Çaykur’un Almanya’daki çay fiyatı Türkiye’den ucuz!

Çaykur’un bir kilogram Rize turist çayının Almanya’da 10,50 TL Türkiye’de 25.90 TL olması sosyal medyada gündem oldu.

Çaykur Almanya çay satış fiyatı Türkiye den ucuz

Almanya’da bir kilogram Çaykur turist çayının 2.49 Euro’ya (10,50 TL) satılırken Türkiye’de aynı çayın 25 lira 90 kuruşa satılması sosyal medyada gündem oldu. Çaykur’un konunun farkında olduğu belirtilirken ilerleyen saatlerde bir açıklama yapılabileceği ifade edildi.

Peki ya durum neden böyle? Türkiye’de ihraç edilen çayda yüzde 8 KDV bulunuyor. Yani 25,90 liraya satılan çay için 4,66 TL KDV ödüyoruz.


Böylece çayın Çay-Kur’dan çıkış fiyatı 21,24 TL oluyor. Bu çayın normal koşullarda Almanya’da 5 Euro’dan satılması bekleniyor. Fakat çay 2.49 Euro’dan satılıyor. Almanya’da gıdada yüzde 7 KDV var.

çaykur almanya rize turist çayı satış fiyatı super angebot

Market müşteri toparlamak istemiş olabilir

Çay Sanayii İş Adamları Derneği Başkanı Erdal Saral, Sözcü‘ye yaptığı açıklamada fiyat arasındaki farkı Çay-Kur’a sormak gerektiğini belirtirken, “Oradaki market bazı malları maliyetin altında müşteri toparlamak istemiş de olabilir” diye konuştu.

İhraç edilen mallarda KDV olmadığını ve fiyat avantajları bulunduğunu belirten Saral Türk çayında zirai ilaç bulunmadığı için yurtdışında daha kıymetli olduğunu belirtti. Türkiye’nin yurt dışına çay ihracı konusunda sorunlar olduğunu belirten Saral bu yıl Fransa’ya organik yeşil çay gönderildiğini anlattı. Saral Türk çayının Avrupa’daki fiyatının rekabetçi olduğunu söylemenin güç olduğunu da belirtti.


Çaykur Rize turist çayı, Türkiye’de ise 25.90 TL’den satılıyor. Carrefour mağazasında bu aya özel indirimle fiyatı 18.90’a inmiş durumda. Ancak bu rakamla bile Türkiye’deki çay fiyatı, Almanya’daki satış fiyatının çok üstünde.

Türkiye ekonomisi botokslu büyüme yaşıyor!

Türkiye ekonomisi botokslu büyüme yaşıyor!