Samanyolu Galaksisi’nde en büyük ikinci kara delik keşfi

Samanyolu Galaksisi’ndeki en büyük ikinci kara delik keşfedildi. Güneşten 100 bin kat daha büyük kara delik, galaksimizin merkezine 200 ışık yılı uzaklıkta.

Samanyolu Galaksisi en büyük ikinci kara delik keşfi

Sagittarius A ismi verilen kara delik 150 trilyon kilometre genişliğinde

Astronomlar Dünya’nın da içinde yer aldığı Samanyolu Galaksisi’nin ikinci en büyük kara deliğinin varlığına dair kanıtlar elde etti. Bilim insanları Güneş’ten 100 bin kat daha kez büyük olduğu düşünülen kara deliğin galaksinin merkezindeki zehirli gaz bulutları arasında olduğunu ve genişliğinin 150 trilyon kilometre olduğunu belirtiyor.

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki Keio Üniversitesi’nden Profesör Tomoharu Oka, Sputnik’e yeni keşfin önemi hakkında açıklama yaptı.


“İlk kez orta kütleli kara delik Samanyolu’nda tespit edilmiş olabilir”

“Bu, Samanyolu’nda Sagittarius A’dan sonra galaksinin merkezinde bulunan en büyük 2. kara delik olabilir. Aynı zamanda Samanyolu Galaksisi’nde orta kütleli bir kara delik (IMBH) adayı ilk kez tespit edilmiş olabilir” diyen Tomoharu, kara deliğin dinamik sürtünme ile çekirdeğe doğru battığını ve en sonunda onunla birleşmiş olabileceğini söyledi.

Japon bilim insanı “Bu IMBH, kara delikler ile birleşerek oluşmuş olabilir. Bu tarz olaylar güçlü yerçekimi dalgaları oluşturur” ifadelerini kullandı.

güneşten 100 bin kat daha büyük kara delik

Güneş’ten 100 bin kat daha büyük

Japonya’daki bilim insanları yeni tespit edilen kara deliğin, yakınındaki süper kütleli kara deliğin ‘kuzeni’ olabileceğini belirtiyor.

Her galaksinin ortasında belli belirsiz gözüken büyük kara delikler yıldızların 10 milyar katı kadar ağır olabiliyor.

Bu kara delikler yıldızların doğumuna neden oluyor ve uzay-zaman’ın dokusunu değiştirebiliyor. Yeni tespit edilen kara deliğin ise orta kütleli kara delik olduğu, yani Güneş’in sadece 100 bin katı büyüklüğünde olduğu açıklandı.

milky way galaxy black hole kara delik

Dünya’dan 25 bin ışık yılı uzaklıkta

Astronomlar kara deliğin bir süredir farkındaydı ancak şimdiye kadar kara deliğin varlığı tespit edilememişti. Profesör Tomoharu bunun nedeninin kara deliğin parlak olmaması nedeniyle olabileceğini söyledi.


Tomoharu “Kapalı ikili sistemin içinde değil ama izole olmuş olmalı. Biz aktif olmayan bir kara deliğin uzaydaki gazları hızlandırdığını fark ettik. Ki bu radyo teleskopları ile kolayca tespit edilebilir” dedi.

Dünya’dan 25 bin ışık yılı uzaklıktaki kara deliğin incelenmesinin Samanyolu Galaksi’sinin evrimi konusundaki önemli sorulara yanıt vermesi umut ediliyor.

Son keşif Şili’nin Atacama Çölü’nde bulunan güçlü bir teleskobun ‘tuhaf gaz hareketlerini’ incelemek için gaz bulutuna doğru çevrilmesiyle gerçekleşti.

Bu buluttaki gazlar diğer gaz bulutlarından farklı olarak farklı hızlarda hareket ediyordu.

Görsel kara delik canlandırması
Görsel: Kara delik animasyon

“Galakside 100 milyon ile 1 milyar arasında kara delik olabilir”

​Samanyolu Galaksisi’nde ‘kaç adet kara delik bulunduğ’u ile ilgili soruya da yanıt veren Profesör Tomoharu, bu sayının 100 milyon ile 1 milyar arasında olabileceğini belirterek “Şu ana kadar sadece 60’ı tespit edildi. Yeni yöntemle bu sayıyı arttırıyoruz” dedi.

California Üniversitesi San Diego’dan araştırmacı Brooke Simmons da son araştırmayı ‘dikkatlice yapılmış bir dedektiflik’ olarak değerlendirdi.


Simmons “Bazı yıldızlar öldüğünde küçük kara delikler oluştuğunu biliyoruz ki bu da onları görece sık rastlanır yapıyoır. Bunlardan bazılarının ise en az 1 milyon kez daha büyük kütleli süper kara deliklerin tohumları olduğunu düşünüyoruz. Bu büyüme kısmen diğer kara deliklerle birleşerek, kısmen de kara deliği çevreleyen galaksiden ilhak edilen materyallerle oluyor” diye konuştu.

Stephen Hawking ilk kez tarih verdi: Dünya’yı terk etmeliyiz!