Gediz Deltası’ndaki otoban projesi flamingoları tehdit ediyor

62 yaşındaki Ali Fuat Gülşen dünyadaki her 10 flamingodan birinin yaşadığı Gediz Deltası’nda yapılması planlanan Körfez Geçiş Otoban Projesi’ne tepki olarak 1700 kilometrelik bir bisiklet yolculuğuna çıktı.

Gediz Deltası izmir körfez otoban projesi flamingo ali fuat gülşen bisiklet

Gediz Deltası’nda geçen sene yaklaşık 20 bin çift flamingo kuluçkaya yatmış ve akabinde yapılan sayımla dünyadaki her on flamingodan birinin Gediz Deltası’nda ürediği belgelenmişti. 189 farklı kuş türünün yaşadığı Gediz Deltası, dünya flamingo nüfusunun yüzde 10’una ve Avrupa flamingo nüfusunun da yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor.

Öte yandan, Gediz Deltası’nda yaşayan flamingo beslenme ve üreme kolonisi İzmir Körfez Otobanı Projesi ile tehdit altında girdi. Bu projeye karşı Doğa Derneği, TMMOB ve EGEÇEP’le birlikte 85 kişinin otoban projesinin Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu kararının iptali için açtığı dava devam ediyor.


Flamingo kolonisi tehdit altında!

Gediz Deltası izmir körfez otoban projesi flamingo ali fuat gülşen bisiklet

Bu arada, 62 yaşındaki emekli eczacı Ali Fuat Gülşen, bu doğa tahribatına dikkat çekmek için 1700 km.’lik bir bisklet turuna çıktı. Doğa Derneği‘nin desteğiyle bu hafta Yalova’dan yola çıkan Gökşen Bursa ve Balıkesir’den sonra tüm Ege kıyılarını bisikletle katederek Datça’ya ulaştı. Havaların çok sıcak olmasından dolayı eriyen asfaltta bisikletle yol almanın çok zor olduğunu belirten Gülşen, şimdilik yoluna devam ediyor ve planladığı gibi yolculuğunu Mersin’de bitirmeye çalışıyor.

Gediz Deltası izmir körfez otoban projesi flamingo ali fuat gülşen bisiklet

Geçen sene bireysel olarak lösemili çocuklar için İstanbul-Antalya arası 800 km bisiklet süren Gülşen; daha önce de 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamak ve “Teröre hayır” demek için Marmara Bölgesi’nde 700 kilometrelik başka bir bisiklet turu gerçekleştirmişti.

Gediz Deltası, UNESCO Dünya Doğa Mirası kriterlerinin tamamını yerine getiriyor. Ali Fuat Gülşen’in talebi; deltanın otoban projesi ile yok edilmekte olmasına dikkat çekmek ve ivedi olarak UNESCO listesine alınması.

ali fuat gülşen

#FlamingomaDokunma

#KöprüdenÖnceSonÇıkış

#FlamingolarAdınaDavacıyız


#GedizDeltasıHepimizindir

İzmir Kuş Cenneti’ni cehenneme çevirecek köprü projesi


1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.