Çaykur’un Almanya’daki çay fiyatı Türkiye’den ucuz!

Çaykur’un bir kilogram Rize turist çayının Almanya’da 10,50 TL Türkiye’de 25.90 TL olması sosyal medyada gündem oldu.

Çaykur Almanya çay satış fiyatı Türkiye den ucuz

Almanya’da bir kilogram Çaykur turist çayının 2.49 Euro’ya (10,50 TL) satılırken Türkiye’de aynı çayın 25 lira 90 kuruşa satılması sosyal medyada gündem oldu. Çaykur’un konunun farkında olduğu belirtilirken ilerleyen saatlerde bir açıklama yapılabileceği ifade edildi.

Peki ya durum neden böyle? Türkiye’de ihraç edilen çayda yüzde 8 KDV bulunuyor. Yani 25,90 liraya satılan çay için 4,66 TL KDV ödüyoruz.


Böylece çayın Çay-Kur’dan çıkış fiyatı 21,24 TL oluyor. Bu çayın normal koşullarda Almanya’da 5 Euro’dan satılması bekleniyor. Fakat çay 2.49 Euro’dan satılıyor. Almanya’da gıdada yüzde 7 KDV var.

çaykur almanya rize turist çayı satış fiyatı super angebot

Market müşteri toparlamak istemiş olabilir

Çay Sanayii İş Adamları Derneği Başkanı Erdal Saral, Sözcü‘ye yaptığı açıklamada fiyat arasındaki farkı Çay-Kur’a sormak gerektiğini belirtirken, “Oradaki market bazı malları maliyetin altında müşteri toparlamak istemiş de olabilir” diye konuştu.

İhraç edilen mallarda KDV olmadığını ve fiyat avantajları bulunduğunu belirten Saral Türk çayında zirai ilaç bulunmadığı için yurtdışında daha kıymetli olduğunu belirtti. Türkiye’nin yurt dışına çay ihracı konusunda sorunlar olduğunu belirten Saral bu yıl Fransa’ya organik yeşil çay gönderildiğini anlattı. Saral Türk çayının Avrupa’daki fiyatının rekabetçi olduğunu söylemenin güç olduğunu da belirtti.


Çaykur Rize turist çayı, Türkiye’de ise 25.90 TL’den satılıyor. Carrefour mağazasında bu aya özel indirimle fiyatı 18.90’a inmiş durumda. Ancak bu rakamla bile Türkiye’deki çay fiyatı, Almanya’daki satış fiyatının çok üstünde.

Türkiye ekonomisi botokslu büyüme yaşıyor!

Türkiye ekonomisi botokslu büyüme yaşıyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.