Öksürük neden olur? Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?

Hastaları en sık hastaneye götüren şikayetlerden olan öksürük, aslında pek de önemsenmez. Önemsiz gibi gözüken genellikle bireysel olarak çözmeye çalışılan öksürük altında oldukça büyük ve geniş bir hastalık yelpazesi barındırabilir.

Öksürük neden olur? Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?

Uzamış öksürük, ciddi mali yük

ABD’de öksürük tedavisinin yıllık maliyeti 1 milyar ABD dolarından fazladır. Kronik öksürük ekseriya birden fazla (Yüzde 18-62 hastada) nedenden oluşur. Hastaların yüzde 42’sinde üç neden (PNAS, astıma ve GÖR) birlikte görülür. Tedavide bu durum dikkate alınmalıdır. Uzamış öksürük, sık hastane ziyareti, uzun süreli ilaç kullanımı, kalitesiz yaşam ve ciddi iş gücü kaybı demektir.

Öksürük hangi hastalıkları haber verir?

Dr. Tuğçe Hürkal üç haftadan fazla süren öksürüğün dikkate alınmasını vurguluyor! 


  • Altında bulaşıcı olan tüberküloz; ölümcül seyreden akciğer kanseri;
  • Sık görülen ve yaşam kalitesini bozan GER ( gasrto-özafagiel reflü);
  • Ölüm riski yüksek ve sık görülen kalp yetmezliği ve pulmoner emboli;
  • Zamanında tedavi edilmezse geri dönüş şansı zorlaşan astım ve KOAH‘yı barındırabilir.

Öksürük neden olur? Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?

Öksürük, yabancı maddelerin alt solunum yollarına oturmasını ve bronş, akciğer sekresyonlarının birikmesini önleyen bir savunma mekanizmasıdır. Öksürükler beklenen amacı sağladığı zaman etkili ve yararlıdır.

Sigara öksürüğünü önemseyin!

Sigara içen kişiler öksürüklerini genellikle ‘sigara öksürüğü’ olarak tanımlıyor ve pek önemsemiyorlar. Ancak bu kişilerde uzayan öksürüklerde tümör olasılığını da göz önüne alarak radyolojik tetkik yapılması gereklidir.


Kronik öksürüğün sistematik olarak değerlendirilmesi hastanın öykü, fizik muayene ve laboratuvar (allerji testi, solunum fonksiyon testi, uyku testi, endoskopi vs..) tetkiklerini kapsar.

Öksürük neden olur? Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?

Öksürükler değişik anatomik lokalizasyonlarda bulunan birçok hastalığın yol açtığı bir semptom olduğundan, sistematik yaklaşımla öksürüğün akciğer ve akciğer dışı nedenleri yüzde 88-100 oranında saptanabilir ve %100 ‘e yakın etkin tedavi verilebilir.

Öksürük neden olur? Öksürüğe ne iyi gelir nasıl geçer?

 

Bal, zencefil öksürüğü tedavi eder mi?


Halk arasında uzayan öksürüklerde kullanılan bal ve zencefil karışımı bazen öksürüğü yumuşatabiliyor ve balgamın daha kolay çıkmasını sağlıyor. Ancak bu tür yöntemler altında yatan hastalığı tedavi etmiyor. Bu yüzden bu tür karışımlara mucizevî anlamlar yüklemek de doğru değil. En iyi balgam söktürücünün bol su içmek olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla öksürüğün yaşandığında gün boyunca en az 2 litre su içilmesinin ihmal edilmemesi gerekiyor.

Akciğer kanserinin 7 belirtisi nelerdir?