Sosyal medyayı doğru kullanma rehberi

Dijital dünyanın gereksinimlerini, yaratıcılıklarını, analitik bakış açılarını, estetik ve işlevsel fikirlerini tüm dijital platformlarda en iyi projeleri yaratmak için kullanan Red&Grey sunduğu hizmetler ile dijital medyada fark yaratıyor. Günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişmesiyle önemli bir boyut kazanan sosyal medyayı markalar nasıl kullanıyor?

Özellikle genç ve dinamik bir “online nüfus”a sahip olan ülkemizde markaların sosyal medya kullanımları dijital dünyadaki algılarını da etkiliyor. Bu nedenle Red&Grey Kurucu Ortağı Furkan Reis de “Markalar için sosyal medyayı doğru kullanma rehberi” başlıklı bir makale yayınladı.

Furkan Reis’in Yazısı:

Dijital platformlar popülerlik çizgisini yükselterek kullanıcıların hayatında önemli yer tutmaya devam ediyor. Artış gösteren trendin farkında olan markalar, pazarlama iletişimlerinin temelinde bu mecraları dahil etmek ve doğal olarak da fayda sağlamak istiyorlar. Bu sebeplerden, zaman geçtikçe sosyal medya iletişimine ayrılan bütçe dilimleri de giderek büyüyor. Markaların iletişim noktasında yüzlerini sosyal ve dijital mecralara dönmelerindeki asıl amaç; daha samimi iletişim kurmak, kullanıcı-marka bağını güçlendirmek ve başarılı bir pazarlama iletişimi sağlamak. Bu amaç doğrultusunda bazı markalar doğru bir strateji izlerken, bazıları ise mecra dinamiklerine uymayan, sağlıklı diyemeyeceğimiz sonuçlar elde edebiliyorlar.


Peki, bu sonuçlar nasıl ortaya çıkıyor, ne gibi planlamalar sonucunda hatalar meydana geliyor?

Markaların Dijital Platformlarda Yaptıkları Kronik Hatalar:

Plansız Süreç: Pek çok firma iletişim stratejilerinin temelini oluşturacak olan doğru stratejiyi belirlemeden, plansız bir süreçle ilerliyor. Sonuç olarak da süreç belirli bir zaman dilimini geride bıraktıktan sonra ne tür bir yol izleyeceklerini belirleyemiyorlar. Dolayısı ile bu kararsızlık, iletişim dillerine yansıyarak kullanıcıların etkileşimini olumlu şekilde etkileyemiyor.

Takipçi Sayısı: Markalar takipçi sayısı ile prestij ve erişimin doğru orantılı olduğunu düşünmekteler. Ancak dijital mecraların gerçekleri göz önüne alındığında bu düşüncenin çok doğru olmadığını söyleme mümkün. Göreceli olmakla birlikte rakamsal olarak küçük çaplı bir kitle ile beraber daha iyi sonuçlar elde etmek mümkündür. Önemli olan takipçi sayısından ziyade; doğru kitleye, doğru mesajla seslenmek ve takipçilerden geri dönüş alabilmektir.

Tek Yönlü İletişim: Özellikle geleneklerine bağlı markalar, iletişim trendlerini güncel olarak takip edemeyerek bu yanılgıya sıkça düşebiliyorlar. Bu tür yanlışların doğmasına sebep olan ana nedenlerden biri ise geleneksel reklam modellerinin dijital platforma taşımaya çalışması olarak gösterilebilir. Her markanın kendi kitlesini tam anlamıyla tanımlayıp tanıyarak, kitlesine özel lifestyle içeriklerle seslenmesi çözüm olarak gösterilebilir.

Markalar dijital platformları doğru şekilde nasıl kullanabilir?

Strateji Belirlemek: Markaların, yeni bir strateji belirlemeden önce ilk olarak yapması gerekenler; yer almayı hedeflediği platformda “neden var olması gerektiği” sorusuna cevap bulmak olacaktır. Cevaplanması gereken diğer iki ana maddemiz: “Amaç ve elde edilmek istenen Sonuç” olacaktır. Bu soruların cevaplarına yanıt bulduktan sonra markanın kendi yapısına uygun strateji belirlenmelidir.

Doğru Ajans: Sosyal medya yönetimi, anlık değişkenleri ve hızlı yayılım sağlayabilmesi özelinde oldukça hassas bir konu. Bu doğrultuda, yönetim sürecini alanında tecrübeli ve kendini ispatlamış ajanslarla ilerlemek, markayı hedefe ulaştıracaktır. En önemli konu ise; çalışılan ajansın ekibinde yer alan sosyal medya uzmanının markayı “kendi markasıymışçasına tüm detayları ile sahiplenebilme ve yönettiği markanın kılığına bürünebilme yeteneğinin gerekliliğidir.” Başarılı sonuçlar elde etmek bu şekilde çok daha hızlı ve sağlam biçimde ortaya çıkacaktır.


Doğru Kitle: Genel düşüncenin aksine takipçi sayısının fazla olması, o markanın başarılı olduğunu göstermez. Önemli olan sayfayı takip eden insanların gerçekten sizin kullanıcınız olup olmadığıdır. Bunu anlayabilmenin yolu ise oldukça basit. Paylaşılan içeriklere bakarak, kullanıcıların paylaşılan post ile girdikleri etkileşim, yorum ve paylaşım sayısını değerlendirerek tüm tabloyu net olarak oluşturabilirsiniz. Markalar bu maddelere göre kendi sayfaları için özeleştiri yapabilmeleri mümkün olacaktır.

Geleneksel medyadan daha ucuz, daha etkin!

Sosyal medya mecraları televizyon, radyo, gazete gibi mecralarla kıyaslandığında daha ucuz ancak çok daha etkin reklam olanağı sunuyor. Markanıza ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için reklam yapmak istediğinizde, çok uygun fiyat ve etkin yöntemler bulabilirsiniz. Sosyal ve dijital mecralar sunduğu spesifik hedefleme yöntemleri ile bu imkanların tamamını bizler sunmaktadır. Örneğin bir kafe sahibi Facebook’ta reklam vermek istediğinde işletmesinin belirli bir mesafe yakınında yaşayan, belirli yaş aralığındaki, belirli eğitim grubundaki insanların bu reklamı görmesini sağlayabilir. Böylelikle reklam bütçesi etkin ve verimli şekilde kullanılmış olur.

Dijital itibar yönetimi

Çoğu kişi bir marka veya ürün hakkında internette araştırma yaparken, marka ve ürün adının yanına şikayetini yazarak arıyor. Böylelikle ilgili marka veya ürün hakkında internette bulunan şikâyet ve yorumlara bakarak satın alma kararı veriyor.

Örneğin; bir müşterinin şikayetini iletmek için çağrı merkezini arayıp dakikalarca ulaşamaması kızgın ve memnuniyeti düşmüş bir müşteri profili oluşturabilir. Buna karşın, müşteri ve takipçilerin sadece bir tweet paylaşımıyla ya da Facebook sayfanıza attığı bir mesaj ile hemen cevap alması; memnun, mutlu hatta sadık bir müşteri profiline yaratmaktadır.

Markanız adına etkin sosyal medya iletişimi yapmak, memnun olmayan müşterilere çok daha hızlı ulaşarak, onların şikayetlerini daha çabuk çözebilmenizi sağlayacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan United Airways firmasının uçağından zor kullanılarak bir yolcunun indirilmesi, sosyal medyada gündem oluşturmuş ve şirketin hisselerinin bir günde 750 milyon dolar değer kaybetmesine sebep olmuştur.

Son olarak;


Günümüz sosyal medya ve dijital mecraları, markalar için en önemli iletişim platformlarıdır. Bu doğrultuda; markaların, kendilerini kullanıcılara doğru tanıtıyor olması ve doğru iletişim stratejisi ile pazarlama iletişimi kurması büyük önem taşıyor. Stratejinin doğru biçimde yaratılması, alanında profesyonel ve kendini ispatlamış ajanslardan destek alınması, yaratıcılık ve yenilikten hiçbir zaman vazgeçilmemesi başarılı sonuçların doğal olarak oluşmasını sağlayacaktır.

Markalar açısından sosyal medya kullanımı neden önemli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.