Futbolda üstyapınız neyse altyapınız da odur

Hep söylüyoruz ve iddia ediyoruz, bir ülkede üstyapılarınız neyse altyapılarınız da o’dur. Genelde tersi bilinir ve tersi söylenir. Ama söylenen ve bilinen yanlıştır.

Futbolda üstyapı altyapı sorunu (Beşiktaş - Fenerbahçe maçı)

1 Mart 2018 günü oynanan Türkiye Kupası müsabakasındaki Beşiktaş – Fenerbahçe maçının birinci ayağını izlemiş olan ve özellikle futbol altyapılarında yer alan çocuk ve gençlerin bu maçta öğrenecekleri veya öğrenmeleri gereken bir şeyler var mıdır?

Ne yazık ki hiç yoktur!

Peki, görmemeleri ve öğrenmemeleri gereken bir şey var mıdır? Evet, hem de çok şey vardır.


Efendim “Her şey altyapıdan başlar biz altyapıları güzel kuralım ve güzel eğitim verelim, her şey güzel olsun” lafı bir doğru bir laf değildir. Böyle bir futbol dünyasında ve anlayışında böyle bir düşünce kendini aldatmak veya bazı şeylerin farkında olmamak demektir.

Çünkü bir ülkede üstyapılarınızın kalitesi, düzeyi ve yapısı altyapıların kalitesini, düzeyini ve yapısını belirler.

Çünkü altyapılar için olmazsa olmaz rol model üstyapılardır.

Çünkü üstyapılarınızın rol model kalitesi altyapılarınızın gelecekteki kalitesidir.

İşe nereden başlayalım diye soranlara hep şunu söylemeye çalışıyoruz.
Altyapılar ile üstyapılar işleyiş ve uygulama açısından birbirinden bağımsız ama birbiriyle ilgili kurumlardır.


Barcelona takımı olmasaydı, Barcelona altyapısı olmazdı.

Bu “önce evin çatısı, sonra temelini yapmak” demek değildir. Bu “önce evin kuru yapısı/karkası sonra içini ve ince işçiliğini yapmak” demektir. Karkas yapınız bozuksa, ince işçiliğiniz ne kadar iyi olursa olsun, kendini asla gösteremeyecektir.

Efendim oyuncuların çoğu yabancı, Örneğin Querasma yabancı.. Olayların sorumlusu o diye düşünülmesin… Oyunu gibi oyunculuk karakteri iyi olmadığını biliyoruz. Ama yerli olanların da neler yaptıkları ortada.. Bu konuda daha önemli olan şey şudur; örneğin İngiltere Premier liginde de çok yabancı var. Niye orada böyle işler yapmıyor veya yapamıyorlar?
Bu ülkenin üstyapıları, takımları ve ligleri buna müsait.. Çünkü üstyapılarımız yani binamızın karkas yapısı niteliksiz… Futboluyla, genel işleyişi ile durum böyle…

Bir ülkede üstyapıya bakarak o ülkenin altyapısın anlamak mümkündür.

Üstyapılarınıza yani profesyonel anlamda kulüp, takım ve liglerinize çeki düzen vermeden, oradaki kaliteyi ve standardı yukarıya çekmeden, aşağıdan gelen ve gelecek olanların kalite ve standartlarını yükseltmeniz mümkün olmadığı gibi, var olana oryante ederek bozuk düzeni devam ettirirsiniz.

Futbolda ve çoğu alanda bu iş böyledir.


Pazarı düzenlemeden, kurmadan ve yüksek kalitede oluşturmada, pazardaki ürünlerin değerini ve tüketimine olan akışını da kaliteli ve düzenli kılamazsınız.

Futbol sevgisini eskisi gibi yaşayabiliyor muyuz? Passolig kritiği