Reza Zarrab için Dışişleri’nden ABD’ye iki nota!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD’ye Reza Zarrab konusunda 2 tane nota gönderildiğini açıkladı ve gelen cevapta Reza Zarrab’ın ‘başka bir yerde olduğu’ ifadesinin yer aldığını söyledi.

Reza Zarrab için Dışişleri'nden ABD'ye iki nota!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’ye 2 kez yazılı nota verip ABD’yi dolandırma, İran’a karşı uygulanan yaptırımları delme, kara para aklama, kara para aklamak için komplo kurma ve ABD bankalarını dolandırma suçlamaları yöneltilen Reza Zarrab hakkında bilgi istendiğini açıkladı.

Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Avukatlarının ulaşamadığı bilgileri çıkınca gazetelere de yansıdı, 6 gün sonra değil. Daha ikinci günde biz aynı günde yazılı bir notayla sorduk. Bu bizim vatandaşımızdır ve böyle haberler var, bunun durumu nedir. Aradan 3-4 gün geçti.


ABD’den herhangi bir ses çıkmadı. Dün itibarıyla arkadaşlarımız tekrar bir notayla, ‘Biz şu tarihli bir notayla sorduk ama sizden dönüş olmadı’ diye sordu. Dün hem Adalet Bakanlığı’ndan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan büyükelçiliğimize dönüşler olmuş.

‘Başka bir yerde. Sağlığı da iyi, güvende, bir sorun yok’ diye genel bir cevap verilmiş. Olayın özü budur.”

Reza Zarrab davasında son durum

Bekir Bozdağ’dan Reza Zarrab açıklaması

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “ABD’den yanıt geldi. Rıza Sarraf’ın sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi” dedi.


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ,  Şişli’deki bir otelde düzenlenen Uluslararası Yüksek Din Öğretim Kongresi’ne katıldı. Bozdağ burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bekir Bozdağ’a, Reza Zarrab’ın 5 gündür kayıp olduğu şeklindeki haberleri ve Türkiye’nin bu konuda ABD’ye Nota verdiği haberleri hatırlatıldı. Notanın diplomatik yazışma usulü olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “ABD’den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir. Rıza Sarraf’ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı’na bir bilgi ulaştırılmıştır” diye konuştu.

“Rıza Sarraf’ın sağlık durumu iyi”

Rıza Sarraf’ın Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir vatandaşı olduğunu söyleyen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ şunları söyledi:

“Amerikan basınında, uluslararası basında ve ayrıca Türk basınında birkaç gündür Rıza Sarraf’tan haber alınamadığına ilişkin haberler çıktı. Ve avukatı Şeyda hanım da bu haberleri teyit eden açıklama yaptı. ‘ 5 gündür haber alamıyoruz’ dedi. Bunun üzerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ABD’ye bir Nota vermiştir.

Bu Notanın özü, vatandaşımız Rıza Sarraf’ın durumu hakkında bilgi almaktan ibarettir. Ama bazı çevreler, bu Notayı fevkalade çarpıtıyorlar. Farklı takdim etmeye çalışıyorlar. Ve biz bunların kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Nota esasında diplomatik yazışma usulüdür.


Türkiye’den pek çok ülke, kendi vatandaşlarıyla ilgili bilgi almak istediğinde onlar da Nota veriyor. Bizden bilgi alıyorlar. Nota çok net bir şekilde diplomatik yazışma usulüdür. Yapılan da budur. ABD’den bir sözlü cevap şu anda gelmiştir. Rıza Sarraf’ın sağlık durumunun iyi olduğu hakkında Dışişleri Bakanlığı’na bir bilgi ulaştırılmıştır.”

Zafer Çağlayan ve Süleyman Aslan için ABD’de tutuklama kararı