Kredi kartı aidat ücretinden şikayet edenler dikkat!

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, kredi kartı aidat ücretleriyle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Kredi kartı aidat ücretinden şikayet edenler nasıl geri alınır yıllık kart ücreti

Koçal açıklamasında “Genel merkezimize ve ülke genelinde bulunan 47 şubemize gelen şikayetlerin bazıları bankaların kanuna rağmen, hukuksuz olarak talep ettikleri kredi kartlarının aidatları üzerinde yoğunlaşmaktadır.” dedi.

“Kredi kartı aidatlarının hiçbir yasal dayanağı yok!”

TÜKODER Başkanı Koçal açıklamasını şöyle sürdürdü:


“6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 31/3 maddesinde ‘Kart çıkaran kuruluşlar, tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı sunmak zorundadır.’ hükmü yer almaktadır.

Bu hükme rağmen bankalar tüketicilere aidatsız kredi kartı sunmadıkları gibi, mevcut kartlardan kredi kartı aidat ücretlerini talep etmeye devam etmektedir.

Tüketiciler; kredi kartı hesap özetlerine yansıyan kredi kartı aidat ücretleri için, bankayı aradıklarında bazı bankalar yasal olmayan bir şekilde tüketiciden altı ay kredi kartlarını iptal etmeyeceğine dair taahhüt alarak, kredi kartları için tahakkuk ettirdikleri kredi kartı aidat ücretini iptal etmektedirler.

kredi kartı borcu kredi skoru risk raporu

Bu taahhüdün hiçbir yasal dayanağı yoktur. Banka tüketiciye aidatsız kart sunmamış ise mevcut karta aidat talep edemez. Bu durumda olan kart sahipleri, mutlaka müşteri temsilcilerini arayarak kart aidatlarının iptalini talep edebilir. Veya hesaplarının bulunduğu bankanın şubelerine giderek; kredi kartlarının ekstrelerine yansıyan kredi kartı aidatının iptal edilmesi ya da aidatsız kart taleplerini yazılı olarak bildirebilirler.

Banka tüketiciye aidatsız kart vermeyerek kart aidatını talep etmeye devam ediyorsa; tüketiciler kredi kartı aidat ücreti ödememek adına aidatsız kart talep tarihinden itibaren hesap özetlerine yansıyan aidat tutarının iptali için E-devlet üstünden Tüketici Hakem Heyeti‘ne müracaat edebilirler. Şikayet oluşturabilirler.


Kredi kartı aidatı almayan bankalar

Kredi kartından aidat ve masraf almayan bankalar:

Yapı Kredi World Eko; Taksit imkanı bulunmaktadır. Yapı Kredinin diğer kartlarında olduğu gibi yine  World puan özelliği bulunmaktadır. 50 TL’ye kadar olan alışverişlerinizi şifre girmeden temassız olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca ödeme talimatları vererek hızlıca fatura ödeyebilirsiniz. Taksitli nakit avans kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak yakınlarınıza ek kart çıkartabilirsiniz.


Odeabank Bank’O Card; Yıllık kart ücreti ödemezsiniz. Nakit avans, taksitli avans çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Sevdiklerinize ek kart çıkartabilirsiniz. Bank’O Card ile alışverişlerinizi erteleyebilirsiniz.

Garanti Flexi Bonus; Garanti bankası bu kartla taksit imkanı sunuyor ve kart aidatı ödemesi almıyor. Flexi kart ile puan kazanabilir ve kampanyalarından faydalanabilirsiniz.

Finansbank Fix Card; Fix Card’ın da taksit imkanı bulunmaktadır. Ve sizlerden kart aidatı almaz. Birçok bankada olduğu gibi yine Fix Card’ta da puan kazanma özelliği bulunur. Yalnız kartı ilk aldığınızda 15 TL’lik bir kart baskı ücreti ödersiniz.

Akbank Free; Akbank Free kredi kartında taksit imkanı mevcuttur. Müşterilerinden kart aidat ödemesi almamaktadır. Bu kart ile de yine birçok kampanyaya katılabilirsiniz. Nakit avans hizmetinden yararlanabilirsiniz. Diğer bankalardaki Taksitli Borç Transferi ile Akbank Free kredi kartınıza aktarabilir ve borçlarınızı taksit taksit ödeyebilirsiniz.

HSBC Konsept; HSBC Konsept kredi kartında da kart aidatı ücreti yoktur. Bu kartla Advantage puan kazanabilirsiniz, yine taksit imkanından faydalanabilirsiniz.

ING Pegasus Plus; Eğer uçakla sık sık seyahat ediyorsanız, seyahate yönelik bir işiniz varsa bu kart sizin için uygun olacaktır. Herhangi bir kart aidatı ödemeden uçuş puanı kazanabilirsiniz. Ve Pegasus ile yaptığınız uçuşlardan %2 uçuş puanı kazanabilirsiniz. Yine ING Pegasus Plus kredi kartı müşterilerine taksit imkanı sunmaktadır.


İş Bankası Maximum; İş bankası maximum aidatsız kredi kartı ile taksit şansından faydalanabilir, üye iş yerlerinden alışveriş yaptığınızda puan kazanabilirsiniz.

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? Kredi skoru nedir?