23 Nisan’a özel tatil rotaları

Bu yıl 23 Nisan’ın pazartesi gününe denk gelmesiyle birlikte çalışanlar tatil planları yapmaya başladı. İşte 23 Nisan’a özel kaçış rotaları!

tatil rotaları

Bu mevsimde yaylalarında çiçeklerin açtığı Karadeniz’den eşsiz güzellikte manzaralar sunan Ege sahillerine kadar gidilebilecek birçok lokasyon bulunuyor.

Yoğun çalışma hayatı ve şehrin stresinden uzaklaşıp birkaç gün tatil yapmak günümüzde çok büyük bir ihtiyaç haline gelse de, bu zamanı yaratmak her zaman mümkün olmuyor. İşte bu nedenle resmi tatiller, çalışanlar tarafından tatil olarak değerlendiriliyor.


Bu yıl pazartesi gününe denk gelen 23 Nisan, hafta sonu ile birlikte üç günlük bir tatil yapmaya olanak tanıyor. Tatil için çalışanların adresi tatilsepeti.com, bu dönem için birbirinden keyifli yurt içi rotalar sıraladı.

Göynük, Bolu

Üç günlük tatilinizde, dünya sakin şehirler ağı Cittaslow zincirinin bir üyesi olan Göynük’ü ziyaret edebilirsiniz. Bu eski Osmanlı şehrinde sakin yaşamın huzurunu duyumsayarak sokaklarda dolaşmak keyif verecektir. Göynük’ün yalnızca 11 kilometre uzaklığında olan Çubuk Gölü ise muhteşem manzarasıyla adeta zamanı durduruyor. Yel değirmenleriyle ünlü bu gölün kenarında kahvaltınızı yaptıktan sonra, Çubuk yaylasına doğru trekking yapabilirsiniz.

Salda Gölü, Burdur

Türkiye’nin Maldivleri olarak anılan Salda Gölü hem harika doğa görüntüleri hem de birçok karakteristik özelliği ile Anadolu’da adeta gizli bir cennet. 1. Derece Sit Alanı olarak kabul edilen göl, dünyada Mars özelliklerine sahip iki yerden biri olma unvanını taşıyor. Pek çok endemik tür barındıran Salda’yı keşfetmek için bölgeden ayrılmayıp çadır alanlarında, bungalovlarda ya da birkaç yıl önce açılan tesiste konaklayabilirsiniz.

Assos, Çanakkale

Midilli Adası’nın karşısındaki Behramkale Köyü’nde yer alan Assos, antik çağların en önemli yerleşim yerlerinden biri. Antik liman, tepede yer alan köy ve yöreyi adeta açık hava müzesine dönüştüren antik kent, bölgede görülecek başlıca yerler. Buz gibi deniziyle bu aylarda yüzmek için uygun olmasa da, sakin koylarında bahar güneşinin tadını çıkarabilirsiniz. Assos, Ege balıklarının mevsiminde bulunabileceği zengin menüsüyle de dikkat çeken bir tatil bölgesi. Bu nedenle üç günlük tatilden balığa doymuş bir şekilde geri döneceksiniz.


Kaz Dağları, Balıkesir

Oksijeni bol havası ve yemyeşil atmosferi ile öne çıkan Kaz Dağları, her mevsim ayrı bir güzellik sunuyor. Adatepe, Yeşilyurt, Milli Park, Zeus Altarı ve Mıhlı Çayı ise bölgede görebileceğiniz turistik duraklardan birkaçı. Hem keyifli bir gün geçirmek hem de piknik yapmak istiyorsanız özellikle Mıhlı Çayı’na mutlaka uğrayın! Çayın kenarındaki mesire alanında, ailenizle birlikte enfes bir piknik keyfi yaşayabilirsiniz.

Sapanca, Sakarya

Özellikle İstanbul’da yaşayıp, şehrin karmaşasından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin aklına gelen ilk adres Sapanca. Göl çevresindeki lokantalarda lezzetli balıklar yiyebilir, yürüyüş veya bisiklet turu yapabilirsiniz. Bu turları, çevredeki Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihi eserleri inceleyerek kültürel bir geziye dönüştürmek de mümkün. Gölden biraz uzaklaşıp ormanın içindeki patikaları keşfetmek isteyenler ise ATV turu ile tatillerine macera katabilir.

Tirilye, Bursa

Balığı, zeytini, Rum ve Osmanlı evleriyle adeta başka bir zamana götüren Tirilye’yi, bir falezin üzerine kurulmuş olan Çamlı Kahve’den izlediğinizde, ne kadar güzel bir yere geldiğinizi fark edeceksiniz. Her ne kadar şu anda restorasyon çalışmaları sürse de, tüm görkemiyle ayakta olan Taş Mektep, 7. yüzyılda kilise olarak yapılan, 1560 yılında camiye dönüştürüldüğü halde kilisenin genel yapısının korunduğu Fatih Cami, iki sokak arasında kalan ve daracık yapısından dolayı ‘tabut ev’ olarak adlandırılan bina, görmeniz gereken yerler arasında.

Cunda, Balıkesir

Cunda, Ege’de baharda gidilebilecek en güzel lokasyonlardan biri. Baharda ziyaretçilerini rengarenk çiçekler ile karşılayan bu şirin ada, Rum mimarisinin izlerini taşıyan taş evleri ve sokakları ile tarihi de yeniden yaşatıyor. Bölgede Taksiyarhis Kilisesi, Despot Evi, Agia Triyada Kilisesi ve Ayışığı Manastırı’nı gezebilirsiniz. Ayrıca zeytinyağlı mezeleri ve lezzetli zeytinlerini de çok seveceksiniz.

Seferihisar, İzmir

Türkiye’nin ilk Cittaslow’u olan Seferihisar, Ege’nin tüm nimetlerini barındıran, huzur dolu, sizi dinlendirecek bir lokasyon. Organik tarımın, yerli tohumun desteklendiği Seferihisar’da en güzel Ege lezzetlerini tadabilirsiniz. Sığacık Kalesi, Teos ve Lebedos Antik Kentleri ve Çıfıt Kalesi Seferihisar’da gezilecek yerler arasında bulunuyor.

Kapadokya, Nevşehir


Kendine has dokusu ve büyüleyici bir atmosferi olan Kapadokya’ya geldiğinizde, denemeniz gereken ilk aktivite hiç şüphesiz balon turları. Sabahın çok erken vakitlerinde başlayan turlar, Anadolu coğrafyasını kuş bakışı olarak seyredebilmenize yardımcı oluyor. Ayrıca Kızılçukur’da kısa bir yürüyüş yapmak, bölgeyi at sırtında keşfetmek, Rum Mahallesi Sinasos’ta akşam yemeği yemek, tarihi taş evleri incelemek de yine Kapadokya gezisinin vazgeçilmez anlarından.

En uygun fiyatlı yurt dışı seyahat rotaları hangi ülkeler?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.