Meseleleri Helikopter Bakışı ile görmek

Bazı kitaplar fastfood mantığıyla yazılır. Bazıları yol göstermek için yazılır. Bazıları da ilham vermek için yazılır. İlham veren kitapların en güzel yönü okuyucuda bir farkındalık oluşturmasıdır. Hakan Okay’ın Helikopter Bakışı adlı kitabı bana göre ilham vermek için yazılan, farkındalık odaklı bir kitap.

helikopter bakışı hakan okay kitap incelemesi

Kitap incelemesi: Helikopter Bakışı – Hakan Okay

“Helikopter Bakışı” kitabının alt başlığında “İşletme Yönetimi ve Pazarlamada Yeni Kavramlar” yazıyor. Kitabı okuduğunuzda, kitapta vaat edilenin verildiğini anlıyorsunuz. MediaCat etiketiyle yayınlanmış olan Helikopter Bakışı kitabının yazarı Hakan Okay, birçok kurumsal markaya satış ve pazarlama alanında yöneticilik yapmış alanında uzman bir profesyonel. Hakan Okay aynı zamanda MediaCat Dergisi ve Dünya Gazetesi’nde köşe yazıyor ve Bahçeşehir Üniversitesi’nde ders veriyor. Kısacası Hakan Okay, yalnızca işin nediri ile uğraşmıyor işin nasılına da değiniyor.

Hemen hemen tüm eğitim ve konferanslarımda ve yazdığım makalelerde, kitaplarda “nedir – nasıl” olayına değinen ve işin “nasıl”ına odaklanılması gerektiğini vurgulayan biri olarak Helikopter Bakışı kitabı beni bu anlamda tatmin etti.

Özellikle bu yönüyle kitap; reklam, pazarlama, marka, kurumsal iletişim, dijital pazarlama, iletişim ve medya alanlarında çalışan, okuyan ya da akademik kariyer yapan herkes için “ilham veren kitap” özelliği taşıyor. O nedenle de ben sektördeki herkese ama bilhassa üniversiteli arkadaşlarıma bu kitabı samimiyetle öneriyorum.

helikopter bakışı hakan okay

Marka Mirası

Kitapta 25 farklı başlık var. Her başlık bir çizimle renklendirilmiş. Sanki bir blog okur gibi hissediyorsunuz. Çünkü her konu bir manşet görseline sahip. Hepsi birbirinden anlamlı ve konuyla bağlantılı olan bu çizimler, anlatıma renk katmış.

Kitaptaki ilk konu “Marka Mirası” adını taşıyor ve bu bölüm “Neden biz dünya markaları çıkaramıyoruz?” sorusu ile başlıyor. Bu sorunun akabinde yapılan açıklamada bundan 15 yıl önce böyle soruların gündemde olmadığı yer alıyor. Kitapta ilgimi çeken diğer konu başlıklarından bazıları şöyle; İşletme Hatıra Defteri, Yönetim Miyopluğu, Glokal, Marka Kişiliği, Sosyal İnovasyon, Holistik Bakış, Hata Kültürü… Elbette tüm konu başlıkları birbirinden önemli detaylar barındırıyor. Lakin bu başlıkların özellikle dikkatimi çekmesinin iki temel nedeni var. İlki farklılık ikincisi ise farkındalık.

QR kodlar ile interaktif bir kitap

Kitabın anlatımına gelecek olursak tahmin edileceği üzere kitapta akademik dil kullanılmamış hatta bundan özellikle uzak durulmuş gibi görünüyor. Kısacası kitap herkesin anlayacağı bir üslupta kaleme alınmış.

Ayrıca kitabın bir diğer güzel tarafı anlatımın örneklerle zenginleştirilmiş olmasıydı. Bu arada her konu sonunda bir kaynakçayla karşılaşıyorsunuz. Zaten akademik olsun, olmasın eğer kitabı yazarken yararlanılan kaynak ya da kaynaklar varsa bunlar mutlaka kaynakçada belirtilmelidir.

Kitapta, konu bitimlerinde yer alan kaynakçada genelde o konuyla alakalı verilen örneklere dair makaleler, görseller ya da videolar yer alıyor. Ayrıca anlatılan konuyla ilgili daha fazla detay okumak isteyenler yine kaynakçadaki eserleri temin edip okuyabilirler.

Kaynakçadan söz açmışken bu kitapta klasik bir kaynakça yerine daha interaktif bir kaynakça dikkatinizi çekecek. Hatta bu kaynakça sayesinde bir kitap ne kadar interaktif olabilirse bu kitap o kadar interaktif olmuş diyebilirim. Çünkü hemen her konu bitiminde yer alan kaynakçada bir QR kod var. Bu kodu telefonunuza okuttuğunuzda kaynakçada yer verilen dokümanlara ulaşabiliyorsunuz. Kitapla aynı adı taşıyan web sitesinde derlenmiş olan görseller ve videolar okuyucuya daha kalıcı bir öğrenme deneyimi yaşatıyor.

Helikopter Bakışı kavramı ne anlama geliyor?

Yazımın son bölümünü “Helikopter Bakışı” kavramını anlamaya ayırdım. Bu kavram olaylara farklı bir perspektiften bakılması gerektiğini vurgulamak üzere seçilmiş gibi duruyor. Zaten yazar, okuyucuya seslenirken “amacınız işinizi ve markalarınızı iyi yönetmek ve toplam kaliteye ulaşabilmekse Helikopter Bakışı’nı mutlaka deneyimlemelisiniz” şeklinde bir açıklamada bulunuyor.


Evet, olaylara sabit bir pencereden yahut herkesle aynı hizada bakmak yerine biraz tepeden bakma vakti geldi de geçiyor. Dünya 1.0 evresinden 3.0’a hatta 4.0’a evrilirken bakış açımız, farkındalığımız, çözüm yollarımız 1.0’da kalmamalı. Artık meseleleri anlamak veya çözmek için “kuş bakışı”nı değil “Helikopter Bakışı”nı tercih etmek gerekiyor. Böylece kontrol edilebilir, hızlı, ölçümlenebilir ve en önemlisi teknolojik bir bakış açısına sahip oluruz.

Son söz niyetine kitap okuyucuya resmin bütününü gösteriyor. Resmin bütününde problem varsa onu görmenizi tavsiye ediyor. Diğer bir ifadeyle sizin resminizin bütününde kontrolsüzlük varsa, yönetim sorunu, iletişim sıkıntısı, pazarlama bunalımı veya kavramlara yabancılık varsa işte bu kitap onu görmeniz konusunda bir mihenk taşı olma özelliği taşıyor.

Yazının başında da belirttiğim üzere kitabı sektör profesyonelleri, akademisyenler ama en çok da üniversiteliler okusun. Yalnızca reklam, pazarlama, iletişim, medya, halkla ilişkiler, işletme vs. bölümlerinde öğrenim görenler değil; bence her üniversiteli, geleceği yakalamak adına bu kitabı okumalıdır.


İyimser: İnsani bir ihtiyacın farkındalığı (Laurence Shorter)

PAYLAŞ
Önceki yazıHaftada ne kadar et yemeli? Fazla et yemenin zararları neler?
Sonraki yazıTiyatro festival sezonu başladı: Yeni ve en iyi oyunlar

16 Nisan 1989’da İstanbul’da doğdu. Aslen İskilipli’dir. Namık Kemal Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü ve Beykent Üniversitesi Tarih Bölümü mezunudur. Beykent Üniversitesi’nde Tarih alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Akademik kariyerini Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında sürdürmektedir. Mürsel Ferhat Sağlam, 2012’de Ajans Paradise, 2014’te Şilep Dergi’yi kurmuştur. Edebi (roman, hikâye, şiir, eleştiri, deneme), akademik (tarih, edebiyat), sektörel (reklam, pazarlama, iletişim, marka yönetimi, yeni medya, online itibar yönetimi, dijital pazarlama, girişimcilik, sosyal medya vs.) türlerinde yayınlanmış ve yayına hazırlanmakta olan kitapları bulunmaktadır. Mürsel Ferhat Sağlam; dijital pazarlama, sosyal medya, içerik pazarlama, online itibar yönetimi ve dijital marka yönetimi alanlarında kişi ve markalara danışmanlık yapmaktadır. Ayrıca dijital pazarlama, marka yönetimi, sosyal medya, içerik pazarlaması, girişimcilik konularında üniversitelerde ve kamu ve özel kurumlarda eğitimler ve konferanslar vermektedir.

Yayınlanmış Kitapları;
Günübirlik Sonsuzluk (2011)
Raygan (2014)
Aşkzade (2016)
Stratejik Marka Yönetimi (2017)