Demokrasi mücadelesi: 8 saatte 150 bin imza!

Türkiye genelinde 957 ilçedeki seçim kurullarında, cumhurbaşkanlığı adaylığı için imza verme işlemleri başladı. Yurdun dört bir yanında vatandaşlar, adaylarının seçimlere girebilmesi için imza veriyor. Saat 16:00 itibariyle toplam 150 bin vatandaşın, adaylar için imza verdiği öğrenildi. Meral Akşener’in 100 bin imzayı geçtiği iddia edildi.

8 saatte 150 bin imza: Meral Akşener 100 bini geçti!

Devlet Bahçeli’nin “100 bin imzada Fetö aransın” açıklaması geri tepti. Yurdun dört bir yanında vatandaş imza verebilmek için seferber oldu!

24 Haziran seçimlerinde, 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimler için imza verme işlemi başladı. Bu sabah saat 08:00’da başlayan işlemler 9 Mayıs akşamı saat 20:00’a kadar sürecek.


Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıklamasına göre; 100 bin imza ile Cumhurbaşkanı adayı olabilecek isimleri şunlar; İyi Parti lideri Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek ve Adalet Partisi lideri Vecdet Öz.

İstanbul’da yoğunluk

İmza verme işleminin resmen başlamasının ardından vatandaşlar bölgelerindeki ilçe seçim kurullarına akın etti. Seçimlerin kaderini belirleyecek olan, Türkiye’nin en kalabalık kenti İstanbul’da da işlemler sorunsuz sürüyor.


meral akşener 100 bin imzayı geçti
İyi Parti lideri Meral Akşener’i destekleyenler imza vermek için uzun kuyruklar oluşturdu.

8 saatte 150 bin imza

İmza veren her vatandaş; kuruldan imza attığına dair bir de belge alıyor. Bu belgelerin üzerinde yazan başvuru rakamına göre saat 16:00 itibariyle Türkiye genelinde 150 bin vatandaş, adaylar için imza verdi. Hangi adaya kaç imza verildiği netlik kazanmadı.

Partilerin temsilcileri not alıyor

Öte yandan seçim kurulları önünde İyi Parti, Saadet ve Vatan Partisi’nin temsilcileri de bulunuyor. Bu temsilciler; binadan çıkan vatandaşlara “Kim için imza verdiniz?” diye sorup, kendi adaylarına verilen imza sayısını takip etmeye çalışıyorlar.

Meral Akşener 4 saatte 100 bin imzayı geçti!

meral akşener 100 bin imzayı geçti

Yeniçağ Gazetesi’nin iddiasına göre İyi Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener için başlatılan imza kampanyası ilk 4 saatte 100 bin imzayı geçti. YSK önlerinde uzun kuyruklar oluştu.

meral akşener 100 bin imza ysk seçim kurulu

Nasıl imza verilecek?


YSK’nın ilçe seçim kurullarına giderek, Cumhurbaşkanı adayı olarak göstermek istedikleri isimlere imza vermek isteyenler aşağıdaki link üzerinden ilçe seçim kurulları listesine ulaşabilirler. Herkesin kendi bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulunda imza vermesi gerekiyor.

Muharrem İnce’den 1. Meclis önünde seferberlik çağrısı (Video)