Yeni Zelanda’yı keşfetmek için 10 sebep: Gezi rehberi

Yer yüzünün etkileyici manzaralarını, dumanı tüten volkanları, muhteşem sahilleri, fiyortları, yemyeşil yağmur ormanlarını, buzulları ve mağaraları ve hatta çölü bir arada görmek mi istiyorsunuz? Bunun için gideceğiniz yer Yeni Zelanda olmalı…

Yeni Zelanda'yı keşfetmek için 10 sebep

Güney Büyük Okyanus’da yer alan, son dönemde artan turizm talebi nedeniyle turistik yerleri ile ön plana çıkmaya başlayan Yeni Zelanda, Avustralya’nın 1.500 kilometre kadar güney doğusunda yer alıyor. Bin yılı aşkın süredir varlıklarını sürdüren, özgür ruhlu ve savaşçı Maoriler’in, Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamına gelen Aotearoa adını verdikleri Yeni Zelanda, Büyük Okyanus’un en güzel ada ülkelerinden bir tanesi.

Büyüklüğü Türkiye’nin üçte biri kadar

Toplam yüzölçümü Türkiye’nin üçte birine yakın olan Yeni Zelanda, sahip olduğu buzulları, şelaleleri, çiçeklerle bezeli yüksek dağları, yemyeşil tepeleri, uçsuz bucaksız fiyortları, buzul gölleri, vahşi okyanus sahilleri, kanyonları ve vahşi ormanları ile görülmeye değer. Macera arayışında olan gezginlerin popüler destinasyonları arasında yer alan Yeni Zelanda’nın en gözde şehirleri olarak da Auckland ve Christchurch son zamanlarda fazlasıyla ön plana çıkıyor.


yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

Yeni Zelanda’yı keşfetmek için 10 neden

1- Muhteşem Denizi:

Çoğunlukla dalgalı olan Yeni Zelanda’nın benzersiz sahil şeridi, vahşi görüntüsü ile ziyaretçilerine unutulmaz bir doğa güzelliği sunuyor. Curio Bay ve Porpoise Bay’de akşamları penguenlerin karaya çıkışını izlemek ise eşsiz anlar vaat ediyor.

2- Oamaru kasabası:

Viktoryan dönemi kıyafetlerinden kültürlerine kadar yaşatan kasaba halkı ile çok ilginç bir nokta. Kasaba, antika dükkânları, eski tarihi arabaları, sanat galerileri ve sürekli düzenlenen festivalleri ile yıl boyunca pek çok misafir ağırlıyor. Ayrıca, geceleri kasabada dolaşırken yavru penguenlerin etrafta dolaştığını görmek ise paha biçilemez.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

3- Coromandel Ormanları:

Bir diğer cazibe merkezi Coromandel Ormanları ise doğal olarak oluşmuş yürüyüş patikalarıyla ünlü. Ayrıca, içerisinde yüzülebilir şelale ve gölleri de barındıran gizemli orman yolları haricinde nefes kesici manzarasıyla ünlü Coromandel Plajları da; denizin ve güneşin tadını çıkarmak, su kayağı, dalgıçlık ve sörf gibi spor aktiviteleri yapmak için birebir. Ayrıca, adanın kuzeyinde yer alan Hanmer bölgesindeki kaplıcalar, dinlenmek ve rahatlamak için tercih edilirken, Kaikoura’daki balina turları da tehlike ve adrenalin severlerin vazgeçilmezi.

4- Kutup Merkezi:

Christchurch’te bulunan 1950’den beri Amerikalıların Antarktika’da yazın yürüttüğü çalışmaların sergilendiği bir müze olan ‘Kutup Merkezi’, mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri. Antarktika’nın soğuğu ve rüzgârının hissedilebildiği müzede o bölgeye ait kıyafetleri giyip kutupları deneyimlemek çok etkileyici kabul ediliyor.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

5- Çöl Safarisi:

Jiplerle yapılan çöl safarisinin daha zorlu şartlarda gerçekleşen versiyonu pek çok adrenalin severin katılmak istediği aktivitelerden. Ayrıca, gondola denilen teleferikle dağın tepesine kurulmuş restoranda, manzaranın tadını çıkararak yemek yemek de paha biçilemez.

6- Karavan Turu:

Yeni Zelanda’yı yaşamanın en güzel yollarından biri de karavan gezisi… Ülkenin her yerinden kiralayabileceğiniz “campervan” isimli, konaklamanın mümkün olduğu karavanlar ile manzaralı yol boyunca Yeni Zelanda’nın keşfedilmemiş noktalarını görmek mümkün. Güney adasının orta bölgesinde yer alan Lake Tekapo ve etrafındaki buzul gölleri, ayrıca Queenstown ve fiyort bölgesi Milford Sound, doğa güzellikleri, bitki örtüsü, dağları, turkuaz renginde buzul gölleri ve sükûneti ile görülmeye değer.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

7- Ekstrem Sporları:

Macera seven turistlerin vazgeçilmez noktalarından biri olan Yeni Zelanda, birbirinden farklı ekstrem sporu ile meraklılarına heyecanı fazlasıyla sunuyor. Ayrıca, her şehirde bulunan donanımlı tur ofislerine başvurmayı unutmayın. Bu ofislerden her türlü bilgiyi edinebilir aynı zamanda gezi ve ekstrem sporları için kolayca rezervasyon yapabilirsiniz. Yeni Zelanda’ da yapılabilecek ekstrem sporları; Jetbot Kullanmak, Rafting, Bungy-jumping, Sky Walk, Canyoning, Parapent, Zorbing ve Jet Boating…

8- Hobbit Köyü:

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit hayranları, Yeni Zelanda’nın kuzeyindeki, 6 bin nüfuslu Matamata kasabasını kesinlikle görmeli. Hobbiton diye geçen plato, Hobbit evleri, filmdeki unutulmaz sahnelerin geçtiği mekanlar, ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatıyor. Bu şirin evlere ek olarak, meşhur “Green Dragon Pub” (Yeşil Ejderha Hanı), “Su Değirmeni, “Çift Kemerli Köprü” ve “Party Tree” de köyde bulunan güzellikler arasındadır.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi görülecek yerler

9- Fiordland National Park:

Büyük buzulların erimesiyle ortayan çıkan Fiordland Milli Parkı, turistleri hayran bırakan bir manzaraya sahiptir. Güney Ada’nın güney kısmında yer alan bu parktaki en ünlü fiyort, Milford Sound olarak bilinmektedir. Rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilen bu fiyorda, The Milford Road ismindeki yol ile gidilmektedir. Bu yol dahi, başlı başına görülmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Doubtful Sound fiyordu ve Dusky Sound fiyordu da görülmesi gereken diğer fiyortlardır.

10- Rotorua:

Yeni Zelanda yerlileri olan Maoriler için spritüal merkezlerinden biri olarak kabul edilen, volkanik aktiviteler ile oluşmuş bölge, Rotorua, kaplıcaları, çamur havuzları, gayzerleri ile ünlü bir yer.


yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi
Yeni Zelanda Hobbit Köyü

Yeni Zelanda’ya nasıl gidilir?

Türkiye’den Yeni Zelanda’ya ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dâhil gidiş dönüş 1.256 Dolar’dan, Business Class biletler ise 4.310 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. (Eylül 2017)

Yolcular seyahatlerini Emirates ile Auckland gidiş, Christchurch dönüş olarak planlayıp; havayolunun Avustralya’daki destinasyonlarından (Melbourne, Sidney, Perth, Brisbane, Adelaide) Yeni Zelanda’ya, Qantas Havayolları ile anlaşmalı uçuş programı olan Walkabout Pass ile seyahat edilebiliyor.

Yolcuların Avustralya ve Yeni Zelanda’daki seyahat taleplerine göre oluşturulan Walkabout Pass programı, yolcuların seyahatlerine başlamadan önce Emirates’ten aldıkları tek bir bilet ile istedikleri parkurlara ulaşmalarını sağlıyor. Yolcular, Emirates’in Avustralya ve Yeni Zelanda uçuşlarında ödüllü konfora sahip uçağı A380 ile rahat bir seyahat gerçekleştiriyorlar.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

Yeni Zelanda’da gezi rehberi

Yeryüzündeki her türlü iklimin görüldüğü bu cennet ülkenin en büyük ve en şehirleşmiş yerleşim birimi olan Auckland,iki liman arasında kurulmuştur ve kuzey adada bulunmaktadır. Gemiler şehri olarak da anılan bu kent, turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir.

Barındırdığı 179 tür ve yaklaşık 1300 hayvan ile ülkenin en büyük hayvanat bahçesi olan Auckland Zoo, ulusal ve uluslararası anlamda en geniş çaplı sanat koleksiyonuna sahip olan Auckland Art Gallery, doğa ve kültürel mirasının yanında tarihi dokusunu da keşfedebileceğiniz Auckland Museum, en büyük ulaşım müzesi olan Motat ve dünyanın sayılı denizcilik müzelerinden birisi olan The Maritime Müzesi bu popüler kentte gezilip görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Yeni Zelanda’nın ikinci en büyük şehri ise, ülkenin tam olarak güney adasında yer alan ve bahçeler şehri olarak anılan Christchurch kentidir. Bunun dışında, geceleri ülkenin ulusal sembolü olan ve turistler tarafından en çok ziyaret edilen noktası haline gelen, utangaç Kiwilerin görülebildiği yerlerden biri de Rotorua Jeotermal. Önemli bir kayak merkezi Ruapehu Dağı (2798) hala aktif bir volkan iken, Toranaki Dağı sönmüş bir volkandır.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

Yeni Zelanda’da kültür ve eğlence

Maori kültürünün yoğun olarak hissedildiği Yeni Zelanda’da, sinemadan tiyatroya, senfoni orkestralarından müzelere, baleden operaya kadar aradığınız her türlü sanatsal aktiviteyi rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ülkenin tek kıyı şeridi parkı olan ve doğal güzelliklerinin muhteşemliği ile UNESCO tarafından korunması gereken yerler listesine giren Abel Tasman Ulusal Parkı, yine bu anlamda UNESCO’nun listesinde yer alan Arthur’s Pass Ulusal Parkı ve Cook Dağı Ulusal Parkı, kumsalının dışında yüzme ve diğer su sporları için de ideal bir yer olan Banks Yarımadası görülmesi tavsiye edilen yerlerin başında gelmektedir.

Ayrıca, Hoiho adındaki sarıgözlü penguenleri ile bilinen Otaga Yarımadası; en çok yağmur alan bölgesi olmasının yanısıra çok etkileyici bir ulusal parka sahip olan Fiordland ve manzaralı yürüyüş yolları ile dinlendiren Catlins Orman Parkı görülmeye değerdir.

yeni zelanda nasıl gidilir gezi rehberi

Yeni Zelanda’da yeme içme ve alışveriş

Yemeklerde genellikle koyun ve keçi eti oldukça fazla tüketiliyor. Grouper ve John Dory, Snapper gibi çeşitli balık ürünleri de tavsiye edilmektedir. Yuvarlak kekin, meyve ve krema ile kaplanmasıyla yapılan Pavlova isimli tatlıları ise, tadılması gereken lezzetler arasında.


En büyük mağazalar zinciri olan Farmers ve ülkenin ticaret merkezi olan Auckland-Elliot Sokağında bulunan Atrium alışveriş konusunda ilk akla gelenlerdir.

Ucuz uçak bileti nasıl alınır?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.