan ODTÜ Ormanı’ndan geçirilmesi tesadüf müdür?

8- ODTÜ Rektörünün üniversite arazisini belediyeye vermesine hak tanıyan her hangi bir hüküm var mıdır? Hangi yasal dayanakla bu protokol yapılmıştır?

odtü ormanı ağaç katliamı ODTÜ

9- Yol açmak için kaç ağaç kesilmiş, kaç ağaç yerinden sökülmüştür?

Yerinden sökülen ağaçlar nereye dikilmiş ya da dikilecektir? Ormandan kesilen en az 50 yaşında bir ağacın yerine dikilecek olan fidanın kesilen ağaçları en az 50-60 yılda ikame edebileceği gerçeğinden yola çıkılarak kayıp açısından bir envanter ve tespit yapılmış mıdır? Kesilen bölgede yaşayan kaç canlı bu durumdan etkilenmiştir? Bu canlılarla ilgili herhangi bir önlem alınmış mıdır?

10- ODTÜ rektörüyle yapıldığı söylenen protokole ek başka protokol ya da protokoller var mıdır?


Protokolle bu yolun yapılması kararı, ilgili meslek odaları, uzmanlar ve belediye meclislerince mi alınmıştır yoksa talimatla mı yapılmıştır? Herhangi bir talimat varsa bahsi geçen talimat kim ya da kimlerden gelmiştir?

‘ODTÜ ormanı ağaç katliamı’ 100 hektar alan yok edildi


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.