Hopalupa Kardeşler: Çocuk Edebiyatı’nın yeni kahramanları

Türk Çocuk Edebiyatı’na iki yeni kahraman daha katıldı. İsimleri Zubi ve Lopi olan iki misket: Hopalupa Kardeşler. Sadece hayvanların yaşadığı Dünya’yı keşfe çıkan bu iki kardeşin tek sorunu, yaşadıklarını sonradan hatırlayamıyor olmaları.

Hopalupa Kardeşler: Çocuk Edebiyatı yapı kredi yayınları

Yapı Kredi Yayınları’nın Doğan Kardeş Serisi’nden çıkardığı 2-10 yaş grubu çocuklara yönelik macera kitabı “Hopalupa Kardeşler”in ilki satışa sunuldu.

Mirket kardeşler Zubi ve Lopi Hopalupa’nın “Görülmesi Gereken 100 Yer” kitabından rastgele bir sayfa seçerek gittikleri ülkelerdeki maceralarının anlatıldığı “Hopalupa Kardeşler” kitaplarının ilki Çin Seddi’nde geçiyor.


Karakterlerin hepsinin farklı hayvanlardan oluştuğu ama tüm hayvanların insanlar gibi yaşadığı bu hikayelerde, keşfedilen yerler hakkında çocukların anlayabileceği şekilde genel kültür bilgisi veriliyor.

Yaşadıkları maceraları hep güzel duygularla hatırlayan Hopalupa Kardeşler, ne yazık ki sonradan yaşadığı her şeyi unutuyor. Doğayı ve kendi evlerini çok seven iki kardeşin bir sonraki seyahati aynı kitaptan seçecekleri başka bir ülkeye olacak.


Elektronik Mühendisi, 1974 doğumlu Arif Düzgün Akbayır’ın yazdığı ve 1972 doğumlu Güzel Sanatlar Akademisi mezunu ve daha önce bir çok çocuk kitabını resimlemiş olan Betül Akzambaklar’ın renklendirdiği kitap, Akbayır’ın kızı Güneş ve Akzambaklar’ın oğlu Can’a ithaf edilmiş.

Küçük Prens: ‘Çocuk kitabı olmayan çocuk kitabı’


1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.