Seçim zirvesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan 15:30’da açıklama yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kabul etti. Erken seçim gündemli kritik görüşme yarım saat sürdü. Erdoğan bugün saat 15:30’da açıklama yapacak.

erken Seçim zirvesi: Cumhurbaşkanı Erdoğan 15:30'da açıklama yapacak

SON DAKİKA: Beştepe’de gerçekleşen kritik görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bugün saat 15:30’da erken seçim konusunda açıklama yapması bekleniyor.

24 Haziran veya 16 Eylül tarihleri konuşuluyor!

Devlet Bahçeli’nin sözleriyle ete-kemiğe büründü. Bahçeli’nin açıklamasından, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AK Parti yönetiminin haberi olmadığı ve Erdoğan’ın yakın çevresine “Duyunca üzüldüm” dediği iddia edildi. Bahçeli sürprizi olarak, siyaset gündemine bomba gibi düşen erken seçimin, en erken haziran sonu ya da eylül ayı içinde olacağı öne sürüldü.


Devlet Bahçeli’nin üçüncü erken seçim çıkışı

Ankara’yı bir anda hareketlendiren Devlet Bahçeli’nin açıklaması, siyaseti yakından izleyenler için üçüncü kez yaşanıyor. 2002’deki erken seçim kararı ile 7 Haziran 2015’te yapılan genel seçimlerden kısa bir süre sonra 1 Kasım’da genel seçimlerin yenilenmesi kararlarının altında yine Bahçeli’nin imzası olduğunu bilenler için durum pek sürpriz olmadı. Ancak bu noktada bir hafta öncesine kadar açık ve kapalı toplantılarda, “Erken seçim gündemimizde yok, bunu kamuoyuna da böyle anlatın” diyen Erdoğan’ın sözleri nedeniyle erken yapılacak bir seçim fikrinden uzaklaşanlar şaşırdı.


Kulislerdeki iddiaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Bahçeli’nin açıklamasını kamuoyu ile birlikte öğrendi. Bu nedenle, kendisine yöneltilen sorular karşısında, “Yarın (bugün) kendisiyle görüşeceğiz, kararımızı o zaman açıklarız” demekle yetinen Erdoğan, grup konuşmasını da değiştirmedi ve konuşmasında birkaç kez genel seçimlerin 2019’da olacağına dair vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanlığı 2018 ‘Seçim anketi’