Mercan Aşkına: Ferhan Coşkun’un yeni fotoğraf sergisi

Sualtı fotoğrafçısı Ferhan Coşkun, bir süredir yürütülen Marmara’daki mercanları kurtarma projesi sırasında çektiği fotoğraflardan yeni bir sergi daha açıyor. “Mercan Aşkına” isimli projenin ikinci sergisi Beyoğlu İFSAK’ta 5-24 Mayıs arası gezilebilecek.

Mercan Aşkına: Ferhan Coşkun yeni fotoğraf sergisi ifsak

Ferhan Coşkun’un yeni fotoğraf sergisi İFSAK’ta!

Sivriada’daki mercanları bekleyen yok olma sürecini önleyebilmek adına, ADYSK (Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü) Derneği, İstanbul Üniversitesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı’ndan bilim insanlarının rehberliğinde geçen yıl başlatılan çalışmayla, mercanlar Sivriada’daki inşaat bölgesinden daha uzak bir noktada yer alan Balıkçı Adası’na (Neandros) taşındı ve böylelikle Sivriada mercanların genetik zenginlikleri muhafaza edilmesi mümkün oldu.

Bu projeye gönüllü olarak katılan sualtı fotoğrafçısı Ferhan Coşkun, çalışmalar sırasında çektiği fotoğraflardan hazırladığı ikinci sergisini, 5 Mayıs’ta İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK), İbrahim Zaman Sergi Salonu’nda açıyor. Sergi serisinin ilki Şubat ayında İstanbul Deniz MÜzesi’nde gerçekleşmişti. Projenin üçüncü sergisi Heybeliada’da açılacak.


5 Mayıs 2018, saat 17:00’de açılacak olan sergide aynı zamanda, Serco Eksiyan’in çektiği, Bengiz Özdereli ve Akın Bağcılar’ın montaj ve kurgusunu yaptığı  “Mercan Aşkına Projesi Belgeseli” de gösterilecek. Sunumdan sonra ise, projede bulunan gönüllüler tarafından ufak bir anlatım ve soru cevap bölümü gerçekleştirilecek.


Mercanların taşınma sürecinde yaşanan yaşam mücadelesine tanık olacağımız sergi, 24 Mayıs 2018 tarihlerine kadar İFSAK’ta gezilebilecek.

Mercan Aşkına: Ferhan Coşkun yeni fotoğraf sergisi ifsak sivriada

Ayşe Erbulak farklı sohbetiyle İskandinav edebiyatıçılarını ağırlıyor


1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.