İngiltere Büyükelçisi Richard Moore’dan komplo teorisi vurgusu

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, görev süresi bittiği için Türkiye’den ayrılıyor. Sosyal medyadaki paylaşımları ile de sık sık kendisinden söz ettiren Moore, hazırladığı veda videosunda Türkiye vatandaşlarına ‘komploya meraklı olmama’ mesajı verdi.

Türkiye’de geçirdiği sürede sosyal medya hesabı Twitter’da yaptığı esprili paylaşımlarıyla görevi dışında da adından söz ettiren Richard Moore, İngiltere’ye geri dönüyor.


“Komplo teorileri saçmalığının ötesine bakın”

Twitter’daki takipçileri için bir veda videosu hazırlayan Moore, Türkleri çok sevdiğini belirtirken “Birleşik Krallık en yakın ortağınız olmaya devam edecek. Bunun doğruluğunu görmek için sadece şu komplo teorileri saçmalığının ötesine bakmanız yeterli” dedi.

“Fazla gururlu ve zor olabiliyorsunuz”

Moore, şöyle devam etti: “Zaman zaman fazla gururlu ve zor olabiliyorsunuz. Ve keşke komplo teorilerini bu kadar çok seven olmasaydı. Ama aynı zamanda inanılmaz derecede sıcakkanlı ve misafirperversiniz. Pek çok Türk dostum var. Ve çok dirayetlisiniz.”


ingiltere Büyükelçisi Richard Moore komplo teorisi vurgusu

Koyu bir Beşiktaş taraftarı olan Moore, videoyu siyah beyazlı taraftarlara bir sürpriz yaparak bitirdi.

“Türkiye üzerinden oyunlar oynuyor musunuz?” sorusu

Twitter’ı aktif olarak kullanan İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Moore, takipçilerine verdiği yanıtlarla sosyal medyada sıkça gündem oldu. Daha önce Twitter’da @gezencan adlı kullanıcının, “Başkanım Türkiye üzerinde oyunlar oynuyor musunuz? @UKAmbRichard” sorusuna Moore, şöyle yanıt vermişti: “Evet. Golf oynuyorum. Belek üzerinde.”

richard moore twitter komplo teorileri türkler

Biyografi: Richard Moore

Ocak 2014’ten beri Birleşik Krallık’ın Türkiye Büyükelçisi olarak görev yapmaktadır. Türkiye’deki görevine başlamadan önce Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’nda; 2010-2012 yılları arasında Avrupa, Latin Amerika ve Küreselleşme Direktörü, 2008-2010 yılları arasında ise Program ve Değişim Direktörü olarak görev yaptı. Ayrıca, Vietnam, Türkiye (1990-1992), Pakistan ve Malezya’da çalıştı.


Richard Moore, Libya’da doğdu. Öğrenimini Oxford Üniversitesi’nde Felsefe, Politika ve Ekonomi dallarında tamamladı ve Oxford’dan mezun olduktan sonra Harvard Üniversitesi Kennedy School of Government’ta Kennedy Bursu’yla lisansüstü eğitim aldı. 2007 yılında Stanford Executive Program’a katıldı. Maggie ile evli olan Richard Moore, birisi Türkiye doğumlu olan iki çocuk babasıdır. İyi derecede Türkçe konuşabilen Richard Moore’un hobileri arasında golf, uzun yürüyüşler, tüplü dalış, Türk halıları ve porselen koleksiyonunun yanı sıra tarihi yerleri ziyaret etmek yer alıyor.

Birleşik Krallık Büyükelçisi Richard Moore, eşi Maggie Moore ile (Ankara)
Birleşik Krallık Büyükelçisi Richard Moore, eşi Maggie Moore ile (Ankara)

Büyükelçi Moore ile röportaj: Twitter’da mizahi dil çok etkili