Bebekler için mucizevi hodan yağı kullanımı

Gamma linolenik asit denilen yağ asidi açısından zengin bir içeriğe sahip olan Hodan yağı bebekler için hangi durumlarda, nasıl kullanılır?

Bebekler için mucizevi hodan yağı kullanımı

Bebekler için Hodan yağı hangi durumlarda kullanılır?

Hodan yağının haricen uygulanması ile ilgili en güçlü kanıtlardan bir tanesi, “cradle cap” (beşik şapkası) da denen ve genelde bebeklerde görülen infantil sebore dermatit hastalığına ciddi şekilde yakalanmış bebeklerin kırk sekizi üzerinde yapılmış klinik çalışmalarda görülmüş.

Bu rahatsızlık kafa derisinde, göz kapaklarında, yüzde, koltuk altında, kasıklarda ve göğüste oluşan pulcuklar ve kabuklar ile bilinir. Bu hastalıktan muzdarip bebekler günde iki kere hodan yağı ile tedavi edilirler ve rahatsızlık iki hafta içerisinde geçer.


Bu tedavide sadece hodan yağının uygulandığı bölgelerde değil uygulanmadığı diğer bölgelerde de pozitif gelişmeler görülür.

Bu sonuç hodan yağının deriden etkili bir biçimde absorbe edildiğini ve vücudun diğer kısımlarında da Prostaglandin 1’in biyosentezi için gerekli gama- linolenik kaynağı olarak kullanıldığını gösteriyor.

Bilim yazarlarının hipotezlerine göre bazı yeni doğanlarda D6D enzim sistemi yeteri kadar gelişmemiş olmaktadır ve bu nedenle yeteri kadar gama- linolenik asidi üretemez. Bu sebeple bebekte “beşik şapkası” (cradle cap) rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikler.

Bebekler için mucizevi Hodan yağı kullanımı

Hodan yağı tedavisi en azından bebeğin enzim sistemi toparlanana kadar GLA’yı dışarıdan almasına yardımcı olmakta ve böylece hastalık semptomlarından kurtulmasını sağlıyor.

Eğer bu tedaviye devam edilmezse bir hafta içinde belirtilerin tekrar ortaya çıkması yüksek. Ancak bebek yedi aylık olana kadar bu tedaviye devam edilirse hastalık kendini tekrarlamıyor.

Hodan yağının biyokimyasal özellikleri neler?

Vücudumuz doğal olarak gamma – linolenik asit üretebilme kapasitesine sahiptir. Ancak bunu yapabilmesi için başlangıç maddesi olarak linolenik asite (LA) ihtiyacı var. Bu temel bir yağ asidi olup vücudumuz bu yağ asidini üretemez.


Bu nedenle bu yağ asidini günlük beslenmelerimiz ile beraber dışarıdan almak zorundayız. Neyseki günlük beslenmelerimizde bu yağ asidinden bol miktarda almaktayız zira hemen her yenilebilinir bitkisel yağda bu yağ asidi bulunuyor.

Linoleik asit mideye girdiğinde Delta -6- Desaturase (D6D) denilen ve LA’yı GLA’ya çeviren bir enzim ile etkileşime geçer. Böylece günlük ihtiyacımız olan GLA’yı edinmiş oluruz.

Bebekler için mucizevi Hodan yağı kullanımı

Burada D6D’nin önemi büyüktür zira bu enzim olmadan ne kadar linoleik asit alırsak alalım, yeterli GLA’ya sahip olamayız. GLA daha sonra biyokimyasal bazı adımlar neticesinde prostaglandin 1 denilen (PG1) ve çok önemli olan bir bileşime dönüştürülür.

İşte prostaglandin 1, sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için temel moleküldür. PG1 deriyi yaralanmalardan ve hasarlardan korur, su kaybını telafi etmede etkilidir ve deride oluşabilecek enflamasyonlara karşı direnç sağlar.

D6D enzimi sık sık tembel enzim olarak anılır. Böyle denmesinin sebebi bu enzimin işini çok yavaş yapması hatta bazı koşullar altında bozulması. Egzama, atopic dermatitis, ve sedef hastalığı gibi deri rahatsızlıklarına sahip olan insanlarda linoleik asidin fazlalığı ile aynı anda gamma –linoleik asidin azlığı görülür. Bu durum D6D enziminin faaliyetlerindeki azalmanın çok güçlü bir belirtisi olarak görülüyor.

Hodan yağı nedir, mucizevi faydaları nelerdir?

Sonuç olarak böyle bireylerde PG1 sentezinin azalmasından kaynaklı kuru cilt ve transepidermal su kaybı görülebilir. İşte tam bu noktada hodan yağının gamma – linoleik asit bakımından zengin içeriği ortaya çıkar.


Hem besin olarak alındığında hem de haricen deriye uygulandığında, çalışmayan ya da bozulmuş D6D enzimine ihtiyaç duymadan vücuda doğrudan GLA sağlar. Bu nedenle normal seviyelerde PG1 üretilmesine yardımcı olur. (Kaynak: Shikai: Borage – A Little Known Secret for Maintaining Healthy Skin)

Hodan çiçeği yağının faydaları neler? Nelere iyi gelir?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.