Ali Koç mu Aziz Yıldırım mı? Sosyal medyada taraftar kimi istiyor?

Fenerbahçe başkanlık yarışında! Ali Koç mu Aziz Yıldırım mı? Sosyal medyada Fenerbahçe taraftarı en çok kimi istiyor?

ali koç aziz yıldırım fenerbahçe başkanı

Adba International, The Brand Age Dergisi için Fenerbahçe başkanlık seçimleri öncesinde sosyal medyada taraftar nabzını ölçtü.

Türkiye’nin gündeminde siyasiler seçimler bulunurken, milyonlarca Fenerbahçe taraftarının merakla sonucunu beklediği bir seçim daha var. Bir yanda Aziz Yıldırım, diğer tarafta Ali Koç


Türk futbol tarihinin de en büyük seçimlerinden gösterilen Fenerbahçe’nin başkanlık seçimleri için sarı-lacivertlilerin kongre üyeleri yarın sandığa gidecek. Koç’un 22 Eylül 2017 tarihinde adaylığını açıklamasının hemen ardından başlayan seçimin nabzı ve adaylar hakkındaki konuşmalar sosyal medyaya yansıdı.

Sosyal CRM ve sosyal veri analizi şirketi Adba International, The Brand Age Dergisi için 1 Nisan 2018-27 Mayıs 2018 tarihleri arasındaki dönemi baz alarak hazırladığı raporda Fenerbahçe’nin başkanlık seçimleri öncesinde adayların sosyal medya performansını değerlendirdi.

Ali Koç, Aziz Yıldırım’ın iki katı konuşuluyor!

Taraftarların sosyal medya platformlarındaki konuşmaları, internette yer alan haberler, forum yazıları, Ekşi Sözlük gibi içerik platformlarının tamamı analiz edildiğinde Koç’un bahsedilme sayısının 235.034, Aziz Yıldırım’ın 137.057 olduğu görülüyor. İkilinin birlikte bahsedildiği içeriklerin sayısı ise 85.509 olarak ortaya çıkıyor. Birlikte bahsedildikleri içerikler de göz önünde bulundurulduğunda Koç’un toplam konuşulma sayısı 320.543’e ulaşıyor. Yıldırım ise 222.526 defa konuşulma ile Koç’u takip ediyor.

Ali Koç: 235.034

Aziz Yıldırım: 137.057

Koç ve Yıldırım: 85.509

Ali Koç tüm platformlarda lider

İki başkan adayının da mecra bazında konuşulma oranı incelendiğinde, taraftarların adaylar hakkında en çok Twitter’da konuşulduğu görülüyor. Koç Twitter’da toplam 205.887 defa konuşulurken, Yıldırım’ın ulaştığı sayı 163.931.

Ali Koç haber türündeki içeriklerde de öne çıkarak, Aziz Yıldırım’ın iki katını aşkın oranda konuşulmaya sahip. Koç hakkında toplam 72.563 haber içeriği bulunurken, Aziz Yıldırım 34.923 haber içeriğinde yer alıyor.

Seçim heyecanı taraftarların gündeminde

Koç, 22 Eylül 2017 tarihinde adaylığını açıkladı ancak seçim tarihi yaklaştıkça adaylar sosyal medya kullanıcıları tarafından daha çok konuşulmaya başladı. Nisan ayında Koç günde ortalama 3.654 defa sosyal medyada yer alırken, Yıldırım ise 3.128 defa konuşuldu.

Mayıs ayına girdiğimizde taraftarlar Koç’tan bahsettikleri içeriklerin sayısını iki katına çıkararak günlük ortalama 7.540 defa Koç’tan bahsetti. Aziz Yıldırım hakkında ise mayıs ayında günlük ortalama 4.591 paylaşım yapıldı. Seçim günü yaklaştıkça, adayların ekranlarda daha sık yer alması ve seçim çalışmalarını hızlandırması, adayları sosyal medya taraftarının da gündeminde tuttu.

Mağlubiyet faturası Aziz Yıldırım’a kesildi

Taraftarlar Ali Koç’tan en çok CNN Türk’te “Hakan Çelik ile Hafta Sonu” programına konuk olarak katıldığı 27 Mayıs tarihinde bahsediyor. Sosyal medya kullanıcıları Aziz Yıldırım hakkında ise en çok 19 Mayıs tarihinde Süper Lig şampiyonluğunun sarı-lacivertliler için kaybedildiği gün konuşuyor.

10 taraftardan 6’sı Yıldırım’ı sevmiyor

Taraftarların iki aday hakkında Twitter’daki konuşulma oranları incelendiğinde Aziz Yıldırım ile ilgili konuşmaların %63’ü negatifken, yalnızca %14.7’sinin pozitif olması dikkat çekiyor. Koç hakkında taraftarların %51.2’lik çoğunluğu pozitif bahsederken, sadece %11.2’si negatif içerikli kunuşuyor. Özellikle 2017-2018 İlhan Cavcav sezonunda şampiyonluğu ezeli rakibi Galatasaray’a, Türkiye Kupası’nı ise Akhisar’a kaptırıldıktan sonra Aziz Yıldırım hakkında eleştiri içeriklerinin arttığı görülüyor.

Taraftar “yeter!” diyor

Taraftarların Aziz Yıldırım hakkında konuştuğu içerikler analiz edildiğinde yeter, git, istifa, tamam kelimelerinin öne çıktığı görülüyor.

Ali Koç’tan bahsedilen içerikler analiz edildiğinde ise geliyor, destek, güneş doğacak kelimeleri ön plana çıkıyor.

Adayların hakkında konuşulan içeriklerde en çok kullanılan kelimeler şu şekilde:

Ali Koç: Fenerbahçe, geliyor, destek, güneş doğacak, adam, başkan, başkanım, şampiyonluk, başkanımız

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe, yeter, git, istifa, kongre, başkan, temmuz kumpas, şekip, küfür


En çok etkileşime sahip içerikler Ali Koç hakkında

Taraftarların adaylar hakkında konuştuğu çok etkileşim alan tweet’lere bakıldığında en çok etkileşime sahip içeriklerin Ali Koç hakkındaki içerikler olduğu görülüyor. Aynı zamanda Ali Koç’u destekleyen kullanıcılar #AliKoçGeliyor hashtag’ini kullanırken, Aziz Yıldırım’ın tekrar başkan olmasını isteyen kullanıcılar ise desteklerini #RuhumuzBir hashtag’i ile belirtiyor.

En çok etkileşim alan tweetler şu şekilde:

@AbdulkerimDrmz_: 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe’ye alçakça saldıran gazetecilerle söyleşi yapan Aziz Yıldırım. Bu Fenerbahçe düşmanlarını karşısında görmek istemeyen adeta hokkabaz yapan Ali Koç. Hala kime oy vereceğim diye düşünen kongre üyesi, Fenerbahçe düşmanıdır.”

@salcareyiz: Alex’in ahı var, Nisan’da şampiyon yapan Ersun Yanal’ın ahı var, mektupla yollanan Emre’nin ahı var, forması orijinal değil diye azarladığın çocuğun ahı var. Aziz Yıldırım senin yüzünden Fenerbahçe’nin üstünde AH var sen gideceksin güzel günler öyle gelecek.”

@MagnificientFB: Ali Koç’un tarihe geçecek efsane konuşması; bıçak kemiğe dayandı, şimdi artık sahne bizim!”

@fatihportakal: Renklerine gönül veren sade bir Fenerbahçeli olarak değişime inananlardanım Başkan #AzizYıldırım başarısız olduğu için değil, uzun yıllardır aynı koltukta olduğu için değişime inananlardanım. Değişim her zaman yeni hayaller, yeni heyecanlar demektir. Umarım #AliKoç kazanır.”

Ali Koç hakkındaki olumlu iletiler

@erdiayar17: Aziz Yıldırım hayatında ilk defa gerçek bir seçime girecek. İnşallah ve hayırlısıyla her türlü engele rağmen Ali Koç başkan olacak… #AliKoçGeliyor”

@gbayar9: Fenerbahçe bizimdir bizim kalacak, Ali Koç başkan olacak. Kombineler yok satacak.”

Aziz Yıldırım hakkında olumlu iletiler

@CirkinKraL31907: Ali Koç gelecek güneş doğacakmış… Sağlık sorunlarına rağmen bir senesini hapiste geçirip davasını satmayan asla geri atmayan büyük başkanımız ile bizim @RuhumuzBir”

@sldrganfenerli: Biz Aziz Yıldırım’ın etrafında kenetlendik! @RuhumuzBir”

Taraftar Aykut Kocaman’ın gitmesini istiyor

Ali Koç’un CNN Türk’te katıldığı programda “Aykut Hoca, bir hocadan fazlası. Aykut Kocaman ile devam etmek isterdim. İstikrardan yanayım. Ancak taraftarın beklentisi var. Bunu da göz ardı etmemek lazım.” sözlerinden sonra Kocaman’ın durumunun ne olacağı tekrar gündeme geldi. Sosyal medyada yer alan 32.723 paylaşım arasından taraftarların %47’si Aykut Kocaman ile yolların ayrılmasını isterken, yalnızca %24’ü Aykut Kocaman ile yola devam dedi.

Taraftar yaşanılan mağlubiyetlerden sadece Yıldırım’ı değil, takımın teknik direktörü Aykut Kocaman’ı da sorumlu tutuyor.

Aykut Kocaman hakkında konuşulan içeriklerde en çok kullanılan kelimeler şu şekilde: devam, hayırlısı, açıklarmısın utandırma, istifasını, isterdim, ali koç

Aykut Kocaman hakkındaki negatif içerikler

@CaglayanOzturk: Aykut Kocaman yarım kalan işim var diye geldin, yarım kalan işin Galatasaray’ı şampiyon yapmaktı herhalde başarıyla da yaptın bravo. Aziz Yıldırım’la birlikte gidip şampiyonluk kutlamalarına da katılın Florya’da yarım kalmasın.”

@Suleymanipek43: “GAME OVER” Aziz Yıldırım & Aykut Kocaman… yeter çare”

@fbruhuorg: Ali Koç’lu güzel günlerimizde; başta Aykut olmak üzere mevcut oyuncu kadrosundan birçok ruhsuz, vasat ve FB formasının değerini bilmeyen oyuncularla yollar ayrılacaktır. Buna inancımız tam.”

@AskerVatan1: İSTİFA AZİZ YILDIRIM İSTİFA AYKUT KOCAMAN”

Aykut Kocaman hakkındaki pozitif içerikler

@FB_ASKIM: İster Aziz Yıldırım ister Ali Koç, Aykut Kocaman’la devam edecek yönetim istiyorum.”


@trakyali3941: Başkan Aziz Yıldırım olsa da Ali Koç olsa da yapacakları en doğru icraat Aykut Kocaman ile devam kararı almak olacaktır.”

Ali Koç’tan sarsıcı iddia: Sandık güvenliğinden endişem var!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.