Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Kandil’e operasyon açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Irak’ın yeniden imarı için Türkiye’nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacağını açıkladı. Bakan Çavuşoğlu “Afrin gibi Kandil’e de operasyon olmalı. Bunun için ne gerekiyorsa yapılacak” diye konuştu.

Mevlüt Çavuşoğlu ndan Kandil e operasyon açıklaması ırak

Türkiye Irak’a 50 milyar dolar kredi verecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kuveyt ziyareti öncesi gazetecilerin soruylarını yanıtladı. Çavuşoğlu’nun açıklamalarının satır başları şöyle: ” Irak’ın yeniden imarı için Türkiye’nin 5 milyar dolar kredi kolaylığı sağlayacak. Firmalarımızın yüklendiği ve tamamladığı projelerin değeri ise 25 milyar dolar değerinde. Aynı şekilde 50 milyar dolarlık insani ve kalkınma projeleri için kredi vaadinde bulunduk. Firmalarımızı hem projeleri üstlenmeye, hem yatırım yapmaya teşvik edeceğiz. Irak ve Suriye’nin istikrarı bizim için çok önemli. Buranın imari bizim ekonomimiz için de çok önemli.

Çavuşoğlu’ndan Kandil’e operasyon sinyali

Irak’ın PKK’dan YPG’den ve diğer terör örgütlerinden temizlenmesi de çok önemli. Bu konuda ilkesel bir anlaşmamız var. Bunları inşallah Irak’tan temizleyeceğiz. Kandil’in yanısıra Kerkük, Süleymaniye, Sincar da var.Kandil operasyonu olmalı. Bu Irak için de bizim için de çok önemli. Teröristler neredeyse temizlenmeli. Onların olduğu yerde huzur olmaz. Biz nasıl kendi dağlarımız şehirlerimizin de teröristleri temizlediysek Irak’tan da temizleyeceğiz.


Suriye’nin yeniden imarı konusunda biz varız. Ancak bizimle işbirliği yapmak isteyenler Suriye’yi bölmek isteyen terör örgütlerine desteği bitirmesi lazım.”

Kandil Dağı nerede?


Kandil Dağları, Irak ile İran sınırında yer alan ve yaklaşık 1.500 km uzunluğundaki Zagros Dağları’nın bir bölümünü oluşturan sıra dağlardır. Dağın büyük kısmı Irak tarafındaki Erbil ilindedir. Terör örgütü PKK tarafından örgütün ana merkezi olarak kullanılmaktadır.

Erdoğan’dan İlker Başbuğ’a: Gereken cevabı alacak!