Abdi İbrahim uyardı: İlaçta yokluk dönemi başlayabilir!

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, kurun geldiği seviyenin ilaç sektörünü çok zorladığını; piyasada ithal ilaçta yokluk döneminin başlayabileceğini belirtti.

Abdi ibrahim nezih barut ilaçta yokluk enflasyon döviz kur sgk indirimi

“Kurdaki artış ilaç sektörünü zorluyor”

Dolar kurunun geldiği seviyenin en çok etkilediği sektörlerin başında ilaç sektörü geliyor. Dün aynı günde 1 milyar TL’lik yatırım hamlesini açıklamak üzere basın mensupları ile bir araya gelen Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, “Kurdan en çok etkilenen bir inşaat, bir de ilaç. Kur sektörü zorluyor. Biz fedakarlığa devam ederiz, ama ithal ilaçlarda bir süre sonra yokluklar başlayabilir” dedi.

“İlaçta yokluk, kanser ilaçlarını tehlikeye sokabilir!”

Dünya gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre; Türkiye’de piyasada satılan ilaçların halen yüzde 55’i ithal. Özellikle biyoteknoloji, göz ve kanser ilaçlarında piyasada ilaç sıkıntısı oluşması tehlikesi var. Nezih Barut, bazı göz ilaçlarında bunun başladığını söyledi.

Barut, kârlılıkta bugünden daha kötü bir döneme tanık olmadığını vurgulayarak, “Biz bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz. 3. nesil sanayiciyiz, ülkemize karşı sorumluluğumuzu cesaretle yerine getiriyoruz. Ancak ilacı ithal edenler zarar etmeye ne kadar dayanabilir. Bu yapı sürdürülemez” ifadelerini kullandı.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut
Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut

Nezih Barut: İlaçta yokluk dönemi başlarsa…

İlaç sektöründe fiyatlama 1 euro 2.68 TL üzerinden hesaplanıyor. Bunun üzerine SGK bir de iskonto uygulatıyor. Nezih Barut, kurun geldiği bu seviyenin şirketlerin kârını erittiğini, Abdi İbrahim’in global ligdeki pozisyonunu da ilk 100’ün gerisine düşürdüğünü anlattı. Barut, ilaçta yokluk dönemi başlarsa enflasyonu etkileyeceği için ilaç fiyatlarını artırma değil, ama SGK’nın iskonto oranında bir düşüş yoluna gidilebileceğini belirtti.

2018 ekonomik krizi seçimden önce mi sonra mı?